Rok 2025 se na dlouhá léta zapíše jako jeden z těch nejturbulentnějších. A v případě videoher obzvlášť. Každou dobrou zprávu a zajímavost záhy vyměnil nějaký problém. Událo se toho tolik a všechno tak prosvištělo, že jsme se rozhodli dát dohromady ty nejpodstatnější i nejzajímavější věci, které se za posledních 12 měsíců staly. Pojďte se tedy s námi podívat na retrospektivu roku, kterým ukončujeme první polovinu nové dekády definovanou covidem a jeho dozníváním.

VYDANÉ HRY

Pojďme rovnou začít pozitivním tématem. A tím je připomínka důležitých her, které letos vyšly. Titulů, na které se čekalo dlouhé roky či které v naší malé zemičce něco znamenají.

Hned zkraje roku, potažmo února, to samozřejmě bylo české Kingdom Come: Deliverance 2, které se dostalo i do nominací na hru roku v rámci The Game Awards Geoffa Keighleyho a v anketě PC Gameru tento titul dokonce vyhrálo. Studiu Warhorse samozřejmě gratulujeme a těšíme se na jeho další chystané projekty.

Z dalších klíčových her si pojďme připomenout vydání Clair Obscur: Expedition 33 – kdybyste náhodou žili v jeskyni – nového dílu Civilizace, RPG Avowed od Obsidianu, kooperativního Split Fiction, soulsovky The First Berserker: Khazan, úžasné logické hry Blue Prince, duchovního nástupce Command & Conquer jménem Tempest Rising, remasteru The Elder Scrolls IV: Oblivion, policejního sandboxu The Precinct, prequelu Doom: The Dark Ages, rozsáhlého RPG Tainted Grail: The Fall of Avalon, rogue-like spin-offu Elden Ring Nightreign, vydání nových kapitol Deltarune, Mario Kart World a Donkey Kong Bananza, MMORPG Dune Awakening, neuvěřitelné budovatelské strategie Against the Storm na konzole, pokračování šíleného Death Stranding, povedených remaků třetího a čtvrtého Tony Hawk’s Pro Skater, mafiánského prequelu Mafia: Domovina, remaku Metal Gear Solid 3: Snake Eater, Borderlands 4, Dying Light: The Beast, plné verze Hades 2, Silent Hill f, Ghost of Yotei, Battlefield 6, Keeper, neskutečného Dispatch, RPG Outer Worlds 2, multiplayerového boomu ARC Raiders, strategie Anno 117: Pax Romana, Kirby AirRiders či atmosféricky úžasného Routine.

Zapomenout bychom ale v návalu větších a menších her neměli ani na některé indie tituly, které není radno podcenit. Mezi takové můžeme s klidem zařadit rytmický Rift of the NecroDancer, neuvěřitelně trhlý Everhood 2, víceméně uklidňující Wanderstop, roztomilý a uklidňující Duck Detective: The Ghost of Glamping, multiplayerový PEAK, arkádový Rematch i návykový Megabonk. A samozřejmě Silksong. Ten taky vyšel. Kdybyste to nevěděli...

Během toho všeho bychom ale neměli vůbec zapomínat na fakt, že je rok 2025 pokračovatelem trendu postupného umírání exkluzivit. Sony pokračuje ve vydávání svých her na počítače. Jen letos došlo na Marvel’s Spider-Man 2, The Last of Us Part II Remastered či Stellar Blade, zatímco Microsoft pokračuje v pouštění svých her na konzole PlayStation. Ať už jde o Microsoft Flight Simulator 2024, Forza Horizon 5, Age of Mythology: Retold, Age of Empire 2: Definitive Edition a Age of Empires 4: Anniversary Edition, Senua's Saga: Hellblade II nebo Gears of War: Reloaded. 

Skvělý rok plný skvělých her se ale samozřejmě neobejde bez nějakých těch her, na které bychom spíše raději zapomněli. Pokud se budeme řídit Metacriticem, vůbec nejhorší hodnocení si letos odnesla akční adventura MindsEye. Mezi dalšími projekty, o které by si skoro nikdo neopřel ani kolo, najdeme suché a nezáživné Nintendo Switch 2 Welcome Tour, Fast & Furious: Arcade Edition, Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 nebo FBC: Firebreak. A obzvlášť musíme vypíchnout obří zklamání jménem Call of Duty: Black Ops 7.

TURBULENCE V HERNÍCH SPOLEČNOSTECH

Při vzpomínání na uběhlý rok je těžké se na delší dobu zastavovat u těch negativnějších věcí. Ale smutnou realitou je, že jich není málo. A tím se dostáváme do segmentu, který hlavně v pocovidovém období otřásá herním světem na pomalu denní bázi. Podle hrubých předpokladů mělo za celý rok přijít o práci v herním odvětví přes 6 tisíc lidí. To zahrnuje tvůrce a vývojáře v úplně každé vrstvě herního vývoje, ve velkých i malých firmách; mnohdy jde i o dlouholeté veterány.

Navzdory stále se zvyšujícím a častokrát i rekordním tržbám se snaží herní společnosti splasknout. Největší procento vyhazovů lze přisoudit Microsoftu. Ten obzvlášť po skoupení Activision Blizzard stále hledá možnosti, jak ušetřit. Když přičteme jeho další firmy a některé interní týmy a externí partnery, o práci přišly tisíce lidí. Své o tom můžou vědět například zaměstnanci studia The Initiative, kteří pracovali na rebootu Perfect Dark, a rovněž řada vývojářů dalších zrušených projektů jako Everwild od Rare, Project Blackbird od ZeniMax Online nebo Contraband od Avalanche Studios. To vše navíc Microsoft dělal ve chvíli, kdy měnil a zdražoval všechny tarify předplatného Game Pass a snažil se sám najet na stále populárnější vlnu zdražování her. Z té ve finále částečně vycouval a aktuálně se nadále drží cenovky 70 eur, ale jen v případě titulů vydávaných pod značkou Xbox Game Studios. Doom: The Dark Ages i Call of Duty: Black Ops 7 stojí 80 eur a lze předpokládat, že stejnou cenovku mohou mít také chystané hry od Bethesdy a Activisionu.

Microsoft ale není zdaleka jediný, kdo se může ocitat pod palbou bývalých zaměstnanců i herního publika. Jméno Embracer Group snad netřeba představovat. Po nepovedené investici ze strany Saudské Arábie v hodnotě 2 miliard dolarů, během které zástupci Embracer Group dostali nákupní horečku, došlo na četné prodávání studií a rušení her. Coffee Stain – pod které patří například tvůrci Goat Simulator, Deep Rock Galactic nebo Satisfactory – se osamostatnilo. Totéž společnost Asmodee, kde najdeme převážně deskové hry. Studia Arc Games a Cryptic Studios byla následně prodána jejich manažerům. Horší osud pak potkal studia Green Tile Digital, Infinite Mana Games, Palindrome Interactive, Mirage Game Studios a IUGO Mobile Entertainment, která byla uzavřena úplně.

A bohužel zdaleka nekončíme. Za jednu z největších ran se dá považovat uzavření studia Monolith Productions, tvůrců úžasných her jako F.E.A.R. nebo Middle-earth: Shadow of Mordor a Shadow of War, kteří chystali teď už rovněž zrušenou hru s Wonder Woman. Zavření, ztrátu poboček, propouštění i další zeštíhlování ale postihlo nespočet dalších firem. Včetně Eidos Montreal, Crystal Dynamics, Sharkmob, Amazon Game Studios, Rovio Games, Starbreeze Entertainment, Firaxis, Cloud Chamber Studios, Virtuos, RedStorm Entertainment, Sledgehammer Games, Raven Software, Halo Studios, Blizzard Entertainment, Turn10 Studios, DON’T NOD, Build A Rocket Boy, WB Montréal, EA Montréal, People Can Fly, Cliffhanger Games, Electronic Arts, Respawn Entertainment, Reality Labs, Crytek, Iron Galaxy, Sumo Digital, různé pobočky Ubisoftu nebo Splash Damage.

Nejen kvůli tomu jsme pak přišli o možnost si v budoucnu zahrát neoznámený projekt ze světa Titanfallu, live-service titul od tvůrců Days Gone a live-service God of War titul od Bluepoint Games, strategii Battle Aces, hru s Black Pantherem od EA nebo dva neoznámené projekty od tvůrců Dying Light.

Obrovské zemětřesení způsobilo také oznámení dvou obřích akvizic. Tou první bylo započetí privatizace Electronic Arts Saúdskou Arábií za 55 miliard dolarů. Společnost by tak měla plně přejít do soukromého vlastnictví skupiny investorů. A o tom, jaká budoucnost bude, se můžeme jenom dohadovat. Ještě krušnější je to teď v případě Warner Bros. Discovery. Multimediální značky HBO, Warner Bros. Pictures i DC by měly připadnout Netflixu, který společnost kupuje za 82,7 miliard dolarů. Paramount se sice pokusil o agresivní protinabídku, tu ale zástupci a akcionáři Warner Bros. zjevně odmítají. Netflixu – který herní divizi Warner Bros. ve své nabídce nijak markantně nezohlednil – tak připadnou studia NetherRealm (tedy tvůrci Mortal Kombat), Rocksteady (autoři série Batman: Arkham), WB Montreál (Gotham Knights) či TT Games (LEGO hry). Rovněž obecná práva na celé portfolio DC, Harryho Pottera nebo Hry o trůny. Dokončení transakce se očekává za 12 až 18 měsíců, tak uvidíme.

Dalším otřesem byla situace okolo Subnauticy 2. Ta byla z letošního roku odložena na ten příští, zejména z důvodu vyhození zakladatelů studia. Ti byli proti odložení hry navzdory oficiálnímu tvrzení, že nebyla v požadovaném stavu. Podle informací Bloombergu mělo studio Unknown Worlds nárok na bonus ve výši 250 milionů dolarů, jehož vyplacení se tímto Krafton vyhl. Zakladatelé Charlie Cleveland a Max McGuire a generální ředitel Ted Gill byli přesvědčeni, že hra je na spuštění v předběžném přístupu připravená.

Posledním větším zásahem, který ale naštěstí má šťastnou dohru, bylo zrušení Hytale. Riot Games, který koupil tým Hypixel Studios v roce 2020 letos celý tým rozpustil. Po nešťastném volání komunity ale původní vývojáři dostali možnost vykoupit Hytale zpět a hra se konečně blíží svému vydání. Znovu svobodní vývojáři se rozhodli zahodit polofunkční nový engine hry, vrátili se k původnímu Java buildu a oznámili vydání hry v předběžném přístupu na 13. leden.

Rok 2025 však není jenom ve znamení zániků a odkupování, ale i dalších obecných změn ve vedení. Velmi podstatnou je třeba Doug Bowser, který po 6 letech odstupuje jako prezident amerického Nintenda. Během jeho působení zasáhlo Nintendo herní svět hlavně dvěma aspekty: vydáním konzole Switch 2 a soudním procesem se společností Pocketpair – tvůrci Palworld – které Nintendo žaluje za porušení patentů a kvůli obecným podobnostem s Pokémony. Soudní spor se táhne už nějakou dobu a zatím není jeho konec v dohlednu. Nedávno však japonský patentový úřad shodil ze stolu patent „chytání monster do kulatých objektů“ se slovy, že takový patent postrádá „vynalézavou složku“. Navíc poznamenal, že podobné chytací mechaniky se objevily už v ARK: Survival Evolved nebo sérii Monster Hunter. Tohle je pro Pocketpair i další tvůrce po světě velké vítězství. Nintendo ale zaznamenalo výhru v jiných aspektech souzení. Nedávno vyhrálo 15letý soudní spor ohledně ovladače pro konzoli Wii. Výhra nad společností Nacon mu dala odškodné ve výši 8,2 milionů dolarů. Nintendu se nelíbilo, že společnost Nacon – tehdy ještě Bigben Interactive – prodávala third-party ovladače Wii. Jinými slovy, Nintendu se nelíbilo, že si lidé nekupovali jeho oficiální ovladače.

Mezi dalšími odchody a změnami ve vedení můžeme vypíchnout Larse Wingeforse, který odstupuje z čela Embracer Group. Hermen Hulst sestoupil z pozice spoluvýkonného ředitele PlayStationu a podřídil se Hideakovi Nišinovi, svému bývalému kolegovi. Pete Parsons rezignoval z pozice ředitele společnosti Bungie po 10 letech v jejím vedení a po téměř 25 letech celkového působení ve firmě. O svého ředitele, konkrétně o Matta Firora, který je zároveň jedním ze zakladatelů, přišla i společnost ZeniMax Online Studios, tvůrci The Elder Scrolls Online. Firor odchází po 18 letech. Odchází i spoluzakladatel a ředitel studia Sucker Punch Brian Fleming. O dalšího prezidenta přišlo studio Insomniac Games, ze kterého po 31 letech odchází Ted Price. Ze studia Rare zase po 36 letech odešel kreativní ředitel Gregg Mayles. A posmutnit můžeme i nad odchodem Katsuhira Harady, který přes 30 let vedl sérii Tekken. Za zmínku stojí ještě odstup Jasona Citrona z pozice ředitele na pozici poradce u Discordu, kterého teď nahradil Humam Sakhnini – bývalý prezident studia King a místopředseda Activision Blizzard.

No a pak je tu Ubisoft. Ach, ten Ubisoft… z jeho vedení bohužel Yves Guillemot stále neodstupuje. Místo toho si s Tencentem založil novou pod-společnost Vantage Studios. Tencent ve společnosti vlastní 26,3 procent akcií a studio jako takové se má starat o správu „klíčových franšíz“ jako Assassin’s Creed, Far Cry nebo Rainbow Six. Nevypadá to, že by se mělo pro nás hráče mnoho měnit. Pro akcionáře je to ale fajn podvod, protože Ubisoftu jako takového nemůže Tencent podle smlouvy vlastnit více než 10 procent.

A ať tenhle celý segment zakončíme něčím opravdu fajn, Game Informer, jeden z největších herních magazínů, byl sice koncem roku 2024 po 33 letech fungování zrušen. Ale začátkem roku 2025 byl zase obnoven s novým majitelem Gunzilla Games. Bravo.

KONZOLE A HARDWARE

Ve finále nejde jen a pouze o hry a společnosti jako takové. Je taky potřeba co hrát a co vyrábět. Klíčovým momentem bylo rozhodně vydání konzole Switch 2 v polovině roku. Dlouho očekávaný nástupce prvního Switche dorazil bez větších obtíží a už teď se řadí mezi historicky nejrychleji prodávané konzole na světě. Posledních pár měsíců staré zprávy mluví o 10 milionech kusů celosvětově. Teď s Vánoci se asi bavíme o trochu jiných číslech, která spíše míří k 15 milionům.

Téma vzniklo díky podpoře našeho partnera Smarty.cz

Jaká to náhoda, že zrovna když se bavíme o Switch 2 je na místě zmínit, že tuto skvělou konzoli si můžete pořídit u našeho partnera Smarty.cz. Konzoli můžete zakoupit v rámci výhodných balíčků s exkluzivními hrami jako Mario Kart World, ke kterému jako dárek obdržíte Joy-Con 2 Wheel Pair či v balíčků se hrou Pokémon Legends: Z-A, ke kterým získáte Pokémon kartičky v plechové krabičce. Nintendo Switch 2 je ideální konzolí nejen pro rodinu, ale také pro partu kamarádů, například k oslavě Nového roku, ale také pro hráče, kteří se rádi baví i na cestách.

Hardwarové zprávy koncem roku uzavřela trochu nečekaně společnost Valve, která oznámila ne jeden, ne dva, ale TŘI – jo, TŘI, což je u Valve extrémně vzácná číslovka – kusy hardwaru. A to konkrétně Steam Machine, počítač ve tvaru kostky ideální k televizi (vítej zpět GameCube), dále novou generaci headsetu pro virtuální realitu s názvem Steam Frame a také Steam Controller 2. Jde o pokračovatele obecně spíše neúspěšného, ale původně velmi nadějného gamepadu. Vydání celé téhle nálože se plánuje na začátek roku 2026, ale známe Valve a jeho vnímání času. To teď hlavně v kontextu s nedostatkem pamětí RAM.

Přečtěte si také: Umělá inteligence požírá RAMky, ceny letí vzhůru a konec je v nedohlednu

STRAŠÁK JMÉNEM AI

O co že jde? Vezměme to postupně. Mezi asi vůbec největší a nejdůležitější téma roku 2025 patří umělá inteligence. Společnosti OpenAI nebo Google se stále předhánějí v tom, kdo dokáže přinést lepšího a mainstreamovějšího asistenta. Herní společnosti stále více a více sází na možnosti umělé inteligence pro prototypování, konceptuální fáze, sepisování dialogů, výpomoc v programování, dabing a i tvorbu textur a dalších uměleckých činností. A hráči jsou vlastně chyceni tak nějak mezi tímhle vším.

Jde o téma, které široce přesahuje rámec tohohle videa. A hlavně tohoto roku. Jde o něco, co se bude řešit a vyvíjet další roky. V důsledku skupování obrovských zásob pamětí nejen dvěma zmiňovanými korporáty se ocitáme ve zvláštní době. Za našich mladých let – ještě tak dva roky zpátky – bývaly disky a paměti jednou z nejlevnějších PC komponent. Teď patří mezi jednu z nejdražších. Stará i nová generace pamětí je nyní mnohdy i více než dvojnásobně drahá, než bývala.

Jako další hlavní událost roku 2025 v rámci umělé inteligence bychom chtěli také vyzdvihnout výhru herců odborové skupiny SAG-AFTRA. Ti po zhruba roce bojkotů dospěli k dohodě o tom, že je nové smlouvy budou chránit proti stále se zvyšující hrozbě umělé inteligence a AI dabingů. A hlavně proti případům, kdy oni sami neví, že je jejich hlas takto využíván.

OBECNĚJŠÍ UDÁLOSTI

Mezi dalšími obecnými událostmi, které se v roce 2025 staly, můžeme vypíchnout třeba odložení očekávaného GTA VI na listopad roku 2026. Což chtě nechtě s herním světem zamávalo a některé tituly se tak odkládaly a data vydání přesouvala.

Ještě více se rozmohlo zdražování her a 80 eur se stává novým standardem. V případě fyzických kopií pro Switch 2 je to dokonce 90 eur za jedinou hru. Pamatujete, kdy tolik stály opravdu luxusní deluxe edice, ne ty standardní? Přestože hráči na nové ceny ve velkém nadávají, počty prodejů a předobjednávek neklesají – možná spíš naopak.

Za fajn výhru pro české hráče můžeme považovat oficiální překlady pro Clair Obscur: Expedition 33 nebo Black Myth: Wukong. Iniciativa Stop Killing Games, jež se snaží na úrovni zákonu zakázat společnostem, aby vypínaly servery bez alternativy, a tudíž znemožňovaly kupujícím zákazníkům hrát jejich hry kdykoliv, pak dostala na území Evropské unie dostatek hlasů a teď se řeší na úrovni parlamentů a u zákonodárců.

ÚMRTÍ

Jak už to tak bývá, všichni jsme jenom lidi. A to bohužel znamená, že nás opustily i některé skutečné legendy videoherního světa.

V dubnu to byl ve věku 80 let William Roberts, slavný herec, který se mezi námi hráči proslavil hlavně v úžasné roli Vesemira z herního Zaklínače. Velkou ránou byl také ve věku 52 let Viktor Antonov, výtvarný ředitel, který může za to, že Half-Life 2 i Dishonored vypadají tak jedinečně, jak vypadají. Odešel i Bill Petras ve věku 59 let – další výtvarný ředitel, tentokrát Blizzardu, který byl jedním z nejklíčovějších autorů World of Warcraft nebo Overwatche. V úctyhodném věku 86 let pak zemřela Renée Victor, dabérka, která se proslavila hlavně coby ženský hlas Argonianů ve Skyrimu. A když už jsme u The Elder Scrolls, ve věku 59 let zemřel Julian LeFay, programátor, jenž pracoval na prvních dílech série a v mnohém je považován za jejího otce. Rovněž jsme přišli o Tomonobua Itagakiho ve věku 58 let, který je známý jako tvůrce sérií Dead or Alive a Ninja Gaiden. A nejčerstvější smrtí je i ta Vince Zampelly ve věku 55 let. Ten spoluzaložil Infinity Ward, je tvůrcem nejen Call of Duty, ale i studia Respawn a Titanfallu a v podstatě se účastnil renesance first-person stříleček. Všem zmíněným, a samozřejmě nejen jim, děkujeme.

OZNÁMENÉ HRY

A ať to celé zakončíme na pozitivnější notě, pojďme se podívat na některé oznámené tituly, které nás příští rok čekají. Protože navzdory všem nešvarům hry prostě vycházet budou. 

Máme tu třeba Nioh 3, skvěle vypadající příběhovou adventuru Tides of Tomorrow, Resident Evil Requiem, Crimson Desert, 007 First Light, Pragmata, Saros, Lego Batman: Legacy of the Dark Knight, Phantom Blade Zero, GTA 6, Control Resonant, Tomb Raider: Legacy of Atlantis nebo hned dvě Star Wars hry – závodní Galactic Racer a taktickou strategii Zero Company. Ale těch her je samozřejmě mnohem více. A roky na to se můžeme těšit třeba na návrat Raymana, nové Divinity, českou Armu 4, Star Wars: Fate of the Old Republic a možná fakt jednou přijde i to Half-Life 3, kdo ví.

Možné je ve finále všechno. A my tu u toho snad budeme v dobrém i ve zlém s vámi – takže nám i pomůže, když dáte lajk, odběr a hodíte do komentu, jak se vám tenhle rok vlastně líbil nebo nelíbil. A uvidíme se zase někdy příště.