Tajemná cesta ruské jeptišky? Máme. Trýznivé dobrodružství keltské válečnice? Máme. Oficiální motocyklové a formulové závody? Máme. Pořádná vesmírná strategie? Máme. Odhodlaný samuraj? Také máme!

INDIKA

2. 5. na PC a 8. 5. na PlayStation 5 a Xbox Series

Modlení, uklízení a brzká večerka. To není nic, co by nás lákalo ve hře zažít. Naštěstí mladá ruská jeptiška Indika se vypraví za bezpečné zdi kláštera, aby podnikla cestu za poznáním sebe sama. Vše se odehraje v alternativní verzi Ruska 19. století, kde se náboženské vize prolínají s drsnou realitou. Indika bude procházet drsnou ruskou divočinou a vesnicemi obývanými chudými lidmi s nejneobvyklejším společníkem po svém boku, samotným ďáblem. Vývojáři hru popisují jako kombinaci komedie a tragédie.

MOTOGP 24

2. 5. na PC, PlayStation, Xbox a Switch

Držte si klobouky, aby vám je neodfoukl průjezd jednostopých strojů. MotoGP 24 se hlásí na start s licencí na tři nejvyšší kategorie motocyklových závodů a mistrovství elektrických motorek. V italském studiu Milestone připravili lepší grafiku, ještě lepší fyziku a vyslyšeli volání komunity po trhu s jezdci. Soupisky se budou měnit v každé sezóně. Díky tomu hráči najdou každý rok nové výzvy a scénáře, stejně tak se budou muset utkat o své místo.

V Rising

8. 5. na PC

Z motorek se přesuneme na koně, kterého můžete osedlat v survival dobrodružství. Plná verze V Rising vychází rok po spuštění early accessu a láká na průzkum rozsáhlého gotického světa plného mýtických hrůz a nebezpečí v kůži oslabeného upíra. Ten se probouzí po staletích spánku a musí lovit, aby získal zpět svou sílu, chopil se osudu, postavil své sídlo a vzepřel se Drákulovi. Jen se nezapomeňte ve dnech držet ve stínech, jinak vás spalující sluneční světlo promění v popel.

HOMEWORLD 3

13. 5. na PC

21 let čekají fanoušci Homeworldu na pokračování příběhu. Tenhle měsíc se mají konečně dočkat a převzít kontrolu nad flotilou mezihvězdných lodí, které vedou do střetů s nepřátelskými silami. Bitvy tentokrát probíhají ve 3D a velice často budete bojovat v obklopení gigantických megalitů, což jsou pozůstatky dávné civilizace. Tyto trosky můžete využít ve svůj prospěch, použít je jako štíty pro své jednotky, případně mezi ně nastražit pasti. Taktika tady hraje významnou roli a vždy musíte brát v úvahu silné a slabé stránky své flotily. Kromě dlouhé příběhové kampaně nabídne Homeworld 3 kooperativní režim s roguelike prvky a PvP bitvy jeden na jednoho i velké týmové války.

MEN OF WAR 2

15. 5. na PC

U real-time strategií ještě zůstaneme, jen se z vesmíru přesuneme do drsného prostředí druhé světové války. Své jednotky povedete do bitev na západní i východní frontě. Hrát bude možné za Sověty, Američany a Třetí říši. Každý národ má vlastní příběhovou kampaň, které doplní další dvě historické kampaně, dynamická kampaň a režim Raid připomínající klasický skirmish. Veškerý obsah pro jednoho hráče lze hrát také v kooperaci až s pěti hráči a hra nabízí rozsáhlé možnosti PvP a PvE multiplayeru, včetně tvorby hodnocených zápasů. Nemluvě o plné podpoře modifikací.

GHOST OF TSUSHIMA DIRECTOR'S CUT

16. 5. na PC s českými titulky

S Jinem jsme úspěšně čelili mongolské invazní flotile na konzolích PlayStation. Teď jsou na řadě PC hráči, kteří se přesunou na krásný ostrov Cušima, kde musí udělat cokoli a za jakoukoli cenu, aby ochránili své lidi a získali zpět svůj domov. Jin jako samuraj musí zapomenout na tradice a najít si novou cestu, cestu Ducha. Nepřátelům se postavíte s katanou, ovládnete mistrně střelbu z luku a naučíte se kradmý pohyb. Když vše zvládnete, seznámíte se s novým příběhem na ostrově Iki, jenž je součástí Director's Cut edice společně s online kooperativním módem Legends.

SONGS OF CONQUEST

20. 5. na PC

Z předběžného přístupu se po dvou letech klube tahová strategie Songs of Conquest, ve které budujete mocné armády, krotíte sílu prastaré magie, dobýváte vzdálené země a tvoříte říši, o které budou bardové pět po celá staletí. Vývojáři se inspirovali klasickými tituly z 90. let a hráči si svět zmítaný válkou čtyř znepřátelených frakcí oblíbili natolik, že hru hodnotí velmi kladně. Tohle by si neměl nechat ujít žádný fanoušek starých dobrých Heroesů, že Gelu?

SENUA'S SAGA: HELLBLADE II

21. 5. na PC a Xbox Series s českými titulky

Keltská válečnice Senua se vrací na brutální cestu za přežitím, tentokrát musí projít skrze mýty a muka vikingského Islandu. Senua, která chce zachránit ty, kdo se stali obětí hrůz tyranie, musí překonat temnotu uvnitř i vně. Vývojáři z Ninja Theory díky Microsoftu měli připravit propracovaný zážitek vyprávěný prostřednictvím pohlcujících kinematografických scén s podmanivým zvukem. Navíc autoři nehodlají nic protahovat, Senuin nelítostný boj na život a na smrt bude trvat sedm až osm hodin.

SYSTEM SHOCK

21. 5. na PlayStation a Xbox

Nostalgii si budou moci konečně užívat příznivci konzolí. Pro ně s větším odstupem vyjde remake System Shocku. Vylepšená verze klasického hybridu FPS a RPG se pochlubí HD kabátkem a moderními prvky. Mezi ně se počítá vylepšené rozhraní, přidání nových zvuků i hudby nebo možnost si vůbec poprvé zahrát za ženskou postavu. Skrz novou aktualizaci vývojáři vylepšují také umělou inteligenci nepřátel, přidávají nové útoky protivníků a přepracovávají celý závěrečný souboj. Na něj si totiž PC hráči stěžovali. Jinak je to stále ta známá FPSka, ve které bojujete proti armádě kyborgů a mutantů, abyste získali kontrolu nad stanicí Citadela, kterou ovládá psychotická umělá inteligence SHODAN.

SONGS OF SILENCE

23. 5. na PC (early access)

Ještě jednou by měli zbystřit všichni příznivci strategií typu Heroes of Might and Magic, Total War a Civilization Sida Meiera. Do předběžného přístupu na Steamu totiž přichází Songs of Silence. Tahle hra nás zavede do země světla a tmy, které hrozí, že ji pohltí Ticho. Navzdory tomu frakce, které zemi obývají, proti sobě bojují. My se ujmeme jedné z nich a v tahovém režimu budeme spravovat království, zatímco bitvy budou probíhat automaticky v reálném čase a zasahovat do nich budeme pomocí karet. Všechny strany konfliktu mají osobitý herní styl, a to jak po strategické, tak bojové stránce. Příběhovou kampaň pro jednoho hráče doplní PvP bitvy až pro šest hráčů.

MULTIVERSUS

28. 5. na PC, PlayStation a Xbox

Květen by měl být měsícem návratu bezplatné bojovky MultiVersus, která se poprvé objevila v létě 2022 a do veřejné bety přilákala 20 milionů hráčů. Pak ale tvůrci hru vypnuli a vrhli se do přepracování. Hodlají nabídnout vylepšenou hratelnost, nové útoky i pohyby bojovníků, stejně tak nové hrdiny a arény. Mezi potvrzenými jsou Batman, Superman, Wonder Woman, Harley Quinn, Shaggy, Bugs Bunny, Tom a Jerry, LeBron James a mnoho dalších ze světů od Warner Brosu.

F1 24

31. 5. na PC, PlayStation a Xbox

Poslední dnešní zastávkou je F1 24. Codemasters se nás budou snažit přiblížit k závodní trati. Ve spolupráci s úřadujícím mistrem světa, Maxem Verstappenem, připravili nový systém, díky němuž si máme vychutnat autentičtější ovládání monopostu. Vylepšením měla projít fyzika, abychom měli větší kontrolu nad tím, jak náš osobní styl ovlivní výkon vozu a závodní strategii, včetně zacházení s pneumatikami a nového nastavení motoru.

V KVĚTNU 2024 JEŠTĚ VYCHÁZÍ:

  • Endless Ocean Luminous - 2. 5. na Switch
  • Animal Well - 9. 5. na PC, PS5 a Switch
  • Braid Anniversary Edition - 14. 5. na PC, PlayStation, Xbox, Netflix
  • Biomutant - 14. 5. na Switch
  • World of Warcraft: Cataclysm Classic - 20. 5. na PC
  • Paper Mario: The Thousand-Year Door - 23. 5. na Nintendo Switch
  • Nine Sols - 29. 5. na PC

Na jakou hru se v květnu nejvíce těšíte a proč? Napište nám do komentářů.