Se stále rostoucí herní indie scénou se objevuje více a více uměleckých her, které vyjdou třeba jen na pár hodin, nic moc se v nich vlastně neděje a přesto vyprávějí zajímavé, poutavé příběhy, nad nimiž se budete zamýšlet ještě nějakou chvíli po dohrání. Přesně takovou hrou se snaží být Far: Changing Tides. Jenže to je zároveň i trochu její problém – snaží se. A možná až moc.

Vývojáři Far: Changing Tides už nejsou v této oblasti nováčkem. V roce 2018 se jim totiž povedlo s velkým úspěchem vydat už Far: Lone Sails. Tato nová hra je tedy víceméně nepřímým pokračováním. Ačkoliv zachovává styl Lone Sails, příběhově si jede – nebo spíše pluje – tak nějak po svém a není nutné předchozí díl hrát . Opět se dá říci, že jde o side-scroller hru. Ale nepleťte si to s Mariem, budete se sice plavit především doprava, pohybovat se pomocí WASD nebo páčkou a integrovat s objekty, ale tam podobnost končí. A kam že to vlastně v roli malého panáčka plujete? No… prostě někam. Nevíte kam, můžete si to zkusit poskládat z kontextu světa, můžete se zkusit domnívat, ale ve finále vám hra nic přímo neřekne. Což je taky trochu celé kouzlo této asi pětihodinové hříčky. Často se budete plavit, obdivovat krásné kreslené prostředí a jen tak pobíhat po vašem plavidle a starat se o něj.

Čímž se dostáváme k hlavní náplni hry. Starání se o vaši loď. V rámci vaší cesty ji budete pomocí jednoduchých akcí vylepšovat, opravovat a udržovat ve funkčním stavu, abyste vůbec mohli plout dál. Vše ovládáte velmi jednoduše. Přijdete k dané věci se svou postavou a zmáčknete tlačítko pro interakci nebo ji posunute do strany, popřípadě na ni můžete skákat, abyste například nahnali vzduch do kamen pomocí měchu. Vše je opravdu velice jednoduché. Možná až příliš. Často jsem se při dlouhých plavících sekcích trochu nudil, protože jsem neměl moc co na práci a maximálně jsem si mohl prohlížet okolní krajinu.

To nicméně neznamená, že na lodi není co dělat. Je potřeba správně nasměrovat plachty podle toho, kam zrovna fouká vítr. Když naopak nefouká, musíte přidat do kamen, aby vás hnala kupředu automatizovaná vesla. Je potřeba sklopit stěžeň, až budete plout pod nějakým mostem, jinak to pěkně odnese a bude potřeba ji opravit. Někdy budete muset vaši loď zavřít a ponořit se s ní pod hladinu, kde zase narazíte na nové výzvy. Hratelnost je tedy zajímavá, ale umí být často až moc prostá a postupně se stane docela repetitivní. Hlavně když trávíte většinu času na vaší lodi.

Tu opustíte prakticky jen několikrát za hru, když narazíte na větší překážku. A přesně v tu chvíli přichází ta zábavnější polovina hry – hádanky. Vesměs nejde o nic komplexního. Většinou musíte někam odtlačit bednu, nabít generátor a tak dále. Tyto části hry vám mozek příliš nezavaří, ale jde o pěkné zpestření od neustálého plavení se po světě. Obtížnostně jsou hádanky sice dobře vyváženy, ale i přesto jsem se na nich několikrát zasekl. Především protože ne vždy jsou interakce s předměty intuitivní. Nejednou jsem pobíhal pár minut tam a zpátky, jenom abych pak zjistil, že se dalo zatáhnout za nějakou páčku nebo s něčím pohnout. Řešení hádanek tak bylo často obtížnostně dobře vyvážené, ale zasekával jsem se kvůli ne úplně intuitivnímu designu prostředí. Přesto bych neřekl, že je to vyloženě problém. Jen by na tom vývojáři rozhodně mohli zapracovat a ušetřit mi těch několik frustrujících chvílí.

Naštěstí jsem si následně odpočinul u dlouhých plavících sekcí, kdy jsem měl možnost obdivovat krásnou kreslenou 2D grafiku. Budete se kochat dalekosáhlou opuštěnou krajinou, narážet na rozbité stavby a občas se i plavit v hlubinách. Přičemž vás bude doprovázet i pěkný orchestrální minimalistický soundtrack. Celý titul má opravdu příjemnou odpočinkovou atmosféru, a pokud je to něco, co ve hrách hledáte, Far: Changing Tides si užijete. Jestli vám však jde spíše o hádanky a příběh, budete se spíše nudit a plavící části vám asi budou připadat až moc dlouhé. Osobně si myslím, že vývojáři tuto hru pojali až moc umělecky, a to i přestože jsem fanoušek podobných titulů. Přesto jde však stále o pěknou a dobrou hru. Za tým Indiana si tedy odnáší doporučení na sedm bodů z deseti.