Sponzorem videa jsou Herní-kupony.cz

 Ubisoft oznámil strategické partnerství s čínským gigantem Tencentem, jehož výsledkem bude vznik nové dceřiné společnosti Ubisoftu. Hodnota nové firmy bude přibližně 4 miliardy eur, přičemž Tencent do projektu investuje 1,16 miliardy eur a získá 25% podíl.

Na novou společnost se převedou tři největší franšízy Ubisoftu – Assassin’s Creed, Far Cry a Rainbow Six. Kromě těchto sérií budou součástí i klíčová vývojářská studia, jako jsou Montréal, Quebec, Sherbrooke, Saguenay, Barcelona a Sofia. Ty se podílí na důležitých herních sériích. Nejen těch již zmíněných, ale také se dříve soustředili na Watch Dogs nebo Immortals Fenyx Rising.

Generální ředitel Ubisoftu Yves Guillemot v interním e-mailu zaměstnancům označil tuto dohodu za historický milník a ocenil práci celého týmu. Tato dohoda má totiž ukázat uznání neuvěřitelné práce, které týmy za celé roky odvádí. Podle něj hodnota těchto tří značek přímo odráží individuální i kolektivní talent a úsilí, díky kterým se z nich staly ikonické série.

Dodal také, že investice od Tencentu umožní Ubisoftu urychlit dlouho plánované změny v rámci celé společnosti. Údajně jde o kroky, které si mnoho zaměstnanců přálo a které vyplynuly i z interního průzkumu Ubisoft XP. Z oficiálního vyjádření jsme se také dozvěděli, že souběžně s vytvořením nové dceřiné firmy se Ubisoft zaměří na kultovní značky, včetně Ghost Recon a The Division, urychlení vývoje svých nejvýkonnějších titulů a využití průlomových technologií ve vybraných značkách.

Je to ale skutečně tak veselé? Ono je toho o trošku víc. Vytvořením dceřiné společnosti Tencet kreativně obchází smlouvu s Ubisoftem. Samotný Ubisoft je akciová společnost, tudíž do ní investuje mnoho organizací. Největší podíl, tedy 14 % má rodina Guilemotů, Tencent má následně „jen“ 10 %, což je dáno právě smlouvou mezi těmito dvěma společnostmi. Ta zajišťuje, že Tencent může mít maximálně tento kousek, aby nemohl odkoupit Ubisoft. Vytvořením dceřiné společnosti se ale pravidla mění.

Obrovskou investicí, která činí 1,16 miliardy euro si Tencent zajistí 25 % podíl ze zisků této společnosti. Zbylých 75 % jde Ubisoftu, kde se zisk přerozdělí mezi akcionáře. Jenže tady má Tencent dalších 10 %, takže efektivně si bere větší podíl, z čehož samozřejmě nemají ostatní akcionáři radost. 

Toto oznámení však vyvolalo obavy mezi zaměstnanci francouzského vydavatelského domu, kteří se bojí hromadného propouštění v následujících měsících, ať už před nebo po dokončení dohody. Nejistotu pociťují zejména ti, kteří nepracují na zmíněných hlavních značkách.

V interním e-mailu se Marie-Sophie de Waubert z Ubisoftu snažila situaci uklidnit: „Chci jasně říct: Pokud právě nepracujete na těchto značkách, neznamená to, že vaše práce má menší význam. Tato dohoda přinese prospěch celému Ubisoftu a umožní nám investovat do inovací a kreativity napříč studii. Toto je začátek nové kapitoly, ve které hrajete klíčovou roli.“

Přečtěte si také: Assassin’s Creed Shadows za týden dosáhl důležitého milníku

Navzdory ujištěním však mezi zaměstnanci přetrvává skepse. Mnozí se cítí nejistí ohledně budoucnosti svých projektů a postrádají jasné informace o tom, jak se jich nová dohoda dotkne. 

Ubisoft očekává, že dohoda s Tencentem bude dokončena před koncem roku 2025. Partnerství přichází v době, kdy se společnost snaží stabilizovat svou pozici na trhu, kde čelí rostoucí konkurenci a interním restrukturalizacím.

Cílem nové společnosti je posunout každou franšízu tak, aby se stala nezpochybnitelnou globální ikonou. Ubisoft se netají velkými plány, zejména s Assassin’s Creed, i přes kontroverzní Assassin's Creed Shadows. Údajně mají v plánu vydávat nový Assassin's Creed každých šest měsíců, a to po dobu následujících deseti let. V tomhle plánu jsou hlavní díly série, jako Shadows a projekt Hexe, stejně tak spin-offy, mobilní a free-to-play tituly.

Vedle toho bylo představeno Rainbow Six Siege X. Nejedná se o plnohodnotný díl, ale o velkou aktualizaci, která dosavadní Rainbow Six Siege mění. Přinese nový režim, úpravy map i vylepšenou hratelnost. Velkou změnou je také přechod na free-to-play model. Cílem jsou inovace se zachováním původního taktického jádra.

V neposlední řadě se v rámci Far Cry připravuje klasický velký díl pod kódovým názvem Blackbird. Bude se jednat o plnohodnotný příběhový díl, ale na rozdíl od předchozích dílů bude vyvíjen v enginu Snowdrop.

Jaký dopad bude mít vznik nové společnosti na původní Ubisoft a jeho zaměstnance, ukáže až čas.