Čínský Tencent Holding získal menšinový podíl v české společnosti Bohemia Interactive. V návaznosti na strategickou investici bude Bohemia Interactive i nadále fungovat samostatně pod vedením stávajícího manažerského týmu a majoritní podíl zůstává v rukou dosavadních českých majitelů. Díky více než 20 letům v herním průmyslu má Bohemia Interactive na trhu řadu produktů pro různé platformy, jako Arma, Dayz, Vigor a Ylands.

Bohemia Interactive je největší české herní studio. Informace o vstupu zahraničního partnera se internetem šířily minulý týden. O Tencentu se spekulovalo již v loňském roce. Strany se dohodly podmínky transakce nezveřejňovat.

„Jsme rádi, že prohlubujeme naše vztahy s Tencentem, jednou z nejvýznamnějších internetových i herních společností na světě. Těšíme se, že budeme pracovat na našich současných i budoucích projektech s podporou silného partnera, který nás po mnoho let zná a chápe náš jedinečný přístup k vývoji online her. Tímto krokem se zařazujeme po bok špičkových světových herních studií, ve kterých působí firma Tencent jako strategický investor. Jsou jimi například Epic Games, Paradox Interactive, KLEI entertainment a mnoho dalších,“ řekl Marek Španěl, CEO Bohemia Interactive.

Bohemia Interactive je největší herní studio v ČR, založené v roce 1999. Jeho portfolio tvoří série vojenských simulací ARMA pro PC, průkopnický online survival DayZ pro PC a konzole, kreativní platforma Ylands pro PC a mobilní zařízení a free to play akce Vigor pro Xbox One, Playstation a Nintendo Switch. Bohemia Interactive si zakládá na úzké a dlouhodobé spolupráci s komunitou, tvorbě her i platforem s dlouhou životností i vývojářskou podporou, ale hlavně na hledání novátorských řešení při vývoji a vydávání nových titulů. Bohemia Interactive je členem Asociace českých herních vývojářů a sama se vlastními aktivitami podílí na rozvoji a zlepšování podmínek pro vývoj her v ČR.

Tencent je čínská nadnárodní akciová společnost, která v roce 2012 odkoupila 40% podíl v Epic Games (autoři Fortnite). O rok později odkoupila 5% podíl v Activision Blizzard. V roce 2015 se stala vlastníkem Riot Games (League of Legends). Má také podíl v Paradox Interactive, Bluehole (autoři PUBG) a Ubisoftu. Menšinový podíl má firma také v německém studiu Yager Development, francouzském Voodoo a většinově vlastní kanadské Klei Entertainment.