Vítejte, mí věřící. Jsem rád, že jste zvolili tuto cestu a necháte se doprovázet jedinou správnou vírou, a to v Indiana. V naší skupině se vám dostane těch správných znalostí a respektu. Kromě času vás to nebude nic stát. Ano, je tu šance, že právě vy budete vybráni pro obětní rituál, ale přece byste nezavrhli toto privilegium. Díky vaší oběti my jako celek budeme silnější.

Stejně tak jako jsem si já zvolil vás vést správnou cestou, zvolila si tuto cestu i ovečka v námi recenzované hře Cult of the Lamb. Hned v úvodu se ocitnete v roli obětované ovečky. Její oběť byla nutná k posílení 4 hlavních bohů, ale naštěstí pro hrdinu i pro nás existuje i pátý svržený bůh nazývaný “ten, jenž čeká”. Ten oživil a využil tělo i hněv ovečky k tomu, aby na svou stranu přivedl dost věřících a obnovil svou sílu. Tímto decentním úvodem jste vržení do celého šílenství roguelike hry Cult of the Lamb.

Co je to roguelike jsme tu už několikrát vysvětlovali a máme o tomto stylu hry i skvělé video. Nicméně vám rád nastíním, o co v tomto žánru jde. Jde o to, že jste posíláni do náhodně generovaných místností, ve kterých musíte rozsekat své nepřátele. Čím déle se vám daří ničit své protivníky, tím více jste odměňováni náhodnými schopnostmi, které vám každý průchod udělají originálnější, někdy lehčí, někdy těžší. Roguelike styl je postavený na tom, že budete často umírat, ale pokud jste v dobách vašeho žití úspěšní, dostáváte i vedlejší odměny, které vás udělají každým dalším oživením silnějším a zkušenějším. A v Cult of the Lamb tomu nebude jinak.

OBŘADY BUDOU PRO VÁS DENNÍM CHLEBEM

Ovšem to, co bude jinak, je, že vás nečeká jen zběsilé mlácení, ale i starání se o svoji vesnici, o svůj kult věřících, kteří vám dopomáhají při průchodu stále těžšími oblastmi. Dostáváme tedy mix zábavného roguelike a strategické správy vesnice.  

O chod kultu se starají věřící, kteří jsou jedním ze základních prvků hry. Na věřící náhodně narazíte při průchodu jednotlivými koly. Buď je osvobodíte, vykoupíte, nebo jim dokážete, že vaše smýšlení je v souladu s tím jejich a oni dobrovolně odcestují do vaší vesnice. V té pak svým poddaným vyberete jméno, vzhled a úlohu, kterou budou ve vesnici zastávat. 

Věřící pro vás budou sbírat suroviny jako kamení či dřevo, případně se mohou starat o zahradu, uklízet či dohlížet na chod vesnice. Tak, jak se vaši posluhovači starají o váš domov, se musíte starat i vy o ně. A věřte, že nejsou vůbec rádi, když jsou až po uši v trusu.

Čistota, spokojenost a jídlo mají velký vliv na ukazatel loajality. A tu chcete mít vždy v zelených číslech. Protože pokud dosáhne nízkých hodnot, zvířátka v lese budou nespokojená a místo potřebné práce se budou bouřit nebo onemocní a umřou. Sice se říká, že smrt není konec, ale to platí jen pro vás. Vaše věřící čeká pak už jen cesta do hrobu.  

Jelikož vedete kult, obřady budou denním chlebem. Obřady jsou nedílnou součástí, protože zvyšují důvěru a hlavně dodávají úrovně víry. Díky těmto bodům si pak budete moci vymodlit bonusy, které ovlivňují vesnici nebo přímo vaše dovednosti v boji. Naučíte se například obřad, díky kterému vaši pracovníci nebudou muset tři dny spát, a to bez použití drog.

NEPŘÁTELŠTÍ BOHOVÉ Z VÁS RADOS MÍT NEBUDOU

Samozřejmě můžete jako v každém správném kultu i jednou za čas někoho obětovat, což podporuje 9 věřících z 10.

Zabití člena vašeho klubíku dodá sílu rovnou ovčímu hrdinovi. Takže můžeme obřady rozdělit na ty, které dodávají výhodu celku, a na ty, které dodávají výhody přímo vám. A ty jsou také důležité, protože jak jsem již na začátku zmínil, musíte balancovat mezi vedením vesnice a vaším samotným bojovým umem. Protože chod vesnice můžete podpořit i doneseným materiálem z bojiště. Ale hlavně nesmíte zapomenout, pro co vlastně žijeme. A to pro to, abychom zabili 4 bohy, kteří kážou jinou víru těm, kteří si ještě nevybrali, správnou cestu. tedy tu naši. 

 Leshy, Heket, Kallamar a Shamura, kteří si říkají Bishopové, ve vás zprvu nevidí hrozbu. Ale až setnete hlavu prvnímu bohovi, tak jim dojde, že pod rounem se skrývá moc. A nejen tam. Ten, jenž čeká, vás obdaroval korunou, skrze kterou proudí božské schopnosti, které si vylepšujete právě s pomocí srdcí Bishopů. Koruna vám později zajistí výhody. Když například umřete na bojišti, můžete obětovat jednoho z vašich věřících a vrátit se zpátky mezi živé rovnou tam, kde jste skonali. A to vám mnohdy opravdu zklidní nervy.  

A teď návod, jak se k srdci Bishopa dostat.  Po opuštění vesnice máte na výběr mezi čtyřmi oblastmi. Pro Leshyho si dojdete skrze temný les plný lesních červů a temných vrahů. V druhé oblasti zvané Anura se ukrývá Heket. ale než se k němu dostanete, budou vám znepříjemňovat cestu otravné žáby a netopýři, kteří mi svými výpady natropili ve hře asi největší neplechu.  

Třetí oblastí ke zdolání je Anchordeep, což je podvodní oblast s medúzami. Na konci Anchordeepu čeká Kallamar.   

A poslední oblast, která ukrývá, Shamuru je Silk Cradle, hedvábná stezka rovnou k poslednímu heretikovi. 

Každá oblast obsahuje pro ni specifické nepřátele a dle toho se bude obměňovat i vaše taktika boje.

NEŽ PŘÍJDE NA ŘADU BOSS, ČEKÁ VÁS ŘADA MINI-BOSSŮ

Průchod oblastí je vždy propletený náhodně generovanými zastávkami. Což chválím, protože to je další aspekt, který dělá titul zábavným. Než dorazíte k bossovi dané oblasti, musíte si vybrat, kterými zastávkami projdete. Předem máte vyobrazeno, jestli další bod zájmu bude obsahovat suroviny, někoho k vysvobození nebo třeba další potyčku s nepřáteli, která se hodí k vylepšení vašeho balíčku schopností. Máte pasivní stálé schopnosti, o kterých jsem dříve mluvil. Ovšem pro jednotlivé průchody máte vždy náhodné dočasné bonusy v podobě zbraní, kouzel a tarotových karet. V truhlách či zákoutích s obchodníky můžete najít karty, které vám dodají pasivní schopnosti, a dobrá sada těchto tarotů vám může mnohdy ulehčit průchod celou oblastí.   

Abyste se setkali s hlavounem lokace, musíte ji kompletně projít třikrát. Vždy ke konci čeká mini-boss, kterého není těžké zabít, hlavně pokud jste ho už jednou zažili a víte, co dělá a jak se proti němu zaopatřit. Po vyčištění oblasti jste patřičně odměněni a připraveni se zase postarat o svou vesnici se svými vyvolenými.  

Takže přichází čas uvítat nové stoupence, ty staré pochválit a dopřát jim nějakou odměnu za věrnost. Lup, který jste získali, lze patřičně zužitkovat k rozšíření vesnice a za vymodlené body můžete vystavit nové budovy. 

Tento proces jsem opakoval mnohokrát a ani jednou mě nenudil. Jo, vlastně jednou, kdy jsem dorazil domů a vesnice byla kompletně, omluvte mě za ten výraz, zesraná a já to uklízel dobrých deset minut. Ale pak jsem prozřel a začal vařit stoupencům jídla z lepších surovin. A taky jsem si pořídil uklízeče, protože při představě, že bych tu spoušť uklízel znova, bych se raději obětoval na oltáři sám.

V průběhu hraní potkáváte i nezávislé postavy, které vám zpřístupní bonusové aktivity. Můžete si díky tomu zahrát kostky, zarybařit si nebo plnit bonusové úkoly, které vám otevřou další karty a kosmetické vzhledy věřících.

Titulu Cult of Lamb je opravdu málo co vyčíst. Jediný mínus je jen nekonzistence některých předmětů a průchodů. Jsem nadšený z toho, kolik aktivit a možností hra nabízí. Ale ve výsledku třetinu možností budete ignorovat nebo je přehlédnete, stejně jako některé zbraně a kouzla. Na první pohled se může zdát, že vám hra nabízí bohatou variaci útoků. Ale pravda je, že polovinu kouzel ani zbraní prostě nebudete chtít hrát. A ne protože by se nehodily k vašemu stylu hraní, ale protože některé kombinace jsou nevýhodné a slabé. Celkový příběh musím pochválit. Vše, co děláte, dává smysl. A krásně to zapadá do jednoduché, leč zábavné dějové linky. 

Průpovídky a schválnosti Bishopů, kteří ovečce náhodně zkřížili cestu, mě velice bavily. Animace a chování zvířátek vám vykouzlí úsměv na rtech a ani jednou jsem za 13 hodin nepomyslel na to, abych měl hru konečně za sebou.

S naprostým klidem dávám hře Cult of the Lamb 9 bodů z 10. 

Roli ovce, která vystoupila z řady, jsem si opravdu užil. A co víc, užil jsem si vedení kultu, který svrhl všechny, kteří věřili někomu jinému než mně. A doufám, že ani vy jste nezapomněli, že Indian je cesta.