My Friend Peppa Pig je zajímavá hra, která se snaží přenést na počítače a konzole jeden z nejvíce populárních dětských seriálů poslední doby. Problém ale je, že by možná bylo zábavnější si pouštět jednu a tu samou epizodu pořád dokola, dokud se vám nepoškrábe DVD.

První věc, která možná většinu lidí, kteří by tuto hru chtěli koupit svým dětem, bude zajímat je, že nemá český dabing, ani české titulky. Za to ale skóre nijak strhávat nebudeme, protože nás spíše zajímá, jaká ta hra jako taková je a problém je... že se tomu těžko říká hra.

Jste nový kamarád prasátka Peppy a tak si vytvoříte svoji postavu. Jaké oblečení chcete mít, jakou barvu má to oblečení, jaké zvíře chcete být, jakou barvu srsti chcete mít. Nějaké brýle a klobouk. A tady mám první problém, protože možnost voleb je extrémně malá.

Chtěli byste černé tričko? To máte smůlu. Vyberte si z celých devíti barev. Chtěli jste hrát za ikonická zvířata z tohoto seriálu? Jako třeba zebra, kočka nebo třeba slon? Smůla. Osm zvířat vám musí stačit. Jakmile si ale vyberte svou postavu, můžeme se pustit do hry.

Stačí vám jenom šipky a mezerník. Což bylo zajímavé, protože jsem původně čekal, že se bude jednat o point and click adventuru, ale ne, chodíte kolem a interagujete s věcmi, které jsou blízko vás. 

Celá hra vypadá přesně jako seriál a i dabing je v podstatě naprosto stejný jako v epizodách. To samé platí i o hře jako takové a když chodíte kolem a interagujete s předměty a běháte kolem, máte prostě pocit, jako byste byli jenom v další epizodě, což je fajn, ale tady tak nějak pozitiva končí.

Pak přecházíme na to, co nefunguje a tím je v podstatě všechno, co se hry jako takové týče. Jakmile dostanete volnost, máte totiž možnost prozkoumávat okolí a rychle vám dojde, že tam toho vážně moc není. Sem tam můžete s něčím interagovat a přehraje se malá animace, nebo scénka, ale to je všechno. Jakmile předmět, nebo postavu jednou, maximálně dvakrát ve hře použijete, to je všechno, co dostanete. Když jsem tak mluvil s tatínkem prasátkem, čekal jsem, že řekne víc věcí než jenom, že mě rád poznává a jestli se dobře bavíme.

I na konci hry, když za ním přijdete, řekne jenom znova, že vás rád poznává, znova a znova a znova. A když přijdete do kuchyně, Peppa vám svého otce představí, znova a znova a znova. Pořád dokola a takhle se opakuje naprosto všechno. Nedej bože, pokud omylem aktivujete scénu, kterou už jste viděli, protože není žádná cesta zpátky.

Měl jsem možnost se jít podívat na Windy Castle v podstatě na věž na vysokém kopci, ze kterého jsem měl možnost se rozhlédnout kolem. Hezké a jednoduché a když jsme se vrátili domů, visel na zdi obrázek této věže. Když jsem na něj kliknul, čekal jsem, že dostanu hlášku, něco jako. Hej, můj nový kamaráde, nebylo to na Windy Castle fajn? Ale ne, jakmile jsem klikl, začala se znovu přehrávat scéna, kterou už jsem viděl, musel jsem znovu dojet na Windy Castle, znovu se rozhlédnout kolem, poslechnout si znovu všechny dialogy a nic z toho se nedá přeskočit ani urychlit a přitom by se to dalo vyřešit jednou malou věcí.

Stačilo by, kdyby před tím, než se zapne scéna, vyjelo malé okénko, které by se zeptalo: Chceš se znovu podívat na Windy Castle? ANO/NE. Stejně tak to fungovalo, když Dědeček prasátko se mnou zasadil jahody a řekl mi, ať se přijdu podívat později. Tak jsem přišel a dostal jsem scénu s letadélkem. Cool. Když jsem přišel znova, jahody už byly plně vyrostlé a tak jsem znovu kliknul na dědečka prasátko, protože jsem čekal, že řekne něco o mých úžasných jahodách, ale místo toho jsem znovu dostal dlouhou scénu s letadélkem a ať už jsem dospělý člověk, nebo kdybych byl malé dítě, jsem si jistý, že bych tak jako tak byl naštvaný, že vidím tu samou věc už podruhé.

Další problém je, že tam toho není moc co dělat. Celou hru jsem dohrál za hodinu a půl a přibližně čtyřicet minut z toho, jsem jenom bloudil kolem, protože jsem nevěděl, kde přesně aktivovat další scénu, nebo jsem jezdil autem tam a zpátky.

Nejdříve jsem myslel, že Peppa mi říká, kam mám jít, když pořád dokola říkala „pojď za mnou“, ale ona ve skutečnosti nikam nejde, prostě řekne, že máte jít za ní a pak stojí na místě a čeká, co uděláte vy.

Já se vážně snažil hledat ta pozitiva, ale vážně jich tam moc není. Jediné pozitivum, které se dá o této hře říct je, že to vypadá přesně jako seriál a že navštívíte postavy a místa, která děti ze seriálu znají, ale to je všechno.

Popravdě ani dabing a animace nejsou bez chyb. Postavy sebou občas podivně trhnou, protože se zapne další animace, která nenavazuje na tu předchozí, občas prostě probliknou do existence ve špatné části obrazovky, sem tam sebou divně škubou a několikrát se mi stalo, že i dabing se podivně posunul dál a tak nezněl vůbec přirozeně. Proč se navíc moje postava, která má být stejně stará jako Peppa, směje stejným hlasem jako její malý bratříček George.

Jeden z argumentů, který jsem slyšel je, že se jedná o hru pro děti a těm to prostě stačí, ale to nedává smysl. Je to podobné jako říct, že je v pořádku dítěti koupit rozbitou nefunkční hračku, protože jim to bude jedno. 

Pojďme si to tedy shrnout. My Friend Peppa Pig nabízí grafiku a příběhové cutscény, které jako by z oka vypadly seriálové verzi. Problém ale nastává ve všem ostatním, ať už jde o málo interaktivních předmětů a postav, pocit, že nevíte, kam jít dál a náhodné bloudění kolem, grafické a zvukové chyby, nekonečné opakování stejných hlášek, stejných zvuků, stejné hudby a prostě žádná zábava.

Pokud přemýšlíte nad tím, jestli koupit tuhle hru vašim dětem, nebo sourozencům, možná by byla lepší investice jim koupit pěkný balón, nebo holínky a pláštěnku, aby si mohli zaskákat v reálných blátivých loužích.