První Judgment tvůrcům oblíbené série Yakuza vyšel, ale nedokázal dostatečně zaujmout fanoušky tohoto japonského studia. U pokračování je kladen větší důraz na hlavního hrdinu Takayukiho Yagamiho. Zalíbí se bývalý právník příznivcům charismatického Kazumiho Kuryui? Pojďme to zjistit a vydat se na strastiplnou cestu soukromého detektiva v tomto akčním RPG.

Lost Judgment se drží v zajetých kolejích svého předchůdce. Sází na spletitý a silný příběh, akční souboje a známé prostředí, v němž se budou jako doma cítit příznivci Yakuzy. Ty budou lákat také potyčky v reálném čase jako za starých dobrých časů již dvakrát zmíněné série.

Nejdůležitější je vyšetřování zdánlivě dokonalého zločinu. Hlavní podezřelý má zprvu neprůstřelné alibi. Postupně se ale příběh pomsty mění v odhalování spletité spiklenecké sítě s několika frakcemi, které využívají kličky v právním systému.

Ze začátku vám tak příběh může připadat vtipný, ale čím více hodin jsme odehráli, tím více jsme byli svědky silných témat, zvratů a hrůz. Oběti se postupně hromadí a Yagami si při odhalování pravdy musí vybrat mezi obranou zákona a vymáháním spravedlnosti.

Nejprve se rýsuje případ, který se týká předchozího zaměstnání hlavního hrdiny v právnické firmě Genda. V opuštěné budově v Jokohamě je nalezena téměř rozkládající se mrtvola mladého muže přivázaného k židli. Jeho tělo bylo nelidsky mučeno, ale nenašla se žádná stopa, která by pomohla vypátrat pachatele.

Mezitím bývalí kolegové Yagamiho obhajují u soudu muže obviněného z obtěžování. Má čistý trestný rejstřík a očekává se rychlé vyřešení případu, třeba v podobě několika měsíců domácího vězení... ale nikdo z nich není připraven na zvraty, které se v příběhu odehrají.

Nechceme zabíhat do detailů a ochudit vás o to podstatné, co vás bude hnát vpřed. Prozradíme jen, že budete vyšetřovat sexuální obtěžování, šikanu, podvody, vraždy a sebevraždy. Přitom vám budou dělat společnost staré známé postavy, zejména váš parťák a bývalý člen Yakuzy Kaito Masaharu.

Prim hraje detektivní práce. Yagami dostal do vínku spoustu nástrojů. Nebudete pouze fotit podezřelé a hledat na nich a předmětech stopy, ale také pomocí zesilovače zvuku a detektoru rádiových vln pátrat po podezřelých zvucích a signálech. Obzvlášť roztomilý je nový čtyřnohý přítel, jenž vám v případě potřeby poskytne dokonalý čich a ostré zuby.

Čím dále v příběhu budete, tím více soubojů budete muset absolvovat. Známé ulice se postupně hromadí nepřáteli, kteří vás budou pronásledovat téměř na každém kroku. Soubojový systém je nadále dynamický a odehrává se v reálném čase. Yagami disponuje novými pohyby, komby a styly, které se postarají, aby potyčky nebyly po pár kolech repetitivní. Přesto nám přišlo, stejně jako u původního Judgment, že těch soubojů je občas až příliš.

Naštěstí se objevují těžší protivníci, u nichž nestačí mačkat jedno, dvě, tři tlačítka na ovladači, ale strategicky kombinovat své údery a kopy s krytím a úhyby a využívat všech možností. Na tyhle mini-bosse a bosse vám nebudou stačit bojové styly z původního Judgment s rychlými a hbitými pohyby. Použít musíte nový styl Snake. S ním dokáže Yagami odrazit útok a využít kinetiku soupeře.

Do toho budete muset opět někoho pronásledovat ulicemi a vyhýbat se při tom překážkám, stejně tak čas od času použít stealth a proplížit se kolem nepřátel. Tyhle dvě části nám přišly nejméně zajímavé. Mají tendenci se rychle opakovat. Další novinkou je parkour, který osvěžuje hratelnost, ale nabourává ji tím, že vás často nutí přejít do režimu vyšetřování, abyste našli cestu pro lezení.

Nedostatek vidíme také ve vyšetřování. Lost Judgment je akční detektivka, navzdory tomu není tato stránka hry rozšířena tak, jak by si podle nás zasloužila. Průzkum je omezen na malé oblasti. Na druhou stranu, nalezené stopy posouvají příběh hezky kupředu, ale jejich obtížnost se nestupňuje, což lze říct i o soubojích. To považujeme za škodu.

Naštěstí příběh je zajímavý a dojemný, má spoustu zvratů a skvěle zpracované postavy s vlastní osobností a emocemi. Jen opět zamrzí absence dabingu u mnoha vedlejších rozhovorů, což je vzhledem k propracovaným filmečkům a animacím obličejů do očí bijící.

Čas od času je důležité si odpočinout od příběhu. K tomu poslouží zajímavé vedlejší mise, které se vám budou v průběhu hraní nabízet, a celá řada aktivit v podobě mini-her. V baseballovém tréninkovém boxu se můžete pokusit o co nejdelší sérii homerunů, jinde můžete zkusit svou zručnost při minigolfu nebo si zajít do klubu SEGA a utratit své nastřádané jeny za arkádové hry jako Space Harrier, Virtua Fighter 5: Final Showdown, Fighting Vipers či Sonic Fighters.

Je tady taky pokračování House of the Dead z Judgment. V pokračování se jmenuje Hama of the Dead a jde o střílečku s úkolem postřílet hordy zombíků.

Pokud prahnete ještě po něčem, tak se zúčastníte taneční soutěže, závodů dronů, tréninku boxu, soupeření na skateboardu a mnoha, mnoha dalšího. Věřte nám, neměli jsme sebemenší problém nechat se strhnout a několik hodin nedělat nic jiného. Vedlejší aktivity jsou zkrátka zábavné, stejně jako v Yakuze.

Centrum Tokia i Jokohama jsou nadále malé světy a nedají se srovnávat s konkurenčními tituly. Žijí vlastním životem a mají zajímavou atmosféru, do níž se ponoříte. Oceňujeme i rychlejší cestování pomocí skateboardu, který má Yakami rychle k dispozici, abychom nemuseli dokolečka utrácet za taxíky.

Navzdory našim výhradám je Lost Judgment povedená hra. Ryu Ga Gotoku Studio se soustředí na to, co umí nejlépe, nezkouší zbrklé experimenty a naservírovalo nám pokračování se vším všudy. Vývojářům se podařilo přiblížit hráčům hlavního hrdinu a my věříme, že spousta z nich si k němu najde cestu při dobrodružství, které nabízí minimálně 35 hodin hraní. Když vás ale chytne, jen tak nepustí.

Na samém závěru ještě jedna věc. Recenzovali jsme PS5 verzi, kde vývojáři využili akorát haptickou odezvu ovladače DualSense pro vyzvánění mobilního telefonu. SSD odvádí svou práci a zaručuje rychlé načítání.