Snad každý na základní škole hltal během hodin přírodopisu fakta o dinosaurech. Poté přišel Jurský park a všichni jsme chtěli mít svou figurku tyrannosaura rexe. Postupem času společně s přibývajícím věkem u většiny z nás zájem opadl a málokdo si vzpomene na všechny ty brontosaury, velociraptory a další, jež jsme byli schopni vyjmenovat klidně o půlnoci.

Návrat do starých časů a nostalgické vzpomínky se nám teď snaží připomenout budovatelská strategie Jurassic World Evolution 2. Ta se po nepříliš povedeném prvním díle snaží dohnat všechny technické nedostatky a o tom, zda se jí to povedlo, si povíme v dnešní recenzi.

SPOUSTA HERNÍCH REŽIMŮ

Hra nenabízí jen pouhé stavění parku spojené s péčí o dinosaury a zákazníky s cílem co největšího zisku, ale také několik herních režimů. Tím zdánlivě nejdůležitějším je kampaň, a to především pro všechny z vás, kteří první díl nehráli.

Ta totiž neslouží jako rozsáhlý příběhový mód, nýbrž jako demonstrace všech novinek druhého dílu a je tedy vlastně tutoriálem pro nové hráče. Nelze tak říct, že by mě její průchod vyloženě nebavil, jen ve mně po jejím dokončení zanechala jakýsi hořkosladký pocit vítězství. Přehled všech vylepšení mě sice bavil, na druhou stranu jsem byl ale rád za její dokončení. Představa toho, co se skrývá pod názvem kampaň, se u hráčů a vývojářů zřejmě liší.

S čím se naopak studio Frontier trefilo do černého, je režim Chaos Theory. Tento mód potěší především každého fanouška filmů. Umožňuje nám totiž navštívit všechny známé ostrovy a vypořádat se s problémy, které měly za následek katastrofy. Na výběr je zde pět map založených na všech pěti filmech. Dinosaury tak nelovíme pouze na ostrově Isla Sorna, ale třeba i v okolí San Diega. Kapitoly se od sebe ale neliší jen vzhledem mapy. Každá lokace má své specifické budovy a dinosaury, jež odkazují na daný film. Je tedy jen na vás, jak se vypořádáte se všemi překážkami.

Jestliže si ale myslíte, že pro vás Chaos Theory až moc jednoduchá, je tu ještě režim výzvy. Ten je hrdým nositelem svého názvu, a tak vás čeká nejedno restartování hry. Nachází se zde několik přichystaných scénářů s cílem dosáhnout pětihvězdičkového hodnocení vašeho parku. I když to na první pohled nezní nějak obtížně, věřte, že to opravdu není nic snadného a já doufám, že si při hraní challenge módu vzpomenete na toho hodného redaktora, který vám radil, ať ukládáte hru, co to jde. Já to totiž nedělal a byl jsem tak nucen opakovat celý postup znova a znova.

Jestliže patříte do kategorie hráčů, kteří mají rádi volnou ruku, je tu pro vás připraven Sandbox. Tedy režim, kde lze nastavit nejrůznější parametry (od počasí přes denní doby, mapy až po typy budov) a pak s neomezeným rozpočtem hurá do stavby parku. Pokud ale ihned při prvním spuštění hry zapnete Sandbox, tvrdě narazíte. K odemčení všech prehistorických tvorů, budov a map je potřeba odehrát všechny zmiňované herní režimy.

Vlastnit T-Rexe tak zabere dlouhé hodiny plnění někdy repetitivních, nudných výzev a úkolů. I když to lze chápat jako snahu vývojářů přikovat hráče k obrazovkám na dlouhé chvíle, je to spíše otravné

KONEČNĚ NOVÍ DINOSAUŘI

Nový díl přichází s novými dinosaury. Konkrétně tedy s vodními a létajícími ještěry. Celkově jich tak ve hře nalezneme bezmála devadesát. Novinkou nejsou jenom nové druhy, ale i potřeby dinosaurů samotných. Větší důraz je kladen na jejich komfort a především teritorium, a tak se kolikrát stane, že předem připravený výběh budete muset rozšiřovat, protože pro ně bude prostě malý nebo bude potřeba přidat několik stromů. Nestačí ale vysázet náhodný strom a doufat, že tak uspokojíte všechny jejich potřeby.

Je potřeba vybrat konkrétní typ a simulovat přirozené prostředí. Je důležité dát si pozor i na to, jaké druhy spolu v jedné ohradě žijí. Někteří poklidně vypadající býložravci spolu sice dokáží žít. V dokonalé harmonii to ale nebude, a tak se oběma výrazně sníží komfort. Svou roli hraje také povrch, který je v daném výběhu připravený. Někteří mají prostě rádi písek a někteří zase trávu.

K zajištění patřičného pohodlí je zapotřebí i kvalitní lékařská péče. Už nestačí jedním klikem vyslat doktory k ošetření a tím uhasit problém. Nyní je potřeba najmout kvalitní vědce, dinosaura uspat a převézt do lékařského střediska, kde ho následně vědecký tým dá do pořádku. Vědci neslouží jen k ošetřování, ale primárně k výzkumu DNA. Získáváme tak možnost upravit si dinosaury podle svých potřeb. Lze tedy pozměnit jejich odolnost či chování.

Možnost přizpůsobení se netýká jen našich exponátů, ale i budov. Můžeme měnit jejich vzhled nejen širokou paletou barev, ale i velkým množstvím všelijakých doplňků a mít tak svůj park zcela originální.

A právě budovy jsou jedním z nejdůležitějších aspektů celé hry. Většina z nich totiž vydělává peníze a bez nich pětihvězdičkový park nevybudujete. Všechno něco stojí. Ať už je to výzkum, potrava nebo třeba benzín. Ano, i benzín je zde nezbytnou surovinou. Každá budova, každý elektrický ohradník, auta, helikoptéry, zkrátka vše je poháněno centrálou a ta je zase poháněná benzínem. I ten stojí nemalý peníz, a tak je potřeba je někde vydělat.

Pomoci k tomu mohou třeba budovy s občerstvením. Ty ale nemůžeme postavit, kam se nám zlíbí a doufat, že kasička nabobtná. Je důležité takové budovy strategicky umístit. Jestliže máme tedy akvárium s vodními ještěry, kde se každou chvíli koná představení, a vedle toho voliéru s létajícími tvory, je jasné, že v jejich okolí se davy návštěvníků jen pohrnou a restaurace s hranolky bude mít tržby větší, než kdyby byla někde mezi stromy. Pokud pak chceme mít peněz ještě víc, je možno budovy vylepšovat například tím, že budou spotřebovávat méně již zmiňovaného benzínu.

GRAFIKA I AUDIO MAJÍ SVOJE ALE

Z pohledu hratelnosti celá hra působí opravdu propracovaně. Například ovládání automobilu nebo vrtulníku je s ohledem na fakt, že se jedná o strategii, příjemným překvapením. Totéž se bohužel nedá říct o audiovizuální stránce. Zvukové efekty, jako je například řev dinosaurů, působí opravdu věrohodně. Dabing v podání herců známých z filmů včetně Jeffa Goldbluma nebo zvuky během cut-scén jsou taktéž perfektní.

Absence filmového soundtracku při běžném hraní je ale velké minus. Grafická stránka hry na tom není o moc lépe. Detailně propracovaní dinosauři a jejich animace vypadají náramně. Na realisticky vypadající vodu a budovy je taktéž radost pohledět.

Doskakování textur ale celkový zážitek dost kazí. Nejednou jsem tak dumal nad tím, proč mi sakra nejde postavit ten elektrický plot. Při detailním přiblížení jsem pochopitelně zjistil, že v cestě stojí strom, který jsem při maximálním oddálení prostě neviděl a nepomohly tomu ani experimenty s nastavením grafiky.

I PŘES SVÉ CHYBY SI JDE HRU UŽÍT

I přes veškeré nedostatky působí Jurassic World Evolution 2 víc než dobře. Všem fanouškům prehistorického světa má co nabídnout a dokáže zabavit na dlouhé hodiny. Jestliže nejste fanoušci dinosaurů a máte prostě jen rádi budovatelské strategie, troufám si říct, že si tady přijdete na své.

Pokud bychom hodnotili šestkou, bylo by hodnocení nespravedlivé a osmička by k tolika – leč drobným nedostatkům – nebyla správnou volbou. Hře tedy dáváme zasloužené doporučení na sedm bodů z deseti. A teď už nás prosím omluvte. Na náš Jurský park se řítí tornádo a my musíme evakuovat do bezpečí všechny naše zaměstnance, než ten blbej Indoraptor zase někoho z nich sežere.