Jakožto zkušený hráč baseballu, tedy pokud se mohou počítat ty stovky hodin ve Wii Sports, jsem byl zvědavý, co si pro nás letos vývojáři ze San Diego Studio připravili. Přece jenom je letošní díl výjimečný nejen v tom, že je to první díl pro novou generaci PlayStationu, ale zároveň i tím, že úplně poprvé v historii série se MLB the Show dostal i na konkurenční Xbox. A asi vím, co si říkáte. Baseball není v našich končinách moc známým a oblíbeným sportem, ale minimálně tahle hra stojí za pozornost.

Baseball může minimálně pro začátečníky být složitý sport. Má řadu komplexnějších pravidel a první krůčky tak mohou být pro lidi tímto sportem nepolíbené trochu komplikovanější. Pokud bych to měl ale hodně zjednodušit, tak – jak nejspíš asi všichni pochopili nebo už dávno vědí – základem je odpálit míček a běžet co nejrychleji umíte, nebo naopak nedat příležitost soupeři míček odpálit.

Podobně na tom je i hra. Tady pravidla zůstávají nezměněná, avšak to myslím i z hlediska obtížnosti. Ta se ovšem snaží novým hráčům jít co nejvíc naproti díky rozdílným typům nadhozů i odpalů. Zpravidla ale platí, že čím jednodušší systém si vyberete, tím více zároveň hrajete na náhodu. A ve hře pro více hráčů tak na to můžete často rychle doplatit.

Prvních několik desítek hodin se tak nejen budete učit pravidla, pokud jste nováčkem v baseballu, ale zároveň se učit i propracované mechaniky hraní. I tak jde vidět, že vývojáři se každým rokem snaží, aby The Show bylo přístupnější pro stále větší publikum hráčů. Tomu napomáhá i flexibilní obtížnost, která se bude přizpůsobovat vašemu hraní.

A že si budete moct vybrat, co chcete hrát. Kromě standardních rychlých zápasů je zde už klasicky režim Road to the Show, kde si vytvoříte svého hráče a od základů s ním projedete krůček po krůčku celou kariéru.

Dále tady najdeme například Diamond Dynasty, kde si vytvoříte vlastní tým, nebo tu pak máme například i takové týdenní výzvy, v nichž hrajete za skutečného hráče baseballu. Ty se každý týden restartují, a pokud jste opravdu soupeřivý typ, tak si můžete zahrát nejen o digitální měnu, ale rovnou o reálné ceny, které jsou podepsané samotným hráčem z dané výzvy.

Pojďme se ale podívat nejdříve na Road to the Show. Zde si nejprve vytvoříte svého hráče. Nabídka vytváření je přitom vážně pestrá a kromě obličeje si zvolíte i jakým způsobem budete nadhazovat nebo jaký budete mít postoj při odpalu. Na následnou hratelnost to sice vliv nemá, ale pro hračičky jako jsem já, je to super věc, ve které můžete strávit klidně hodinu.

Ovšem to není hlavní účel kariéry. Tím bude vyhrávání jednoho zápasu za druhým. A to je vlastně tak všechno. Mimo pár rozhovorů s trenérem nebudete dělat nic jiného. Hrajete jeden zápas za druhým s tím, že občas si zahrajete jednoduché mini-hry, které fungují jako trénink a zvyšují vám vaše statistiky.

Už i například NHL se s letošním ročníkem snažilo život hráče udělat zajímavější i mimo stadion a dát nám tak pocit, že naše postava má život i tam venku. Tady MLB ještě trochu pokulhává. Vítanou změnou je ovšem fakt, že si konečně nebudete muset vybírat jen mezi postem pálkaře nebo nadhazovače, ale může se z vás stát, pokud budete chtít, oboustranný hráč.

Dalším důležitým módem je již zmíněný Diamond Dynasty – tedy taková baseballová obdoba Ultimate týmu z FIFY nebo NHL. Tady si postupně budete budovat vlastní smyšlený tým z balíčků, které se dají buďto koupit nebo získat hraním hry. Na rozdíl ale od výše zmíněných her, je vám MLB bude házet – dá se říct – téměř pořád. Cest, jak získat herní měnu nebo rovnou balíčky s hráči, je hromada. Stačí zkrátka a jednoduše hrát kterýkoliv z herních módů. Díky tomu si můžou i obyčejní hráči, kteří do hry nechtějí cpát další hromadu peněz – nebo jen lidi, kteří u toho nechtějí strávit hodiny každý den – složit i celkem slušný tým, se kterým se dá i nějaký ten zápas vyhrát. Pokud tedy nebudou hrát stejně jako já.

Navíc pocit vámi vytvořeného týmu umocňuje i fakt, že si můžete vytvořit vlastní dresy i s vlastním logem a nově i na PS5 vlastní stadion. A že máte dost možností, jak se vyřádit. Třeba tam prostě jen naplácat hromadu blbostí, jako je UFO nebo živí dinosauři. Vlastní stadion tak dává vašemu týmu zcela nový pohled.

A když už jsme nakousli tu PlayStation 5, tak vývojáři se snažili zapracovat i na haptické odezvě, když už je tu ten next-gen. Kupodivu se jim to i celkem daří. Samozřejmě – není to žádný zázrak, spíše jen taková ochutnávka toho, na co se můžeme v dalších letech pořádně těšit. Ovšem i tak. Vibrace do rytmu tlukotu srdce hráče, když vás čeká důležitý odpal, vás dokážou opravdu znervóznit. To samé například dunivé vibrace při správně trefeném míčku.

V celkovém součtu se tak jedná o výbornou hru, která se s klidným svědomím může korunovat na krále baseballu. MLB the Show je krásný příklad toho, jak by se měly dělat sportovní simulace. Ovšem i tak je ročník 21 spíše jen malým krůčkem kupředu.

Na to, že se jedná o mezigenerační skok, změn moc nehledejte. Grafika je na pohled krásná a oproti předchozímu dílu z PlayStationu 4 jde vidět menší posun co se detailů a stínů týče, ale i tak mohl být krok kupředu přece jenom větší. To samé je Road to the Show. Ten se hraje dobře, ale s vaší vytvořenou postavou si vztah bohužel neutvoříte.

Jde vidět, že hlavním cílem letošního dílu byl cross-play, což je rozhodně vítaná změna. Hlavně když hráči Xboxu najdou hru i v předplatném. Pokud ale vlastníte původní ročník a nepotřebujete nutně těch pár vychytávek, které PlayStation 5 nabízí, klidně letošní díl přeskočte.

Letošní ročník MLB the Show si od nás tak odnáší doporučení na 7 z 10, a pokud jste se ale do této chvíle MLB vyhýbali, dejte tomu šanci. Pravděpodobně nebudete litovat, pokud tedy v prvních minutách hru nevypnete a ještě u toho rozmlátíte ovladač.