Už za necelý týden bude vycházet nové pokračování série Assassin’s Creed. Snad nemusíme tajit, že Gelu už urputně pracuje na recenzi. My ostatní musíme ještě počkat. A tak jsme se rozhodli podívat do historie. Chápete, protože… Assassin’s Creed… No to je jedno. Nedalo nám to se ale zamyslet nad tím, jaké všechny vtípky a easter eggy si pro nás vývojáři z Ubisoftu v celé sérii za ty roky připravili. Protože jich není málo a některé díly mají hned několik zajímavých „vajíček“, rozhodli jsme se náš dnešní žebříček seřadit podle samotných titulů. Tak pojďme na to.

ASSASSIN’S CREED SYNDICATE

Pro někoho možná nepřekvapivě začneme titulem, který lidem dokázal, jak moc série v té době stagnovala. Assassin’s Creed Syndicate v industriálním Londýně pro spoustu hráčů nebyl ničím speciálním a bohužel po stránce easter eggů také v ničem vysloveně nevyniká. Proto rychle zmíníme jenom jeden příklad alespoň něčeho trochu vtipného. Nebo smutného, podle toho, jak na to koukáte a jak moc se vám líbily první díly série a její přítomnost.

Ve hře totiž můžeme narazit na vedlejší úkol, ve kterém budeme muset zachránit psa v kabelce manželky premiéra. Tragikomické je, že se pes jmenuje Desmond, což odkazuje na prvního hlavního hrdinu přítomnostní linky, Desmonda Milese. Smutné je hlavně to, že tohle je skoro to nejlepší, co s ním po konci trojky svedli.

ASSASSIN’S CREED ROGUE

Pokračujeme s Assassin’s Creed Rogue. Neprávem trochu pozapomenutý díl. I ten ovšem nesrší velkými easter eggy. Tím nejzajímavějším ale určitě je možnost se utkat s bezhlavým jezdcem ze Sleepy Hollow tváří v… dýni. Jen bez té dýně… Asi tolik k polemizaci.

ASSASSIN’S CREED

Zapomínat by se určitě nemělo ani na hru, která to všechno začala. První Assassin’s Creed udělalo technologickou díru do světa. A možná i celého časoprostoru, protože v jednom okně v damašských ulicích lze vidět obrys Optima Prima. Však ho znáte, ten Transformer, co se dokáže z robota změnit na kamion? A že nezapadá do roku 1190? Kdo ví, třeba šlo o chybu Animu.

Co ale chybou určitě nebylo, je slavné motto asasínského řádu – „nic není pravda, vše je dovoleno.“ Tato legendární věta se nejspíš vybaví každému fanouškovi série. Ovšem jen málokdo ví, že se vlastně první díl inspiroval románem Alamut od Vladimira Bartola z roku 1938. Děj knihy připomíná zápletku prvního dílu Assassin’s Creed a v samotné knize se objevuje hláška „nic není není absolutní realita, vše je dovoleno”. Právě alternativní překlad je ono ukryté vajíčko, které odkazuje na tento román, ze kterého si vývojáři brali inspiraci.

ASSASSIN’S CREED 3

Z čeho si ještě vývojáři brali malou inspiraci? Z filmu Poslední Mohykán pro Assassin’s Creed 3. Ve hře totiž najdeme úplně totožný kyj, také s názvem mohykán, který lze vidět i v samotném filmu. Zajímavý je i takzvaný Konami krocan. Když u krocana ve vaší základně použijete legendární Konami kód, krocan dostane kápi. Je to fakt blbost, ale to většina těch nejlepších easter eggů…

ASSASSIN’S CREED ODYSSEY

Do jisté míry to dokazuje další místo v našem žebříčku. To platí Assassin’s Creed Odyssey odehrávající se v antickém Řecku. Tam třeba můžeme najít meč zabodnutý v kameni, který samozřejmě odkazuje na klasickou legendu krále Artuše. Vtipný je i žoldák s přízviskem „ničitel kolenou“. Podle popisu se tento žoldák kamarádil s jedním z nejlepších žoldáků, ovšem do doby, než to schytal šípem do kolene. Kde už jsme to jen slyšeli?

ASSASSIN’S CREED 2

Když už jsme u toho slyšení, Assassin’s Creed 2 má hned dvě zajímavé hlášky, které by každý hráč a vlastně i komiksový nadšenec neměl minout. První z hlášek asi zná každý. Strýčkovo přivítání svého synovce Ezia je přece jenom legendární už jen z toho důvodu, jak evidentní to je. „It’s a-me, Mario!“ nejde nepoznat. O něco skrytější je náhodná hláška kolemjdoucích, kterou můžeme sem tam slyšet. „Another capering crusader“ odkazuje na Batmana, kterému se často říká „caped crusader“.

Dalším známým easter eggem Assassin’s Creed 2 je taktéž oliheň. Na tu lze narazit v jedné asasínské hrobce. Pokud se Ezio podívá do vody pod sebou, lze tuto obří oliheň zahlédnout, jak proplouvá kolem.

ASSASSIN’S CREED BROTHERHOOD

Easter egg s Mariem ve dvojce se stal tak známým, že si vývojáři neodpustili jeho další využití i v přímém pokračování Assassin’s Creed Brotherhood. Během mise Femme Fatale uslyšíme při unášení Lucrezie Borgia hlášku „Teď zachraňuješ princezny z hradů?!“. Jedná se samozřejmě o odkaz na Mariovo pravidelné zachraňování princezny Peach z hradu Bowsera. Spolu s tím ve hře najdeme achievement nazvaný Principessa in Another Castello, tedy „pricezna v jiném hradě“, což je obdobně slavná hláška z Maria.

A pokud chcete referenci i na jiné série, můžete při procházení světem hry narazit na papírovou krabici, která odkazuje na Metal Gear. Dokonce ve hře nechybí ani oblek, potažmo celý skin Raidena z této série. Konkrétně čtvrtého dílu s podtitulem Guns of the Patriots. Jen škoda, že se nedalo všechno okolo rozsekat. Nebo aspoň ty krávy…

ASSASSIN’S CREED 4: BLACK FLAG 

Čas se ale přesunout k pirátům. A to ne jenom jedním způsobem. Assassin’s Creed 4: Black Flag dodnes patří k jedněm z nejoblíbenějších dílů. A rozhodně jsme rádi, že nezapomněli i na další slavné představitele pirátské tematiky.

Během hraní můžeme narazit na jeden cíl, který se jmenuje Mancomb Seepgood. Ne, nejde o nějakou zkomoleninu jména Guybrush Threepwood, slavného hlavního hrdiny série Monkey Island. I když, vlastně tak trochu jde. To protože Mancomb Seepgood je jinou postavou, na kterou můžeme narazit v prvním The Secret of Monkey Island a jde o přímou narážku na Guybrushe, kterému se Mancomb vysměje do tváře, že má stupidní jméno.

ASSASSIN’S CREED VALHALLA

Pomalu se blížíme do finále. A to pomocí zatím posledního dílu série. Vikinská Assassin’s Creed Valhalla někoho nadchla, někoho ne, ale kvalita easter eggů se jí upřít nedá.

Například lze narazit na medvěda Winifreda, který má rád med a kamarádí se s malým klukem, prasetem a oslem. Co nám to jen připomíná… Vtipná je i rozehraná hra Dungeons and Dragons. Nás ale nejvíce zaujaly odkazy na svět a díla J. K. Rowlingové. Kromě knihy „Fantastické ryby a kde je najít“, která dost jasně odkazuje na „Fantastická zvířata a kde je najít“, tedy stejnojmenný film i knihu v Harrym Potterovi; můžeme narazit i na dopis. Na něm je seznam, ve kterém se dočtem o deníku, prstenu, medailonku, poháru, diadému nebo hadovi. To je samozřejmě narážka na sedm viteálu, které ten, jehož jméno nesmíme vyslovit, použil k rozpolcení své duše, aby se stal nesmrtelným. Krom toho můžeme na zdi v komůrce vidět i čtyři praporce, které odkazují na kolej ze slavné školy čar a kouzel.

Vývojáři zjevně milují i díla J. R. R. Tolkiena. Ve hře můžeme narazit na zajímavou postavičku ,která náramně působí jako Glum. Stejně tak tu najdeme i lukostřelce Degolase, který zapáchá na míle daleko, a najít můžeme i hobití domky. V jednom z nich na stole najdete dopis, který vypráví o jakémsi prapodivném dobrodružství s druidem. V tomto případě se jedná o výpravu s Gandalfem. Pokud se navíc v domku pořádně poohlédnete, lze najít i Prsten moci. A aby toho nebylo málo, lze narazit i na trpaslíka Frodriho. Ten si stěžuje, že je prokletý jakýmsi prstenem, který mu nosí smůlu. A aby se ho zbavil, musí ho hodit do sopky. Snad nemusíme říkat, na co je to reference…

ASSASSIN’S CREED REVELATIONS

Číslo tři je magické, říká se. Tak proč sem nedát i třetí a poslední dobrodružství Ezia? Assassin’s Creed Revelations s sebou také přineslo několik zajímavých narážek.Tahle konkrétní věc není přímo referencí na jiná díla, přesto jde o pěkný vtípek, který spousta hráčů nejspíš ignorovala. V jedné misi se můžeme převléknout za barda a Ezio bude vyhrávat nějaké menší písničky. Zkoušeli jste se ale někdy zaposlouchat, o čem to vůbec zpívá?

Pokud ale přece jenom vážně chcete nějaký hezký easter egg, nemusíme se dívat nikam dál než k soubojům. Poté, co Ezio třikrát za sebou porazí rváče, můžeme slyšet „Ha! Budeme tomu říkat remíza, jo?“. To odkazuje na scénu v legendárním filmu Monty Python a Svatý grál, kde se král Artuš postaví černému rytíři a poté, co mu usekne obě ruce i nohy, řekne přesně tuto hlášku. Během pěstních soubojů navíc můžeme slyšet i hlášku „Lítej jako motýl a bodej jako škorpion“. To odkazuje na slavného boxera Muhammada Aliho, který svůj styl popsal jako „lítám jako motýl a bodám jako včela“.

ASSASSIN’S CREED UNITY

Čas si zavzpomínat i na Paříž. Kromě několika zvrácených easter egůů, jako je třeba kanibal v kanálech, můžeme narazit i na prdícího asasína. Ne, neděláme si srandu. Stejně tak i na další pěknou narážku na Gluma. Jeden dost divný chlápek si pro sebe neustále drmolí blbosti a občas můžeme slyšet i „mon préciux“, tedy ve francouzštině „můj miláček“.

Asi největší easter eggem hry je pak řada dortů, které se nacházejí po celém městě. Pokud se vám podaří všech pět najít a sníst, tak se v Lucemburském palác objeví jeden obří, u kterého vás čeká malý boss fight, který je zakončený hezkým ohňostrojem.

ASSASSIN’S CREED ORIGINS

A zakončit to musíme začátkem evoluce. Assassin’s Creed Origins vlilo do série nový život. Nechybí krásná reference na Tardis, tedo cestující budku pána času z Doctor Who, či narážka na Indianu Jonese a jeho… řekněme lásku k hadům.

Samozřejmě by v žádném výčtů easter eggů neměl chybět ani meč zaražení v ohništi, což není nic jiného, než reference na Dark Souls. V DLC jménem Skrytí se pak během souboje s Gamilatem dostanete do vody, který na vás vyřve legendární hlášku ze Star Wars.

Posledním nepřímým easter eggem, ale velkou zajímavostí pro nás, je také možnost narazit na užitý český dialog ve hře. Šlo jenom o snahu vývojářů nějak smysluplně a zvukově zaplnit pozadí světa, ale pro nás to tvoří fajn moment.

To by bylo všech pro dnešní video. Série Assassin’s Creed nabízí ještě více různorodých narážek, zajímavosti a easter eggů. Máte i vy nějakou oblíbenou? Dejte nám vědět do komentářů. My doufáme, že se vám video líbilo, a pokud byste chtěli nějaká další ohlédnutí za easter eggy u jiných her nebo sérií, dejte nám to věděl. My se budeme těšit zase příště u dalšího videa.