Konspiračních teorii je mnoho. Však to znáte, přistání na Měsíci, ještěří lidé nebo Ilumináti. Dneska tu ovšem nejsme kvůli těm teoriím z reálného světa, ale kvůli těm herním. Podíváme se totiž nejen na ty přitažené za vlasy, kterým lze jen těžko věřit, ale i ty, které by mohly být pravdivé.

HEROBRINE

Začněme tou, která v jednu chvíli obletěla celý videoherní svět. Herobrine. Pamatujete si na tuto legendu? Dlouhé roky ztracená postava v Minecraftu, která nás strašila za noci, a ve světě se stala tak známou, že se této teorie chytili i sami vývojáři. Herobrine měla být údajně magická postava v kostičkovém světě Minecraftu, která bez přestávky sledovala každý váš krok, a pokud jste měli opravdu štěstí, tak jste ho mohli i na vlastní oči spatřit.

Dle různých teorii se jednalo o alter ego Steva, hlavní postavičky, či snad mrtvého bratra Notche, tedy hlavního vývojáře Minecraftu. Popularitě Herobrina pomohly stovky videí, kde se ho hráči snažili najít nebo nějakým způsobem vyvolat. Samozřejmě se videa s ním ukázala jako fake a samotný Herobrine ve hře nikdy nebyl. Jak už jsme ale řekli, došlo to až tak daleko, že se této teorie chytili i samotní vývojáři a na Herobrina začali odkazovat například v popisu aktualizací. Herobrine je ale i přes svou prokázanou neexistenci stále živou konspirační teorií. I dnes se najdou hráči, kteří věří, že stále někde v Minecraftu je. Anebo není? Zkuste se někdy v kostičkovém světě ohlédnout za sebe. Nikdy totiž nevíte, kdo, nebo co vás sleduje.

SKUTEČNÁ HISTORIE PODLE ASSASSIN’S CREED?

Další konspirační teorii se ovšem na rozdíl od legendárního Herobrina věří už jen opravdu těžko. Určitá skupina lidí je přesvědčena o tom, že série Assassin’s Creed není jen tak ledajakým fiktivním dílem, ale že vše, co se ve hře odehrává, je vlastně čistá realita. Podle této teorie se jedná o pravdivé líčení historických událostí a někteří lidé věří, že se jedná o přípravu lidstva na to, aby jim mohla být ukázána opravdová realita světa. A historie mohla být konečně sepsána tak, jak se opravdu uskutečnila.

Ano, této teorii se jen těžko věří, ale tady to nekončí. Lidé, kteří tento názor zastávají, také poukazují na určitou podobnost Absterga, tedy řád Templářů, s mýtickou skupinou Iluminátů. Kombinují tak dvě šílené teorie do jedné a věří tomu, že tak jak Abstergo funguje v moderním světě Assassin’s Creed, tak stejně tak dnes operuje skupina Iluminátů, kteří do hry vkládají své vlastní myšlenky. Vypadá to tedy, že někdo z nich vážně musí mít rád věže a nemístné mikrotransakce…

KONZOLÍ BYL NAPROSTÝ DOSTATEK!

I další teorie se sice na první pohled může zdát trochu šílená, ale když se nad ní zamyslíte, tak by vlastně mohla dávat smysl. Pokud se tedy nebudete zamýšlet až moc, pak se to začne trochu rozbíjet. Dle další vcelku oblíbené konspirační teorie byl totiž nedostatek konzolí nové generace vlastně jen jeden velký marketingový tah. 

Asi si v tento moment říkáte, proč by to někdo sakra dělal? Je to jednoduché. Teoretici zastávají názor, že je to dobře cílená reklama, která má v lidech navodit dojem, že se jedná o něco nedosažitelného. O něco, co je těžké získat a co prostě musíte za každou cenu mít. Klasické FOMO, znáte to. A pokud ne, máme na to i skvělou epizodu, tak se na ni pak mrkněte. 

Evidentně si páni a dámy teoretici neuvědomují, že celý nedostatek konzolí byl způsobený globální pandemií covidu a nedostatkem součástek… Nebo nakonec nebyl?!

ANIMAL CROSSING JE KULT?

Máte rádi Animal Crossing? Jestli jo, připravte se, že tato konspirační teorie vám zničí všechny vaše dětské sny. Říkáte si, co by na tak roztomilé a příjemné hře mohlo být tak špatného?

Podle jedné hráčské teorie jste totiž na ostrově plném zvířátek uvězněni násilím a z donucení jako levná pracovní síla. Zní to jako blbost? Možná, ale zamyslete se nad tím. Hned na začátku je vám dán dům, který musíte začít splácet a dělat neustále jednu a tu samou monotónní práci pořád dokola. Zvířátka jsou vlastně jakýmsi temným kultem, který unáší děti a nutí je pracovat. A přestože každý díl začíná jinak, jedno mají společné: obvykle se jedná o převoz hráče do vesnice nějakou postavou. Občas se jedná dokonce o postavu jménem Kapp'n. Ten svým jménem a také vzhledem připomíná mýtickou postavu démona Kappa z japonských pověstí, který za temných nocí krade děti. Náhoda?

JE TO VÍCE SVĚTŮ, NEBO JENOM JEDEN?

Mnoho lidí si myslí, že vše je nějak spojeno, díky čemuž mnohdy vznikají velmi zajímavé teorie. V tomto případě se ona propojenost nevyhnula ani herním světům. Nejeden fanoušek totiž věří, že videoherní světy jako Assassin’s Creed a Watch Dogs jsou ve stejném vesmíru. To vlastně je dost pravděpodobně. V obou sériích můžeme najít hromadu odkazů na tu druhou. Otázkou ale je, zda se jedná jen o easter eggy, nebo jsou tyto dva světy vlastně jedním. Podobným a o něco více za vlasy přitaženým případem jsou i hry Falloutu a The Elder Scrolls, to znamená Oblivion, Skyrim a podobně. Tam už je sice rozdíl markantnější, ale i přesto někteří lidé zastávají názor, že se Fallout odehrává v daleké budoucnosti světa The Elder Scrolls.

V neposledním případě tu ale máme vesmíry The Last of Us a Uncharted. Fanoušci Naughty Dog se domnívají, že se série The Last of Us odehrává po události z Uncharted. Stejně jako u předchozích příkladů, i zde můžeme najít hromadu narážek na jednu či druhou hru. Tu nejznámější najdete v Uncharted 3, kde zrovna noviny píší článek o smrtelné houbě. Těchto narážek mezi oběma sériemi je nespočet a možná proto si stále řada fanoušků myslí, že The Last of Us je budoucnost herní série Uncharted.

FALLOUT PŘEDPOVÍDAL BUDOUCNOST

Dalším oblíbeným odvětvím konspiračních teoretiků je budoucnost, konkrétně její předpověď. Jedna taková teorie se týkala Falloutu 3, kde se dala po určitých událostech slyšet v rádiu náhodná čísla a vyťukávání morseovky. Dle zvěstí čísla předpovídala časy a datumy reálných událostí.

Jedna ze zpráv predikovala smrt královny Alžběty, jiná s číslem Devět-čtyři-pět-čtyři-dva-nula-dva-nula-jedna-nula pravila: „Nehoda v zálivu, několik mrtvých. Úniku ropy se zřejmě podařilo zabránit.“ Jedná se o datum havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v mexickém zálivu, ke které ale došlo až dva roky po vydání této hry. 

Poté, co se informace o rádiu dostala na veřejnost, se zpráva stala naprostým hitem a mnoho fanoušků se pokusilo ve hře vzkaz naladit, ovšem bez výsledků. A proč? Protože se jednalo o hoax. Podobná zpráva ve Fallout 3 nikdy nebyla, tedy minimálně ne ta zabývající se ropnou plošinou. Zprávy týkající se jiných událostí můžete stále najít, ale ty už nikdy neměly takovou přesnost. I přesto se v jisté době jednalo o skvělou konspirační teorii, které uvěřili miliony hráčů.

 LINK JE CELOU DOBU MRTVÝ

Teď se podíváme na tu možná z nejrozšířenějších domněnek, která říká, že ve hře The Legend of Zelda: Majora’s Mask je většinu doby hlavní hrdina Link mrtvý. Teorie naznačuje, že Link byl zabit během prvního setkání se Skull Kidem. Samotná Termina, svět, do kterého se Link dostává, je pak předtuchou zkázy a jedná se o očistec, kterým musí hlavní hrdina projít. Největším důkazem podporujícím tuto teorii je pětice lokací, které nápadně připomínají pět fází smutku – popírání, hněv, smlouvání, depresi a ve finální fázi přichází smíření. Těmi Link musí projít, aby se z očistce dostal.

Teorie se také opírá o fakt, že spousta postav, se kterými se Link na své pouti potkává, je velmi podobná těm, se kterými se už jednou seznámil. To znamená, že by se mohlo jednat o stíny jeho předchozího života. I přesto, že ve finále není moc pravděpodobné, že by tato hypotéza byla skutečná, může vám to ukázat naprosto nový úhel pohledu na tuto hru.

KDO JE CHELL?

Další z teorií nás zavede do prostředí vědy. Konkrétně se podívat i na jednu hru z dílny studia Valve. To má za sebou velkou řádu titulů, které se staly mezi herními teoretiky velmi oblíbenými. My se ovšem podíváme na teorii ohledně hlavní hrdinky Chell ze série Portal. 

Její původ je totiž pro většinu fanoušků záhada a jediný bod, od kterého se lze odpíchnout, je ten, že ji rodiče dali během dětství pryč. Zda úmyslně, nebo ne, nám není známo. A přesně tento bod je námětem mnoha zajímavých teorií. Tou nejrozšířenější je ta, že Chell je dcerou dvojice vědců, kteří v Aperture Science, kde se Portal odehrává, pracovali. 

Jedna teorie se ovšem domnívá, že to nejsou jen tak nějací běžní vědci. Dokonce je zde několik náznaků, že by jejími rodiči případně prarodiči mohli být Cave Johnson, tedy samotný zakladatel Aperture Science, a Caroline, která byla jeho asistentkou a ze které se později stala GLaDOS. Kdo ví, třeba se jednou dočkáme třetího dílu, který by nám mohl tuto záhadu pomoct vyřešit. Jednou možná… Nechte nás aspoň na chvíli snít.

TLAČÍTKO POSLEDNÍHO SOUDU

Poslední teorie na našem seznamu položila základy už v roce 2010 a v dnešní době už je trochu zapomenutá. Stále se však najde hromada hráčů, kteří jí věří. Tato teorie tvrdí, že Sony má jedno tlačítko, kterým zničí všechny vlastní konzole PlayStation. A kde se tato teorie vlastně vzala?

V březnu 2010, tehdy ještě na PlayStation 3, nastala chyba, kdy se na několik dní nešlo přihlásit do PlayStation účtu. Tím pádem si nešlo ani zahrát hry, které si lidi přes své účty koupili. V tu chvíli se naštvala řada fanoušků a vnikla konspirační teorie, že výpadek nebyl omyl, ale jednalo se o čistý záměr, pomocí něhož společnost Sony testovala, jak by mohla ze dne na den své PlayStationy vypnout. 

A teď ta otázka: proč by to vlastně dělali? Upřímně kdo ví, spousta konspiračních teorií nemá úplně jasný důvod. Zrovna tak ale je ale otázkou, proč vlastně takové tlačítko posledního soudu nemít. Vysvětlení samotného problému ale bylo nakonec o hodně jednodušší. V systému PlayStationů byla totiž chyba, kdy byl špatně nastavený přestupný rok. To ovšem lidem nezabránilo předpokládat to nejhorší a věřit, že Sony jednou může zničit všechny své konzole. 

Takže jednou brzdí jejich dodání kvůli FOMU a jindy je ničí, co přijde příště? Jedna věc je jistá, příště přijde zase další TOPka, do té doby nám ale dejte vědět, které konspirační teorie máte v herním světě nejraději a uvidíme se zase příště.

Za podporu dnešní epizody děkujeme Corsairu!