Život je příliš krátký na to, abychom seděli u špatných her. A že jich je… Protože máme období krátce po Halloweenu a našich dušičkách, museli jsme se zeptat na jedinou otázku: jaké hry by si měl člověk před smrtí zahrát?

Sponzorem dnešní epizody je CZC.CZ, děkujeme.

ZAKLÍNAČ 3

Přiznáme rovnou, že náš seznam bude spíše mainstreamovějšího rázu. Takové hry ale zároveň patří mezi ty, které si užije i největší procento hráčů. Dokazuje to první z titulů našeho výběru – Zaklínač 3. Jestli si nějaká hra opravdu zaslouží místo v tomto žebříčku, tak je to určitě on. Už předchozí dva díly byly skvělé, ale teprve s tím třetím dokázalo studio CD Projekt Red něco naprosto úžasného.

Pro všechny hráče, kteří milují fantasy žánr, úžasně vyprávěný příběh, ale i skvělou hratelnost, je tohle hra, která si zaslouží trochu lásky od každého z nich. Nebo hodně lásky, protože se jedná o velmi dlouhé, epické RPG, které vám vydrží desítky a desítky a desítky hodin. Zdá se téměř nemožné, že už tomu bude více než 8 let od původního vydání. Ale pokud jste ještě s Geraltem neměli tu čest, tak tohle by mělo být jednoznačně na prvním místě vašeho „bucket listu“.

RED DEAD REDEMPTION 2

Pokud ovšem není fantasy váš šálek kávy a raději sáhnete po něčem více historickém, nic se neděje. Pro milovníky příběhových her a primárně westernovek tu máme další must-play titul. 

V Rockstaru totiž dokázali, že jejich hry často patří nejen do videoherní síně slávy, ale také do srdcí mnoha herních fanoušků. Red Dead Redemption 2 je titul, na který by si opravdový pařan měl jednou v práci vzít na dva týdny volno a vydat se na divoký západ v podání téhle westernové akce. Ne, vážně. Tahle hra obsahuje všechno, co si můžete přát. Úžasný příběh, nádhernou grafiku i atmosféru divokého západu, ale hlavně skvělou hratelnost. Pokud jste navíc dlouho váhali, tak na PC už je nějakou dobu i fanouškovská čeština, takže už ani na angličtinu se nelze vymlouvat.

Red Dead Redemption 2 je záměrně pomalejším titulem, který vám vydrží na dlouhou dobu. Ale jen jako málokterá vám dovolí prožít reálné období lidské historie trochu surovějším způsobem.

PORTAL A HALF-LIFE

Pojďme se ale od divokého západu a fantasy přesunout do něčeho více sci-fi s příměsí dystopie. Studio Valve už nám několikrát dokázalo, že jeho tituly jsou nejen úžasné, ale že každý, kdo někdy usedl k počítači, by si měl alespoň nějakou hru z jejich dílny zahrát. Snad kromě karetního Artifactu…

Při pohledu na jejich oblíbené hry už je ale situace jiná. Ale místo multiplayerových klasik v podobě Counter-Striku, DOTY nebo Team Fortress 2 nás od nich více zajímají singleplayerové legendy. Na jedno místo tak musíme umístit jak sérii Half-Life, tak Portal. Všechny díly, prostě komplet.

První Half-Life ve své době udělal díru do světa svým přístupem k vyprávění v jinak na první pohled –v uvozovkách – „tupé“ střílečce. Hluboký příběh s úžasným světem a skvělým level designem a atmosférou čím dál tím více klaustrofobních laboratoří nadchnul nejednoho hráče. Ačkoli bychom doporučovali si zahrát první díl v jeho originální podobě, víme, že po takové době se nikomu už moc chtít nebude. Úžasný fanouškovský, avšak přímo studiem Valve požehnaný remake se jménem Black Mesa bude stačit.

Každý správný hráč by ale už určitě měl mít za sebou především druhý díl série a její epizody. Jde o sice téměř už 20 let starý titul, ale dodnes se neuvěřitelně drží jak graficky, tak herně. Jde o videoherní klasiku a naprostou legendu, kterou by měl každý alespoň jednou zkusit.

Stejně tak jako druhou sérii, která se ve světě Half-Life odehrává. Dodnes velmi oblíbený logický Portal. První díl je sice úžasný a přeskočit byste ho určitě neměli, kolem a kolem se ale především jedná o takový párhodinový koncept než opravdu velkou hru. Tou byl až druhý díl, který by neměl nikoho minout. Nejen, že se jedná o úžasný herní zážitek s dobře odvyprávěným příběhem, ale hra vás donutí často přemýšlet naprosto jinak a zkoušet různé šílenosti díky svým úžasným logickým hádankám.

A co vy víte, třeba díky tomu zjistíte, že ve vás i něco je… anebo že dort je lež.

THE LAST OF US

Další z velkých a známých titulů, který byste určitě neměli vynechat, je i první díl The Last of Us. Jde o emocionální horskou jízdu, která vám ukáže postapokalyptický svět na pokraji zhroucení. Svět, kde se lidé snaží přežít ve světě zamořeném nákazou, která mění lidi v nemyslící houbové „zombie“. 

Nejen, že se jedná o hru se skvělou hratelností a úžasnou grafikou, ale především se jedná stále o jeden z nejlépe odvyprávěných příběhů dnešní doby. Spolu s Joelem a Ellie se vydáte napříč Spojenými státy, abyste si nejen vytvořili jeden s druhým úžasné pouto, ale zároveň i našli poslední naději pro lidsvo. Ale jste ochotni zaplatit těžkou cenu?

WORLD OF WARCRAFT

Jestli je ovšem nějaká hra, kterou byste na tomto žebříčku vážně nečekali, tak to asi bude už téměř 20 let staré World of Warcraft. Tohle MMORPG z dílny Blizzardu už sice zažilo lepší časy a jeho sláva už není taková jako kdysi, ale i přesto se jedná o hru, kterou by si za svůj život měl zkusit asi každý. A proč? Ani ne kvůli úžasnému příběhu, ani kvůli ohromnému světu, do kterého dali vývojáři tolik lásky, ale kvůli lidem… WoWko bylo vždycky o komunitě, která tvořila jádro hry. Jasně, můžete se vrhnout do Azerothu sami, ale o tom tenhle zážitek není. 

WoWko je o přátelích, se kterými se vydáte na výpravu do dungeonů na obrovské raidy. Díky World of Warcraftu si můžete najít celoživotní přátele, naučit se spolupráci a kdo ví, někdo třeba i životního partnera, proč ne? Už se to stalo hned několikrát.

DARK SOULS

A stejně tak jako je téměř povinností si zkusit zahrát WoWko ve velkém otevřeném svět, tak by si každý pořádný hráč měl alespoň jednou ve svém životě vyzkoušet Dark Souls. Nejen, že se jedná o hru se skvělým level designem a úžasnou, v mnoha ohledech ikonickou hratelností, ale je to také hra, u které bude hodně umírat. K čemu je to teda dobré? Naučíte se nepodceňujte sílu nezdaru. Z neúspěchů se člověk hodně učí a jestli vám Dark Souls něco natluče do hlavy, tak to je věřit v sám sebe, překonávat překážky a poučit se z vlastních chyb. Trochu strategie vám také neuškodí.

Pokud jste tak ještě žádnou ze soulovek nikdy nehráli, vážně byste to měli zkusit. Třeba zjistíte, že vás to nebaví a nemáte trpělivost. Ale kdo ví, třeba zjistíte, že neustále překonávání vás samotných baví víc, než si myslíte.

MAFIE

Ani na legendární českou hru v podobě Mafie bychom neměli zapomínat. Už jen kvůli tomu, že by každý český hráč měl alespoň jednou poznat příběh Toma Angela a jeho přátel. Ve světovém měřítku se sice nejedná o kdo ví jak převratnou hru, i když se to lehce zlomilo s povedeným a pár let starým remakem, ale pro nás Čechy a Slováky je Mafie něco, co by neměl nikdo přejít a ignorovat. 

Je jedno, jestli máte mafiánskou tematiku rádi, či nikoliv. Tahle hra s sebou nese nejednu zajímavou myšlenku a hlubší významy. Mafie se zapsala do našich srdcí i díky legendárnímu českému dabingu, který je i přes řadu let stále naprosto boží. Je jedno, jestli sáhnete po klasice z roku 2002 nebo remaku, ale jedno je jisté: minout byste to tak či onak neměli.

BEFORE YOUR EYES

Pokud ale hledáte něco menšího a zajímavějšího, tak hra Before Your Eyes vám paradoxně otevře oči. Jedná o malý indie titul, který ale i přes svoji velikost nabízí obrovský emocionální zážitek.

V Before Your Eyes se ocitáte na posmrtné plavbě za soudem vaší duše a musíte si tak znovu prožít celý svůj život a jeho události. Hra ovšem dokonale využívá vaši webkameru. Pokud mrknete, posouváte se v čase dopředu. Jedná se o úžasný herní zážitek, který vám ukáže, jak některé naše okamžiky dokážou být vzácné a vy se tak musíte rozhodovat, na jaké okamžiky se bude soustředit, a které jednoduše mrknutím oka necháte odplynout. 

Příběh Before Your Eyes je hluboký, emocionální a vypráví o tématech, jako jsou láska, ztráta, rodina a lidská existence. Hra vás nutí k zamyšlení nad významem vlastního života a rozhodnutími, která děláte. Zkuste si na tuhle hru najít dvě hodinky času a uvidíte, že nebudete litovat.

DETROIT: BECOME HUMAN

Detroit: Become Human je naopak oproti Before Your Eyes známým titulem, ale už jste ho hráli? Pokud ne, nevadí, pořád je dost času tuhle chybu napravit. V žánru interaktivního vyprávění se jedná o významnou hru. Stejně tak jako v případně emocionálního herectví, které nabádá k zamyšlení nad etickými otázkami týkajícími se technologického pokroku a lidského vztahu k umělé inteligenci s rasovými podtexty. Hra vás zavede do blízké budoucnosti, kde se androidi stali běžnou součástí lidských životů. 

Právě do tří z těchto robotů se vžijete a prožijete jejich bravurně odvyprávěné příběhy. Cesta každého je trochu jiná. A jiný může být i každý průchod hrou díky rozhodovacímu systému, kde opravdu na každém vašem rozhodnutí záleží. Příběhy se tak mohou ubírat dost zásadně odlišným směrem. Všechno může dopadnout skvěle. Nebo taky úplně hrozně. Právě kombinace těchto prvků vás nenechá na pochybách, jak moc skvělým titul Detroit: Become Human je. A také že tohle je hra, kterou by si měl alespoň jednou každý zažít.

LIFE IS STRANGE

Když už jsme nakousli příběhy, kde jen a pouze vy rozhoduje o osudech lidí a světa kolem sebe, tak bychom neměli v nejmenším zapomenout na první díl herní série Life is Strange. 

Hra se odehrává v malém městě Arcadia Bay a sleduje příběh mladé dívky jménem Max Caulfield, která získává schopnost cestovat zpět v čase. Tato schopnost vám umožňuje ovlivnit události a dává vám do ruky složitá rozhodnutí, která ovlivní celkový zážitek ze hry. Příběh Life is Strange se zaměřuje na témata jako dospívání, přátelství a rodina. Během celé hry budete muset řešit morální dilemata, díky kterým se ve finálním důsledku jedná o úžasný a dojemný příběh, který nenechá jedno oko suché a se kterým může spousta lidí soucítit.

SHADOW OF COLOSSUS

Další hru, kterou by si měl určitě každý zahrát, je Shadow of Colossus. To je zkrátka titul jako žádný jiný. Vžijete se do role malého chlapce jménem Wander, který cestuje do zakázané země, aby zachránil život dívce Mono. Aby dívku zachránil, musí porazit šestnáct kolosů. Každý kolos představuje jednu velkou hádanku, v rámci které musíte přijít na jeho slabiny a využít je k jeho poražení. 

Úžasná hratelnost spolu emocionálním, melancholickým příběhem, který vám ukáže, že svět není černobílý a vše má svou daň. Konec příběhu vás pak donutí se zamyslet nad vlastními rozhodnutími, které jste sami udělali. Je jedno, jestli sáhnete po prapůvodní verzi na PlayStation 2 nebo snad modernější verzi, ale ať už se rozhodnete jakkoliv, neváhejte, stojí to za to.

MASS EFFECT 2

Pokud ale máte rádi akčnější hry a na interaktivní filmy vás moc neužije, tak nebojte, ani na vás jsme nezapomněli. Opomenout bychom totiž neměli jednu z nejlepších sci-fi sérií. Konkrétně tedy druhý díl Mass Effectu. Opět se jedná o skvělý příběh, ve kterém vaše rozhodnutí opravdu mají obrovský dopad nejen na vaše parťáky, ale i na celý vesmír. Hráči se ovšem dočkali víc než toho. Mass Effect nám nabídl úžasné postavy, herní mechaniky a stejně tak akční hratelnost, která je i dodnes skvělá. Jednoduše se jedná o mistrovské a dnes již téměř kultovní dílo poslední generace, které by neměl žádný herní fanoušek minout.

THAT DRAGON CANCER

O každopádně posledním titulu na našem seznamu slyšel asi málokdo, ale věřte, že se jedná o hru, která by neměla minout nikoho. Tato hra byla vydána v roce 2016 a jedná se do značné míry o autobiografický zážitek, který vypráví příběh boje rodiny s rakovinou malého chlapce jménem Joel. 

That Dragon Cancer se zaměřuje na různé momenty a vzpomínky na život Joela a na to, jak se rodina vyrovnává s jeho nemocí a ztrátou. Jedná se o silný videoherní zážitek, který podněcuje k zamyšlení nad tím, co znamená čelit smrti a ztrátě. Jedná se sice o malý indie titul, ale o to víc si zaslouží vaší pozornost, protože se jedná o hru, která vám otevře obzory. Nejen proto by si ji měl každý zahrát.

Takových her je ale opravdu hodně, a tak se nebojte nám napsat i váš osobní tip dolů do komentářů. Zmínit ještě můžeme například zajímavý titul What Remains of Edith Finch, který vám odvypráví naprosto úžasný příběh. Zapomenout by se nemělo ani na Final Fantasy 7. A my se uvidíme zase příště.