V rámci iniciativy Ruského institutu pro rozvoj internetu má vzniknout akční RPG, ve kterém skupina vlastenců bojuje proti agresorovi v období polsko-ruské války.

Nyní se ale horlivě mluví o dotačním podvodu. Společnost Cyberia Unlimited se ztratila z internetu poté, co od Ruského institutu pro rozvoj internetu obdržela státní dotaci ve výši 260 milionů rublů.

Generální ředitel firmy stihl ještě vystoupit na ekonomickém fóru v Petrohradě, kde o hře Smuta mluvil a sliboval hory doly. Pak ale přestali zástupci společnosti komunikovat a jednoduché webové stránky přestaly fungovat. Společnost také uzavřela přístup ke svému profilu na sociální síti VK.com.

Firma byla založena před 7 lety, ale dosud nevytvořila žádnou hru a oficiální stránky nebyly 4 roky aktualizovány. To samo o sobě moc důvěry nevzbuzuje.

Když se tato zpráva začala šířit internetem, tak Alexej Koptsev pro TASS řekl, že nikdo nikam nezmizel, tým je v Rusku v plné síle a vyvíjí hru. Tvrdí se, že probíhá rebranding, studio se bude jmenovat Cyberia Nova.

„Náš předchozí název je sedm let starý a plně neodráží realitu dneška,“ vysvětlil. Brzy má následovat oficiální prohlášení. Jako důkaz byl zveřejněn artwork:

Z našeho pohledu jde minimálně o netypický přístup. Pokud se chystá změna názvu, tak přece není nutné vypnout webové stránky, změnit práva do skupiny na sociální síti a nekomunikovat s komunitou.

Připomeňme, že projekt Smuta se má soustředit na ruského knížete, který zahájil válku proti polským útočníkům, kteří obsadili Kreml. Titul vzbudil velkou vášeň zejména v Polsku. Vývojáři se mají inspirovat hrou Ghost of Tsushima, v níž skupina samurajů odráží mongolské útočníky. Tady skupina vlastenců měla bojovat proti Polákům.

Děj hry má vycházet z románu Jurij Miloslavskij aneb Rusové v roce 1612, který popisuje část událostí polsko-ruské války v roce 1612. Půjde tedy o období po smrti cara Fjodora Rurykoviče. V té době nastalo v carské říši mezidobí a v Moskvě vládli Poláci. Hlavními hrdiny románu jsou kníže Dmitrij Požarskij a jeho společník Kuzma Minin, kteří společně vedli masové hnutí proti okupantům. Jejich akce nakonec vedly ke kapitulaci polské armády a osvobození Kremlu – k tomu došlo 6. 11. 1612. V románu vystupují také Dmitrij Samozwaniec, polský král Zikmund III. a car Michail Fjodorovič Romanov.