Evergreen Harbor, město známé pro svůj těžařský průmysl, největší producent a vývozce kamene, který dnes již zeje prázdnotou a lom slouží pro potřeby zdejší komunity starousedlíků. Takhle nějak by možná mohl s trochou fantazie znít příběh nového města z dodatku Ekobydlení, plného kontrastů a naprosto odlišných prostředí, jaký je však jeho skutečný příběh? 

TŘI ZCELA NOVÁ SOUSEDSTVÍ

Jako jeho noví obyvatelé si mohou vaši simíci vybrat ze tří sousedství – Port Promise, Grims Quarry a Conifer Station, která by od sebe nemohla být rozdílnější a je to znát již na první pohled. Co vás možná zaujme jako první? Ve dvou sousedstvích máte možnost pronajmout si byty, což je pro dodatek, mimo Život ve městě, poněkud netypické, ale hurá! Komunita byla vyslyšena! A tentokrát jsou to útulné byty bez zbytečných negativních vlastností, které nelze odstranit. Celkově dodatek nabízí 15 pozemků z toho čtyři byty, tři komunitní pozemky a jeden veřejný, zbytek je obydlený místními obyvateli anebo je připravena k vašemu nastěhování. 

Nově si v režimu světa můžete zobrazit status, který dané sousedství má – může to být zelená úroveň, neutrální úroveň anebo průmyslová. Každá z nich samozřejmě určuje stupeň znečištění jak ovzduší, tak okolí. Bude na vás, zda svou úroveň udržíte, anebo naopak zlepšíte či zhoršíte. Vliv na to bude mít využití materiálů ke stavbě domu, využití zelené energie anebo recyklace. Status o tom, jak si vedete na svém pozemku lze také zjistit z nového zobrazovacího rozhraní v režimu světa. A pokud nechcete žít v Evergreen Harboru, nemusíte mít strach, systém zátěže životního prostředí platí i pro ostatní města již vydaná. Když už budete mít čištění okolí plné zuby, lze ekologickou zátěž vypnout v nastavení hry. 

NOVÉ OBLEČKY!

Samozřejmostí je poměrně pěkná řádka oblečení připomínající homemade nebo recyklované oblečení, dle mého názoru ale nevypadá vůbec špatně! Rozhodně odpovídá celkovému konceptu dodatku a pro každého se tu něco najde, i když je opět škoda, že důraz je kladený hlavně na dospělé simíky; pro děti a batolata je množství znatelně omezenější. Co potěšilo ne jednoho hráče, včetně mě, je výběr ze dvou nových aspirací a čtyřech vlastností perfektně odpovídající tématu.

Také neopomenu nový nábytek a prvky módu stavby. Do světla reflektorů přichází ŽEBŘÍKY, další přání budiž vyslyšeno, do hry byly přidány pomocí aktualizace, takže nyní si konečně můžu postavit minidomek a žebříkem ušetřit spoustu místa. Bohužel však batolata po nich vylézt neumí, nebo spíše bohudík? 

Co rozhodně v dodatku o ekologii nesmí chybět, je zelená energie – větrné turbíny, solární panely, zachytávač rosy, lze však energii produkovat i pomocí generátoru, který je potřeba plnit palivem. Co se mi hodně líbí, tak je, že stav vámi vygenerovaných jednotek elektřiny nebo vody můžete sledovat na novém panelu účtů, do kterého se dostanete přes telefon či poštovní schránku, kde najdete kompletní přehled a lze zde energii také prodávat, pokud máte nadbytek.

Recyklace a tvoření – velká součást ekologie, na kterou i zde v dodatku narazíte. Pokud navíc ještě simíka vybavíte vlastností recyklátor, můžete v kontejnerech s odpadky najít opravdu hodně pokladů, které mohou stát i hotový majlant. Simíci recyklátoři se rádi v kontejnerech přehrabují, a pokud jim to neumožníte, pěkně jim tím zkazíte náladu. A nikdo přece nechce koukat na napjaté simíky práskající s dvířky od lednice! NIKDO! Proto jim to odpadkové řádění dopřávejte často.

POJĎME SE MILOVAT DO POPELNICE!

ŽÁDNÝ PÁR NA SVĚTĚ, NIKDY

Nejčastěji najdete poškozené a ohořelé věci. Ty buď můžete recyklovat v recyklátoru anebo opravit, a tím si kompletně vybavit celý dům bez sebevětšího úsilí a hlavně zadarmo! V kontejneru můžete také hledat jídlo, poklady, můžete v něm spát, ale také se v něm milovat a pokusit o dítě. FUJ! V dodatku je také malý easter egg. Jsou jimi stůl, židle a televize z The Sims 1, které nelze získat jiným způsobem, než právě v kontejneru. Pokud bude kontejner opravdu přeplněný a kolem bude spousta špíny, narazíte zde také na mouchy, můžete se s nimi pokusit spřátelit, ale může se stát, že se pokus nezdaří a váš simík zemře po napadení mouchami – jupí, nový způsob smrti! Ech, říkala jsem něco?

Pro simíky kutily je tu pár nových výrobních možností. Pomocí fabrikátoru si můžete vyrobit nový nábytek či dekorace, je tu také výroba svíček, která vypadá opravdu reálně a moc se mi líbí, hlavně využití vámi nalezených barviv a vypěstovaného sojového vosku. Tvořit můžete různé tvary svíček, které se postupem dovedností odemykají, stejně tak jako plánky ve fabrikátoru. Zároveň s touto dovednosti se po získání její druhé úrovně mohou simíci pustit do bublovaření a vytvářet tak limonády a kombuchy různých příchutí, vše záleží jen na plodině, kterou tam zrovna umístíte. Včetně třeba hub, brambor nebo odpadkového ovoce. Upřímně bych se těch simíků ráda zeptala, jak takový podezřelý nápoj asi chutná? 

ZAKLÁDÁME ZELENÉ HNUTÍ

Tvořením se mohou simíci také živit v nových kariérách Městského inovátora, který má dvě odvětví, a tvořitele na volné noze, což mimo jiné odemyká další plánky pro fabrikaci.

Aby toho nebylo málo, jsou tu akční plány sousedství a komunitní pozemky. Do hlasování se můžete zapojit každý týden za body vlivu, které získáváte hlavně přátelským chováním k ostatním a „zeleným“ postojem. Plán s nejvíce hlasy vyhrává, bohužel ale mohou vyhrát i ty, co můžou v jistém ohledu uškodit – hlavně tedy životnímu prostředí a je tedy hlavně na vás, jak se k tomu postavíte, protože bez vašeho hlasování může vyhrát naprosto cokoliv, co si odhlasují NPC simíci.

Na komunitním pozemku může díky hlasování vzniknout například komunitní zahrada sloužící, jak jinak, než k pěstování, opečovávání a sklízení, což pro mě jako hráče, co rád zkouší výzvy, může být velmi užitečné pro získání plodin pro vlastní pěstování a následný prodej. Narazit tu můžete na nové vertikální zahrady, ale i na hmyzí hotely, kde můžete sbírat hmyz, který pak využijí simíci gurmáni k tvorbě alternativního jídla. Kdo by nechtěl dobroty z cvrčků nebo červů, že? Mňam.

S dodatkem spojená aktualizace, kromě již zmíněných věcí, přinesla další novinky v podobě hasičů a exekutorů, kteří již konečně přijdou jako NPC simíci, pokud je zavoláte k požáru nebo pokud jste neplatiči nájmu. V mojí hře jsou však hasiči dost pomalí, protože požár, který mi na pozemku způsobila Tina Tinkerová svým grilováním ovoce – ať je jí země lehká – jsem si musela uhasit sama a následně ještě řešila úmrtí nejlepší kamarádky mojí siminky. Aspoň že stihli dorazit na pohřeb.

Dodatek má samozřejmě i nějaká ta negativa, a to opět hlavně ve spojitosti s aktualizací, jež mu předcházela. Bugy a rozbité módy, to jsou průvodci každého dodatku, který do Sims přijde. Nefunkční defaultní skiny pro oči simíků, mizející předměty z inventáře případně i ze země po chvíli, co jste je tam položili s nadějí, že tím problém mizejícího předmětu vyřešíte. Dále pak již zmínění otrávení simíci, kterým zkazila náladu jedna koupená židle nebo jste je jeden den nenechali rochnit se v kontejneru.

VYBÍLENÍ DOMU VE JMÉNU EKOLOGIE

Po čase se může zdát nudné i tvoření svíček, které hlavně v pozdější fázi, kdy má simík možnost tvořit i jiné tvary, trvá opravdu hodně dlouho. Simík nalije vosk do formy a několik minut – ve hře několik hodin – čeká, než svíčka ztuhne, a pak ji teprve vyndá z formy a pokračuje v dalších činnostech, které jste mu nastavili. Z počátku je peklo i tvorba předmětu ve fabrikátoru – několikrát po sobě se fabrikace nezdaří a vy přijdete o všechny součástky a barviva, které jste do tvorby vložili, nehledě na to, že váš simík bude ve fabrikátoru pěkně vymáchán a bude hrát všemi barvami. Dalším trnem v oku může být i akční plán sousedství společné dělení, kdy si pak každý může vzít kde chce a co chce, takže vám může třeba vybílit i celý pozemek, pokud si důkladně nepozamykáte všechny dveře a branky.

Celkově je však dodatek plný novinek a zajímavého obsahu, který v historii série The Sims byl pouhým jakýmsi nástinem, takže přináší originalitu i svým pojetím a aktuálností tématu. Přináší nové sousedství s adekvátním počtem pozemků, a hlavně dlouho žádaných bytů, které tu najdeme hned čtyři v rozumné velikosti bez zbytečných vlastností a otravných sousedů. Prostředí jednotlivých sousedství je velmi rozdílné, a tudíž si zde každý najde to svoje. Nové kariéry, nové aktivity pro simíky i nové způsoby hraní, které vám dodatek nabízí. Nábytek, oblečení, dekorace, to vše k sobě perfektně pasuje ať už industriálním, homemade či ekologickým dojmem. Perfektní je i návaznost na některá předchozí rozšíření a vzájemné propojení například s kolekcí Minibydlení skrze žebříky, vosk od včel z Ročního období, byty spojené s dodatkem Život ve městě, kolo z dodatku Hurá na vysokou a další. Celkově hodnotím dodatek kladně až na drobné otravné mechaniky a chyby, které vznikají při každém vydání nového dodatku. Dodatek dostává 9/10, a to hlavně díky originalitě a aktuálnosti tématu, propojení s dalšími dodatky a spoustě novým funkcím.