Na remake hráči milované Spongebob hry jsem se i já neskutečně těšil, a proto jsem byl o to více zklamán, když jsem si po několika hodinách uvědomil, že nic krom grafiky se vlastně nezměnilo. Ačkoliv totiž na staré hry vzpomínáme v dobrém, pravdou je, že mají často velice frustrující chyby, které vás rychle odradí od jejich hraní. Ať už je to nejasné vysvětlení toho, jak mechaniky hry vlastně fungují nebo nepřehledně zadávané úkoly, které hráče často nutí obracet se na rady internetu. Vývojáři už dnes většinou ví jak tyto věci dělat správně, a proto také vycházejí remaky, které nemají vylepšovat jen grafiku ale i další zmíněné aspekty. Spongebob SquarePants: Battle for Bikiny Bottom – Rehydrated toto bohužel ale nedělá a v mnoha směrech je tak úplně stejnou hrou jako její předchůdce.

NĚKTERÉ ASPEKTY SE POVEDLY

Začněme s tím, co se povedlo. Grafika je opravdu pěkná. Nejsou zde sice 8k filmové textury nebo raytraycing ale to by ke stylu původního seriálu ani nesedělo. Za to je tu krásná animovaná grafika, která reflektuje právě styl seriálu. Včetně těch občas ultra detailních scén a lidské ruky. Spongebob a jeho kamarádi také reagují na změny kolem vás a budou tak například vypadat jinak když utíkáte od nebezpečných robotů, než když si v klidu pobíháte po světě. Je tak zábava občas sledovat výrazy postav sloužící jako pěkný malý detail.

Další věcí, která se hře musí nechat, je ve většině případů, skvělý soundtrack. Občas sice narazíte na nějakou nudnou opakující se písničku ale jinak je to přesně ta zábavná hudba, kterou byste od Spongeboba čekali a i když se časem také ohraje, tak mi to ve finále vlastně zase ani tolik nevadilo.

TVŮRCI SI MOC PRÁCE S REMAKEM NEDALI

Co mi ale opravdu vadilo, byly neustále opakující se hlášky postav. Dabing je sice super a přítomnost dabérů původní hry rozhodně potěší, za to ale nebylo přidáno v podstatě nic navíc. Od Spongeboba, Patricka a Sandy, což jsou postavy, za které hrajete, uslyšíte tu stejnou větu co 2 minuty a i když je třeba vtipná, tak ji opravdu nikdo nepotřebuje poslouchat tak často. Tvůrci v podstatě vzali původní scénář a nechali ho znovu nadabovat. Namísto toho, aby přidali více hlášek, které by určitě šly vymyslet a rozhodně by nebyly při vývoji nějak nákladné.

No a větou „tvůrci vzali původní scénář a nechali ho znovu nadabovat“ by se v podstatě dal shrnout zbytek této hry. Jsou tu stejné problémy jako v původní hře a bohužel ještě nějaké navíc. Budete se potýkat s občas bezdůvodně nefungujícím ovládáním, kdy Spongebob přestane na několik sekund útočit… kvůli čemuž jsem mimochodem umřel tolikrát, že to ani není vtipný a furt nechápu, co se muselo stát, aby se tenhle bug objevil a navíc stále nebyl opraven. Jindy se zase budete motat v jedné oblasti klidně i 30 minut, než se rozhodnete najít si průchod hry na internetu a zjistíte, že poslední předmět je schovaný na tak absurdním místě, že by vás tam ani nenapadlo jít. Nebo budete muset často běhat zpět přes celou oblast, jenom abyste se z ní dostali ven. Proč prostě na konci není nějaký teleport? V půlce oblastech stejně je, tak proč ne zrovna tady?

MALÉ PROBLÉMY SE RYCHLE NASČÍTAJÍ

Přiznávám, že to může znít jako stěžování si na maličkosti, ale když se tyto maličkosti sečtou, je to tak neuvěřitelně frustrující, že jsem si od hry musel pravidelně dávat pauzu. Ještě navíc k tomu hra sama o sobě není ani tak zábavná. V podstatě pouze běháte a skáčete, a když narazíte na nějakého nepřítele, tak zmáčknete levé tlačítko a on umře. Je jednoduše vidět, že hra je mířená spíše na děti, což ji samozřejmě nemám za zlé, přeci jen je to Spongebob. Ale proč tu tedy jsou věci, které dělají hraní dětem tak složité? Ani já jsem často nevěděl, co po mě hra vlastně chce a kam mám jít, a jak jsem zmínil, několikrát jsem si to musel najít na internetu. Tohle prostě není něco, co dětí udělají a fakt, že hra nemá českou lokalizaci, přístupnosti také nepomáhá. Přitom stejné chyby měla už původní hra a opravdu nechápu, proč vývojáři tyto věci neopravili.

Abych vám trochu přiblížil moji frustraci, můžeme se podívat na tuto oblast, kde se v půlce jejího průchodu dozvíte, že je třeba aktivovat 4 tlačítka, abyste se vám otevřel průchod do další části. Pokračoval jsem tedy logicky průchodem zbytku oblasti a našel jsem během něho 3 tlačítka. Poslední jsem i po několikátém průchodu nenašel a tak jsem začal backtrackovat až ke hlavnímu vstupu do oblasti. Ani po půl hodině jsem nic nenašel a tak jsem z internetu zjistil, že je třeba otevřít tuto mušli, která odemkne trampolínu, abych mohl vyskočit ke čtvrtému tlačítku. Možná si říkáte, proč mě něco takového nepadlo. No... je to jednoduché všechny tyto mušle vám až do teď totiž zpřístupnili pouze secrety a věci navíc. Nikdy nebyly součástí hlavního úkolu. A také jsem neměl dost bodů, což znamenalo, že jsem strávil dalších 15 minut zabíjením robotů a následným umíráním, aby se respawnli a já je mohl zabít znovu pro další body. Nevím jak vám, ale mě tohle prostě přijde jako špatný herní design a rozhodně něco, co mělo být v remaku opraveno a bohužel je to jen příklad jedné z mnoha podobných chyb.

NOVÝ MULTIPLAYER JE K PLÁČI

Nebudu si tu ale už dále stěžovat na tu stejnou věc a přejdeme k hodnocení coop multiplayeru, který byl do remaku přidán nově. Zde můžete s kamarádem online nebo lokálně bojovat proti vlnám nepřátel v jakémsi top-down módu. Lze si vybrat z několika postav, přičemž každá má svou unikátní schopnost. Ta sice ve finále ani nebude potřeba, protože nepřátelé zde nepředstavují žádnou reálnou hrozbu ale je fajn mít možnost zahrát si třeba za Sépijáka. Jeden průchod mapou vám zabere přibližně 40 minut, které bych nikomu kdo má alespoň trochu rozumu nedoporučoval. Hratelnostně je to jednoduše nezajímavé a v podstatě opět jen mačkáte levé tlačítko akorát tentokrát bez zajímavých dialogů a zábavné hudby, což jsou aspekty, které singeplayer část zachraňují.

SOUHRN

Spongebob SquarePants: Battle for Bikiny Bottom – Rehydrated je tak velkým zklamáním. Ne přímo špatnou hrou ale jednoduše zklamáním. Spíše než novým hráčům bych remake doporučil lidem, kteří původní hru hráli a chtějí si užít lepší grafiku a taky trochu té nostalgie. Zbytek hráčů ale bude tato hra nejspíše nudit a to jednoduše protože nemá dostatek zajímavých mechanik. Což by se ještě dalo překousnout, pokud by alespoň neměla zastaralý herní design a zbytečné bugy, kdy občas nepřítel nereaguje na vaše útoky nebo vám raději nejde útočit vůbec. I tak se ale budete bavit vtipnými... i když repetitivními hláškami a skvělým zpracováním jednotlivých postav, které ze seriálu tak dobře znáte. Nicméně... přesně to najdete i v původní hře a osobě si stojím za tím, že toto je spíše remaster a ne remake.