Když se řekne Indiana Jones, téměř každý si vybaví dobrodružného archeologa, který svou nezkrotnou povahu skrývá za masku vysokoškolského profesora. A naštěstí si tenhle přesný popis vybaví i studio Machine Games, které dělá všechno proto, aby byl Indiana Jones and the Great Circle nejvěrohodnějším a nejpoutavějším videoherním dobrodružstvím slavného archeologa.

Titul vás vezme na poutavou cestu kolem světa, ve kterém nebude šetřit zajímavými úkoly, představí vám nové i staré známé postavy, donutí vás zapojit mozkové závity i se porvat s nevrlými nacisty. A především vám dokáže, že je naprosto úžasnou akční adventurou, kterou jsme všichni tak dlouho chtěli.

Indiana Jones and the Great Circle je akční adventura, která se odehrává mezi filmy Dobyvatelé ztracené archy a Poslední křížová výprava. Indy je stále plný síly i elánu a nic mu nezakazuje hnát se po celém světě za další archeologickou záhadou. Tentokrát nás příběh zavede k takzvanému The Great Circle neboli kružnici spojující významné archeologické divy po celém světě a disponující významnou silou. A jelikož plánují nepřátelé tuto sílu zneužít ve svůj nekalý prospěch, je na vás, abyste je v roli Indiany Jonese zastavili.

PŘÍBĚH KVALITOU PŘIPOMÍNÁ DALŠÍ FILM S INDIANA JONESEM

Příběh rozhodně nepřináší revoluci ve vypravování dobrodružných příběhů a nabídne řadu předvídatelných okamžiků. Zároveň ale představí velmi poutavou zápletku, jejíž rozplétání vás nepustí do samotného konce a je zejména další věrohodnou kapitolou filmové ságy. Titul totiž opravdu působí jako plnohodnotný film. Nenechte se ovšem zmást četnými cutscénami a jejich opravdu úchvatným filmovým zpracováním, hra vám totiž předá ovládání kdykoli je to jen možné. Jako hráč tak máte možnost vcítit se do role Indiany Jonese, který je velmi věrohodnou adaptací filmové předlohy. Za to může nejen zjev podobný herci Harrisonu Fordovi a hlas, který velmi dobře napodobuje Troy Baker, ale také scénář, který nešetří ani častými easter eggy. Z archeologa čiší vášeň, stejně jako určitá odměřenost, což vyústí například v neustálé popichování s jeho novou kolegyní Ginou, se kterou tvoří Indy skvělý pár.

Děj krásně nevyobrazuje jen hlavní postavu, ale také veškeré vedlejší, mezi kterými se mihne známá tvář Marcuse Brodyho, ale přibudou také nové jako již zmíněná Gina, obr Locus nebo úhlavní nepřítel Emmerich Voss. Společně tak postavy sehrávají poutavý příběh na kočku a myš, který je radost probádávat a především hrát.

Jako každá akční adventura, i Indiana Jones and the Great Circle sestává zejména ze soubojů, řešení hádanek a průzkumu. Jenomže titul ke každému z aspektů přidává i něco navíc.

VŠECHNO, CO BYSTE ČEKALI OD AKČNÍ ADVENTURY

Souboj můžete uskutečnit dvěma způsoby. Můžete se do něho vrhnout po hlavě a využít svých pěstí či téměř jakéhokoli objektu v okolí, jako je plácačka na mouchy, obušek, kytara nebo kladivo. Nebo sáhnete po střelných zbraní, kterých zejména ke konci hry začne přibývat. Titul ovšem dává vcelku jasně najevo, že eliminace jednoho tábora za druhým ničivou silou není úplně styl Indiany Jonese, proto také nepřátelé při tasení koltu nebudou na nic čekat a jednou či dvěma dobře mířenými ranami vás rychle zneškodní. Je tak pravděpodobné, že právě ke střelbě se nebudete uchylovat tak často, i když je zpracována dobře.

TITUL PŘEDSTAVÍ VELMI POUTAVOU ZÁPLETKU, JEJÍŽ ROZPLÉTÁNÍ VÁS NEPUSTÍ DO SAMOTNÉHO KONCE A JE ZEJMÉNA DALŠÍ VĚROHODNOU KAPITOLOU FILMOVÉ SÁGY.

Mnohem častěji se naopak bude stávat, že pěstní potyčky a přestřelky jednoduše přeskočíte a situaci vyřešíte tichým postupem, který vás zabaví na dlouhé hodiny. Většina lokací, do kterých se budete vkrádat, jsou totiž hřištěm, které vám poskytne řadu řešení a přístupových cest. Můžete se vplížit zadní uličkou, vyšplhat na věž a svézt se po laně nebo si nasadit oblek a napochodovat předními dveřmi. Level design jednotlivých úrovní je v tomto případě opravdu bravurní a dal by se chvílemi přirovnat i k tak skvělým hrám, jako je například Dishonored. Stealth je navíc opravdu surový. To znamená ku příkladu to, že na nějaké označování nepřátel rozhodně spoléhat nemůžete. Nejen kvůli tomu vám nebude vadit, že se tichý postup poněkud často opakuje.

Bude to ale právě stealth, u kterého pocítíte, že umělá inteligence nepřátel není zrovna nejlepší. Není špatná, ale spíš obstojná. Nepřátele si sice všimnou padlého kolegy a začnou po vás pátrat, ale také svůj lov brzy ukončí, případně si nevšimnou, že se za rohem perete se třemi nepřáteli najednou. Nemůžu ale říct, že mě to nějakým způsobem vytrhávalo z hraní. Jelikož i na střední obtížnost vás někteří nepřátele srazí na zem poněkud rychle, byla jejich lehká nepozornost i vcelku příhodná.

HÁDANKY VÁS POTĚŠÍ, PRŮZKUM ZASE OKOUZLÍ

Z akčních sekvencí vás bude příjemně vytrhávat poslední důležitá součást titulu: hádanky. Indiana Jones and the Great Circle je jimi doslova prošpikován a najdete v nich vcelku základní prostorové hlavolamy jako hru se světelnými zrcadly či správné zapojení ozubených kol, ale také zapeklité rébusy, které zahrnou zkoumání nalezených korespondencí či logické uvažování. A nedělám si srandu, když řeknu, že je to jedna z nejlepších částí, které titul nabízí. Hádanky se totiž příliš neopakují, jsou nápadité, nejsou vždycky očividné, ale také nejsou frustrující a ze všeho nejvíce při každém rozřešení dostaví pocit úspěchu. A uspokojivý dokáže být i průzkum.

V roli Indiany Jonese můžete skákat po plošinách, houpat se na svém lase nebo po něm vyšplhat do jinak nedostupných výšin, lézt po římsách a objevovat tak jinak skrytá zákoutí. Průzkum je tak průzkumem v pravém slova smyslu, a to zejména ve třech semi-otevřených lokacích: zalidněném Vatikánu, písečné Gíze a zalesněné Sukhothaji.

Každá lokace vám představí nejen spektákl skutečných a věrohodně zpracovaných pamětihodností, jako je Sixtinská kaple či pyramidy v Gíze, ale zejména vám nabídne řadu hlavních i vedlejších úkolů, které jsou vzájemně chytře provázané. Úkolů totiž není příliš, ale každý z nich je propracovaný a dokáže vám zabrat i více jak hodinu – a to platí i pro ty vedlejší, takzvané fieldworks. Mnohdy si právě díky splnění vedlejšího úkolu usnadníte průběh toho hlavního. O určité repetitivnosti bychom tak mohli mluvit jen a pouze v případě sběratelských předmětů, jako jsou antické úlomky, rádiové frekvence či knížky, které následně využijete pro vylepšení určitých atributů svého Indyho. Tím je myšlena třeba stamina, výdrž, poškození rány či rychlost lezení. Jelikož má ale většina z nich poněkud logické využití, nemyslím si, že by jejich četnost měla být vnímána jako vyloženě negativní.

Za velmi kladné ovšem považuji reagování světa. Při jeho průzkumu mnohdy zaslechnete konverzace, které vám pomohou při plnění úkolu, ale také se mi stalo, že na mě dvojice strážců při poslouchání jejich rozhovoru jen tak z nevrlosti zaútočila. Právě takové okamžiky mě nutily žasnout, protože situace, o kterých jsem si říkala, že by bylo pěkné, kdyby ve hře byly… v ní najednou skutečně byly.

TAKŘKA TECHNOLOGICKÝ ZÁZRAK

A žasnout mohu i nad celkovým audiovizuálním zpracováním. Titul je graficky na neuvěřitelně vysoké úrovni. Od úžasně zpracovaných modelů postav po nádherná bohatá prostředí. Velmi kladně mohu mluvit také o animacích a zvlášť animacích rukou. Machine Games opravdu neškudlili na detailech a vy tak můžete z pohledu první osoby sledovat, jak Indy poctivě všechny předměty bere do rukou, vytahuje je zase zpátky, otáčí dokumenty, nastavuje číselná hesla na trezorech anebo v rukou svírá mapu.

TITUL JE ADVENTUROU SE VŠÍM VŠUDY A ZEJMÉNA DOBRODRUŽSTVÍM HODNÝM TAK VELKÉHO JMÉNA, JAKO JE I INDIANA JONES.

Co mi naopak z hlediska zpracování příliš nevyhovovalo, je přepínání pohledů z první a třetí osoby. To nastává pouze v případě, že šplháte po sutinách, římse či lezete na laně. Mnohdy se vám ale stane, že se do pohledu z třetí osoby přepnete jen na maličkou chvilku, protože jste zrovna potřebovali vylézt na jeden šutr. Osobně jsem nepochopila, proč se tvůrci pro tak zvláštní kombinaci rozhodli. I když jsem si na to v průběhu hraní zvykla, myslím si, že by platformové pasáže fungovaly krásně i v první osobě.

Jakoukoli výtku ovšem nelze najít v případě zpracování hudby a zvuků. Titul využívá hlavní motiv Indiany Jonese kde to jen jde a zážitek krásně dokreslují zvuky se svou autentickou souhrou různých ran či mrskání lasem.

A po technické stránce je titul také takřka zázrakem. Už hodně dlouho jsem neviděla takhle optimalizovanou hru před vydáním. Za to může zejména dobře zajetý engine iD Tech, se kterým Machine Games umí pracovat. Titul mi ani jednou nespadl, nevrhl mě do bugu, kvůli kterému jsem určitou část musela opakovat. Ano, sem tam můžete být svědky, jak se dva předměty prolínají, ale to jsou maličkosti.

Hra mi na počítači navíc běžela naprosto krásně. Veškeré záběry z recenze pocházejí z námi nedávno testovaného počítače osedlaného procesorem Intel Core Ultra 7 265K, grafickou kartou RTX 4080 SUPER a 48 GB RAM, přičemž jsem ji odehrála ve 4K rozlišení s tím nejvyšším grafickým nastavením a po celou dobu se mi hra udržela bez DLSS na krásných stabilních uzamčených 60 snímků za vteřinu. Ano, se stejnou sestavou jsem se při vypnutí vertikální synchronizace a odemčení snímků dostala až ke 100 FPS. Jelikož jsme obdrželi pouze počítačovou verzi, nemůžeme vám poskytnou náhled do verze konzolové. Podrobnější porovnání ovšem můžete čekat po vydání titulu na konzoli PlayStation 5 na jaře.

TA NEJLEPŠÍ VIDEOHRA S INDIANA JONESEM

Indiana Jones and the Great Circle je tak adventurou se vším všudy a zejména dobrodružstvím hodným tak velkého jména, jako je i Indiana Jones. Titul vám nabídne všechno, co byste od zážitku očekávali, přičemž každou svou část ještě piluje do detailů. Příběh nepřinese revoluci, ale je přesně tím vypravováním o Indianu Jonesovi, které známe a milujeme. Po celou dobu vám jím bude provázet hratelnost, která chytře kombinuje všechny své prvky a ani v jeden okamžik vás nebude nudit. Ano, hra má skulinky, které by mohla zalátat, jako je přepínání mezi first- a third- person kamerou nebo nižší umělá inteligence nepřátel. To jsou ale v celkovém měřítku opravdu drobné šrámy na kráse jinak úžasně vymodelované akční adventury.

Machine Games se navzdory prvotním pochybnostem opravdu podařilo udělat ten nejvěrohodnější a nejpoutavější videoherní díl se slavným archeologem.