Bugsnax je ….no, zkrátka velmi zajímavým titulem. Na jednu stranu se totiž chce tvářit jako roztomilá hra pro děti díky svému až dětskému vizuálu, ale na stranu druhou vlastně dětskou hrou vůbec být nechce. A to díky řadě vtipných narážek, které dospělý snadno pochopí nebo i díky občas těžším momentům, kdy se budete muset na chvilku pozastavit a opravdu přemýšlet, protože tahle vtipná hříčka vás za ručičku vážně vodit nebude.

Nejdřív bychom si měli vlastně ujasnit, co to sakra je a proč všude kolem vás bude pobíhat jídlo a vaši přátelé budou sakra vypadat jako kusy všech druhů jídla.

Ona věc se má tak, že se vžijete do role Grumpusů, tedy těchto chlupatých stvoření a v roli reportéra se vydáváte udělat rozhovor s Lizbert Megafig, která založila městečko na tajuplném ostrově Snaktooth. Ostrov je obýván řadou roztomilých stvoření jménem Bugsnax, která kombinují různá zvířátka s řadou chutných jídel. Kromě toho tedy, že tak vypadají, tak i tak chutnají a většina obyvatel si tak na těchto roztomilých stvořeních vybuduje rychle závislost.

Liz se ovšem těsně před vaším příjezdem ztratí a obyvatelé městečka se rozutečou všude po celém ostrově. Vám tak nezbývá nic jiného kromě toho, že musíte najít Liz i posbírat všechny obyvatele a urovnat jejich mnohdy až malicherné spory, kvůli kterým se pohádali.

Každý obyvatel městečka je jedinečný a má rozdílnou osobnost i zájmy. Najdete tady vášnivého obchodníka, kterému jde jen o profit, svalovce, ale i šprta. Zkrátka každý je právě svým způsobem velmi odlišný od ostatních.

To se ovšem nedá říct o urovnávání sporů a úkolech, které rozhádané obyvatele přivedou zpátky.

 On vlastně celý cíl téhle roztomilé hříčky je jakýmkoliv způsobem ulovit co největší a nejchutnější zvířátko, tedy jídlo, tedy vlastně … prostě Bugsnax a nakrmit jím zbylé Grumpusáky.

To by mohlo znít celkem stereotypně a nudně a možná malinké zrnko pravdy na tom bude, ale nemusíte se bát, protože stejně jako obyvatelé městečka jsou i jednotlivé svačinky převážně unikátní a každé stvoření se vždy bude chytat jinak. Ze začátku vám bude muset stačit obyčejná past, ale postupně na svůj lov dostanete další části potřebného vybavení jako je třeba prak, vystřelovací hák, nebo tuhle roztomilou jahůdku v kuličce.

Pomocí praku tak budete pálit různé druhy omáček k tomu, abyste nalákali jídlo, kam chcete, nebo je prostě poštvali proti sobě a tak dále a tak dále, prostě budete mít postupně všechno, co jako správný lovec potřebujete.

Každý tvor má totiž určité vlastnosti, které můžete vidět ve svém deníčku a musíte toho i náležitě využít, pokud se budete chtít stát právě tím nejlepším lovcem. Musíte tak před každým chycením sami přijít na to, jak se jednotlivý tvor chytá, a to ať už pomocí jeho oblíbených věcí, nebo naopak podle věcí, kterých se bojí.

A právě v tomto honu na jídlo se skrývá celé kouzlo téhle hry, to zní jednoduše, ne? No, povětšinou to je pravda, ulovit hranolky či takovou jahodu je brnkačka, ale občas můžete narazit na zapeklité příklady, kdy opravdu budete nějakou chvilku přemýšlet, jak tohle sakra máte chytit.

To vlastně pro klasické hráče nemusí být vůbec na škodu, ba naopak, menší výzva je vždy fajn, ale Bugsnax vypadá spíše jako hra pro děti, a právě občas větší výzva by právě pro ně mohla být mešním oříškem, protože ve hře nápověd moc nenajdete, tedy téměř žádné. A to jsem se ani ještě nezmínil, jak je občas těžké vědět, kam máte jít a lidi, co nemají nejlepší orientační smysl se zde můžou hodně často ztrácet kvůli absenci jakékoliv mapy.

Tomu ani nepomáhá fakt, že některý z obyvatel vás klidně pošle hledat svačinku do lokace, kterou ještě máte zamčenou. V tu chvíli, to se přiznám a bez mučení, že občas zabralo dost času i mně zjistit, že vlastně hledám Bugsnax, kterého vlastně ani zatím najít nemůžu.

Tohle všechno zkrátka nemusí být nutně nevýhoda hry, protože ne každý chce, aby ho hra vedla pěkně za ručičku až do konce, ale jistou nevýhodu vidím spíše v tom, že i přesto, že se hra tváří jako jasná volba pro ty nejmenší, tak to není úplně pravda.

Během vašeho hledání po Liz a zbytku obyvatel navíc prozkoumáte i krásně různorodá prostředí, kdy se podíváte od pouští k zasněženému vrcholku hory až po písčité pobřeží. V každé lokaci na vás bude čekat vždy hromada nového jídla a výzev, které budete muset splnit. Díky tomu obsah vždy zůstává svěží a dohromady tady tak máte více jak 100 různých druhů Bugsnax a dokonce 4 legendární.

U hry se tak dá krásně vypnout a ať už za sebou máte těžký den v škole, v práci, nebo chcete prostě jen něco nenáročného, tak Bugsnax je možná právě úplně ideálním titulem k tomu si jen tak chytat létající pizzu.

Nenechte se tedy zmást tou pohádkovou grafikou a stylem, protože to nutně neznamená, že je to hra jenom pro děti, ba naopak, díky ne tak úplně skrytým sexuálním narážkám, které občas padnou a také řadě vtipů si Bugsnax užijí i starší.

Chytání jídla je tedy vážně sranda a musím říct, že jsem se u hry skvěle bavil a zároveň si i odpočinul.

Ano, mnohdy mě trochu štvala absence jakékoliv nápovědy a to hlavně tehdy, když jsem hledat létající nachos, které jsem vůbec nemohl najít, abych za půl hodiny zjistil, že vlastně danou lokaci nemám ještě odemknutou, ale to už je asi spíše můj problém.

Bugsnax je vtipnou hříčkou, která klame svým vzhledem, ale ve finále se jedná o super hru, které s klidným svědomím udělujeme 8/10. A největší nevýhodou celé hry je vlastně fakt, že během chytání chutného jídla bude mít za chvíli hlad vy sami.