Na celém světě existuje spousta druhů včel, které nám opylují květiny a stromy. Díky tomu z nich získáváme plody. Bohužel za posledních pár desítek let jejich počet rapidně ubyl a kvůli tomu nemusí být úroda tak bohatá. Kromě jejich přirozených nepřátel, jako jsou medvědi či parazité, mají ještě jednoho, o dost většího nepřítele, a to lidi. Kvůli postřikům polí, zástavbě a bouraní přirozeného prostředí je pro ně nebezpečné a velice náročné sbírání pylu.

Tak zhruba takto začíná úvod hry Bee Simulator, ve kterém se vžijete sami do role malé včelky a vyzkoušíte si, jak náročné je být včelkou.

Jak to vypadá z pohledu včely

Být včelkou je zajímavá zkušenost, asi k nim od jara budete milejší, po dohrání této hry. A troufáme si říct, že každý si v této hře najde něco, co by ho mohlo bavit. V příběhu této hry budete malá včelička z oddělení dělnice, která má od královny zadanou práci sbírání pylu a tvorbu zásob medu na zimu. Ovšem jste hlavní postava této hry a jen sbírání pylu by nebylo moc zábavné. Zkrátka vaší včeličce to přijde málo a chtěla by dělat něco víc důležitého. A tak jen co vyletíte z úlu, otevírá se vám velký park, plný kytek, zvířat, lidí a všeho možného co je normálně k vidění.

S tím souvisí i vedlejší úkoly a výzvy. Výzvy jsou sbírka mini-her které procvičí vaše reakce i paměť. Jsou rozděleny podle barev. Modrá je závod, Need for Speed se včeličkou. Růžová tanec. Červená souboj à la méně brutální verze Mortal Kombatu. Oranžová štípni surovce a zelená sběr pylu, takový orlí pohled z Assassin's Creed, protože máte sbírat jen určitý druh kytek a k tomu vám dopomůže včelí zrak. Vedlejší úkoly jsou označeny bíle a většinou jde o to, že se někdo ztratil a vy ho pomůžete najít.

Je důležité zmínit, že hra obsahuje volbu obtížnosti, kdy lehká je fakt mířena na malé děti, pro které to i tak podle mě bude lehce výzva. Anebo obtížná, u které jsem měl občas problém i já, alespoň ze začátku. Volbou obtížnosti se lehce mění hratelnost nějakých úkolů, například souboj už není jen o dvou tlačítkách myši. U tance je delší fáze na zapamatování. Závod je náročnější a na sběr pylu máte méně času. Díky tomu to ale udrží i starší hráče u hry, protože to není nudné.

Grafický kabátek je kouzelný, textury krásné a vše krásně doplňuje hru a utváří jí přesně takové prostředí, které jí sluší. Chyby jsem nezaznamenal, alespoň ne ty, které by mi kazily herní zážitek, či mě zdržovaly. Co vás občas ale potrápí, tak je kamera. Ta z osmdesáti procent funguje perfektně, ale při rychlejším lítání, nebo ještě ke všemu strefování se do obručí a vyhýbání se překážkám během závodu. To jsou místa, kde vás kamera lehce znervózní. Ale pokud budete nervózní tak ne nadlouho, protože soundtrack je boží a uklidňující, ještě aby ne když je od samotného Mikołaje Stroińskijského, který stojí například za hudbou i k Zaklínači 3.

Hra obsahuje i režim pro více hráčů, a to až pro 4 osoby, řešený je rozdělením obrazovky.

Bee Simulator je krásná hra pro malé, ale i starší hráče, přináší nám nejen simulaci života včeliček a rozšiřující informace o nich, ale i přírodopisné poučky o dalších zvířatech, které potkáte. Veškeré tyto informace si můžete odemykat za znalostní body, které získáte jak sběrem pylu, tak plněním výzev a vedlejších úkolů. Hlavní příběhová část je ale velice krátká, za necelé tři hodiny herního času i s některými vedlejšími úkoly budete mít dohráno. Titul vám ale nechá po dokončení příběhu volnost a vy můžete jen tak si lítat, nebo hledat a plnit výzvy, které jste ještě nesplnili.

Jak říkají sami vývojáři, chtějí dělat hry z jiné perspektivy. A to si myslím, že se jim povedlo, děti zabaví a starší poučí. Když se na to podíváme jako na celek, hra je funkční, přináší přesně to, o čem říká, že je. Díky tomu si Bee Simulator odnáší od týmu Indiana doporučení 7 bodů z deseti, protože i pro děti vznikají skvělé hry, a my jsme za to rádi.

Bee Simulator je na PC v češtině, na konzolích má být česká testování lokalizace v polovině ledna/januára 2020.