V klidu si slavíte konec školy, uvědomujete si, že vás teď čeká práce a budování kariéry, když tu najednou zjistíte, že jste v pekle. Jakožto bývalý student vysoké školy umíte jen jednu věc – pít ve velkém. Vydáte se tak na zprvu jednoduchý úkol, přepít samotného Satana, abyste se dostali zpět do světa živých. Hra se postupně začne měnit a stane se z ní kritik společnosti, váš psycholog a přítel. Vše je zabaleno do pohledného kabátku a skrývá se za otřepaným humorem.

Afterparty je titul od Night School Studio, které se proslavilo svým titulem Oxenfree, který zprvu vypadá jako jednoduchá příběhová adventura, ale skrývá mnoho tajemství a různých konců. Afterparty je ale v mnohých hlediscích odlišná hra, která se vyvinula. Stejně jako předchůdce se hra zabývá depresemi a tím, co tvoří člověka člověkem, jenže se na vše dívá s větší dávkou originality.

Příběh je velmi jednoduchý. Dva dlouholetí přátelé Lola a Milo zemřou, dostanou se do pekla a vůbec nejsou spokojeni. Není všem dnům konec. Existuje totiž způsob, jak se dostat zpátky. Musíte se prorvat na party Satana, přepít ho v pijácké hře, čímž si získáte jeho respekt, a hlavně zpátky svůj život.

Jak už to ale bývá, dorazíte na místo a musíte získat pozvánku, pokud chcete pozvánku, musíte najít kapelu a záskok za jednu zpěvačku. Do toho vás neustále otravuje osobní démon a tak dále. Nic není úplně jednoduché, a tak si chcete zkrátka odpočinout. Každý řeší problémy jinak, někteří si například jdou s kámoši sednout do baru a vylévají své srdce nad sklenkou dobrého pití.

Hra posouvá celou myšlenku a dělá z alkoholu nezbytný herní prvek. Při konverzaci máte vždy na výběr ze dvou odpovědí, ale alkohol vám odemyká třetí, která buď urychlí průběh všeho dění, nebo vám hodí klacky pod nohy, což záleží čistě na vašem přístupu. Na výběr máte z několika nápojů, které bych nejradši viděl v nějakém baru, obzvláště Pražského studenta, nebo Slavná poslední slova. Nápoje ovlivní vaši osobnost, díky čemuž můžete flirtovat s lidmi a démony, pořádně se odvázat nebo polemizovat o životě. Celá mechanika je omezena pouze na prostředí barů, což vám bohužel nedává tolik prostoru. Výjimečně se můžete napít například u soudu, na druhou stranu to spíš připomíná, jak velká je škoda, že nemůžete ve hře popíjet častěji, protože některé hlášky dokážou hodně zamíchat kartami osudu.

Na své tour po místních barech narazíte na výborně napsané postavy. I když se zdá, že některé slouží, jen aby řekly sem tam otřepaný vtip, pokud se je pokusíte poznat, nejen že se stanete přáteli, ale také se dozvíte překvapivé informace o jejich životě. Všechny postavy jsou výborně nadabované, za což můžou hlavně talentovaní dabéři. Satana ztvárnil Dave Fennoy, jenž daboval v několika seriálech, ale například i ve hrách - Gears 5, Batman: The Telltale Series a Assassin’s Creed III. Hra má slabší animace, ale procítěný dabing vám pomáhá sžít se s postavami a jejich problémy.

Ty ale má i hra, hlavně technického rázu. Narazíte na propady snímků, které zbytečně naruší konverzace, postavy se seknou v textuře, nebo se dlouho načítá vámi zvolená odpověď. Bohužel hra má i jeden větší problém, který nelze vyřešit opravnými aktualizacemi. Druhý akt hry je poměrně táhlý a velmi zpomalí tempo hry. Na vině je hlavně úkol, který dostanete. Zabere pouhých pět minut, ale všichni problém zbytečně okecávají a dělají z komára velblouda. Zbytek hry je naštěstí poutavý a má potřebnou dynamičnost.

Na konci každého úkolu se vám zjeví osobní démon, který se vám snaží promluvit do duše. I když je neskutečně otravný, nasadí vám brouka do hlavy a začnete tak pochybovat o svých rozhodnutích. Zároveň se nebojí říct narovinu věci na pravou míru a více odhaluje psychickou stránku všech postav.

Afterparty se nebojí kritizovat společnost, řešit problémy lidskosti nebo poukázat, že nic není černobílé, ani samotné ztělesnění zla. Nic ale nepůsobí útočně, spíše jako byste seděli u psychologa a vedli poklidnou diskuzi. Podle vašich rozhodnutí se hra zaměří na konkrétní problém, takže se rozhodně vyplatí hru odehrát, dvakrát, klidně i čtyřikrát, což vám titul samotný bude připomínat častým prolomením čtvrté stěny.