TOP
Každý čtvrtekList toho nejlepšího z videoher! Na každou epizodu pro vás vybíráme pět nejzajímavějších historek, pověr, mýtů, titulů či kuriozit. Řadíme je do vtipného formátu, ať už podle preferencí redakce, tak i samotných hráčů.
Učinkují
TOP 10, ve kterých se můžete chovat jako naprostý hajzl
Partnerem epizody je Soukromá střední škola výpočetní techniky - SSŠVT
Ačkoliv nepodporujeme špatné chování, videohry nám někdy poslouží jako dobrý ventil. Na občasné hříšné myšlence není nic špatného. V realitě byste je přece nenásledovali, ale ve hře, to už je jiná. No a právě těchto 10 her vám umožní dělat zvrácenosti, o kterých se vám ani nesnilo.
OVERLORD
Pokud se bavíme o hrách, kde hrajeme za záporáky, nejeden hráč si vzpomene na dnes už bohužel mrtvou sérii Overlord. V ní se ocitáme ve fantasy světě, kterému vládne sedm padlých hrdinů. A to ke značné nevoli týraných poddaných. Jediný, kdo může těchto sedm zlounů zastavit, je jeden ještě větší.
V roli titulního Overlorda se s pomocí své armády skřetů vydáváme porazit sedm hrdinů, kde každý z nich odpovídá jednomu ze sedmi smrtelných hříchů. Cestou můžete ničit domy, vraždit nevinné nebo se také oddávat zmíněným hříchům. Pokud tak budete činit, vaše kouzla budou destruktivnější, vaše sídlo bude zlověstnější a vaše brnění více metalovější.
Čemuž se ale v prvním díle šlo ještě vyhnout a pokud jste chtěli, mohli jste být spíše antihrdina než bezcitný ničitel. To se ale mění ve druhém díle. Hra vám zde nedává možnost být zlý nebo méně zlý, vybíráte si mezi cestou tyranie, kde budete světu vládnou svou železnou rukou nebo cestou destrukce, kdy váš svět ukončíte za doprovodu zděšených skřeků jeho obyvatel.
DUNGEON KEEPER
Fakt, že je zábava být pánem zla, nám kromě Overlorda dokazuje i Dungeon Keeper. Tato strategie, ve které se mísí budování, tower defense a RTS patří k tomu nejlepšímu, co vzešlo ze studia Bullfrog, a to i díky velkému důrazu na černý humor.
V titulu stavíte svou zlou sluj , ve které nechybí třeba pokladnice nebo líhně pro vaše nohsledy. Celou hru ovládáte pomocí magické ruky, takže když se budou vaši poddaní flákat, nebojte se je zfackovat. Vaše podzemní sídlo je samozřejmě třeba i chránit, ať už před ostatními Dungeon Keepery nebo nájezdy hrdinů, toužících po vašem zlatě.
Na jedničku navázal ještě neméně oblíbený druhý díl. Následně se série na dlouhá léta odmlčela, než EA vydala její mobilní verzi. A pokud vám konání Dungeon Keepera přijde zlé, není to nic v porovnání s tím, jak EA tento mobilní titul poskvrnila mikrotransakcemi.
FABLE 3
Je už prakticky zvykem u RPG her, že máte na výběr mezi dobrými volbami a těmi zlými. Od Baldur's Gate přes Mass Effect až třeba po Star Wars: Knights of the Old Republic, kde se můžete stát Sithem prakticky hned po úvodní části. Není to pouze věc RPG, výběr mezi dobrem a zlem máme třeba i v hrdinské akci Infamous. Podobně na tom je ostatně i série Fable. Jak se ale k celé volbě mezi dobrem a zlem staví její třetí díl je přinejmenším zajímavé.
V její druhé části se totiž stanete králem Albionu, a tak jsou vaše volby klíčové nejenom pro váš život, ale i osud celého království. Můžete být milovaný a milostivý král, nebo bezcitný tyran. Fór je v tom, že na Albion míří zkáza a vy ho musíte připravit na válku, pokud chce mít nějakou šanci na přežití. Takže vy ty daně prostě zvýšit musíte, protože potřebujete peníze na ochranu království. Vy sice nechcete spolupracovat se zlými podnikateli, co vykořisťují svoje zaměstnance, ale pokud mají všichni přežít, musíte. I když to znamená porušit sliby, jež jste dali lidem, kteří vás dostali k moci. Účel světí prostředky.
DISHONORED
Dishonored je hra, ve které jste motivováni touhou po pomstě, ale je jen na vás, zda si svůj vztek budete vybíjet jen cíleně na hrstce lidí, kteří vám ublížili, nebo na celém okolním světě. Můžete se kolem nepřátel neslyšně proplížit nebo je v mžiku zmasakrovat. Vaše chování se pak bude odrážet na městě Dunwall. Zabíjením nepřátel podporujete čím dál horší morovou epidemii, a tak se město v průběhu vaší cesty za pomstou naplňuje krysami, nakaženými a doslova se rozkládá před vašima očima.
Vaše konání komentují i vedlejší postavy, kteří opovrhují vaším počínáním coby krvežíznivého monstra. Na druhou stranu, když vás tím začnou hodně štvát, můžete je v některých částech hry také zabít. Ale až uvidíte titulky poté, co jste odsoudili celé město k záhubě, stejně se zamyslíte, zda to za to stálo.
UNDERTALE
Undertale není klasické RPG. Spíše než zabíjení svých nepřátel podporuje pacifismus. Hra vás místo násilí motivuje k navazování přátelství. To ovšem neznamená, že se tak chovat musíte. Naopak, o to víc je opovrženíhodná ta zlá cesta nazvaná „genocide run“.
Pokud ale chcete být opravdový hajzl, máte před sebou dlouhou a náročnou cestu. Musíte zabít všechny nepřátele v celé hře. To znamená prozkoumávat oblasti do té doby, než v nich prostě není, kdo by vás zastavil. Postavy komentují vaše počínání se smutkem a vztekem. Nebojí se proti vám pozvednout meč, ale nedělají to ze sobeckých důvodů, prostě jen chtějí zachránit svůj domov a blízké od monstra, kterým jste. Hra několikrát poukazuje na fakt, že vaše postava je odraz vaší duše, a tak z tohoto chování neobviňuje hráčovu postavu, ale přímo hráče samotného. A pokud si hru dáte znova, abyste si zkusili i ten pacifismus, jasně vám dá najevo, že na vaše minulé, neodpustitelné činy nezapomněla.
UNTITLED GOOSE GAME
Trošku to odlehčíme. Protože být hajzl, to není jen věc vyvražďování a páchání zla. Občas prostě jen otravujete lidi. Přesně to je případ Untitled Goose Game od australského studia House House. Ve hře, jak název napovídá, ovládáte husu. A pořádně zlou husu. Vaším úkolem je dostat se do malé britské vesničky, kde budete terorizovat místní obyvatele.
Kradete jim věci, nepřímo jim ubližujete nebo jen otravně kejháte. Samozřejmě, jste jen obyčejný opeřenec, a tak na všechno musíte chytře. Takže kromě simulátoru otravnosti se jedná i o jednoduchou stealth hru. Celkově jde o velmi vtipný a originální titul s příjemnou stylizací, který nenásilně naplní vaši potřebu páchat zlo.
DISCO ELYSIUM
V Disco Elysium jste hajzl ještě vůbec předtím, než hra začne. Vaše postava se probudí po několika denní kalbě, kde se vylila tak moc, že si nepamatuje ani svoje jméno nebo jak funguje okolní svět. Později ale zjistíte, že jste detektiv a do toho města, které jste v opilosti totálně zničili, přijíždíte vyšetřovat vraždu. Příběh hry je víceméně lineární, ale co můžete ovlivnit je vaše postava. Takže zatímco můžete už od začátku zpytovat své svědomí a ukázat, že jste změněný člověk, fetovat vše co vám přijde pod ruku, šikanovat nevinné postavy a vytahovat střelné zbraně na děti je zkrátka větší zábava.
Do toho všeho si přidejte hluboký politický systém, kterým hra disponuje, a z detektiva se rychle může stát fašista nenávidící ženy a menšiny nebo kapitalistický vykořisťovatel, který rád donáší na stávkující dělníky jejich zlému šéfovi. Samozřejmě, váš parťák nebude úplně nadšený, když mu budete rasisticky nadávat, ale když mu ukážete, že kromě odporné osoby jste i skvělý detektiv, třeba vám nakonec pomůže postavit místním teenagerům varnu drog v kostele.
HATRED
Oproti ostatním hrám v tomto seznamu Hatred jednou věcí vyniká. Je to otřesná hra, na kterou by herní svět měl zapomenout. Při vydání se stala terčem kontroverzí už jen za svou premisu. Pod jménem Antagonista se hráč vydává postřílet všechny lidi v dohledu, ať už se dokáží bránit nebo ne. Pokud čekáte nějaký filosofičtější přesah nebo alespoň náznak humoru, hledali byste marně.
Jde prostě jen o prvoplánovou snahu šokovat a cíleně vyvolat kontroverzi. Hlavní hrdina je drsnej jako šmirgl papír, oblečený jako stereotypní death metalový zpěvák a jeho jediný zájem je zabíjení nevinných, protože nesnáší všechno a všechny. Je to přesně tahle hra, kterou můžou neznalí argumentovat, že videohry a tvrdá hudba způsobují násilí. Nejhorší na tom všem je, že ta hra je prostě špatná. Stereotypní hratelnost doplňuje nevyvážená obtížnost. Problém navíc je, že ve vší té šedi nevidíte nejen kam máte střílet, ale ani vlastní postavu. I přesto, že jde o krátký titul, málokdo s ním vydrží víc než pár minut a pokud tedy hledáte hru, kde ventilovat svou agresi, hledejte úplně někde jinde.
CARMAGEDDON
Ovšem pokud máte rádi brutalitu a rychlá auta, tohle je sázka na jistotu. První Carmageddon vyšel už v roce 1997, ale od té doby se neobjevila série, která by tak dobře spojila závodní hru a bezduché násilí. Máte totiž tři způsoby, jak závod vyhrát. Můžete buď projet cílem první, jako slušný člověk, nebo zničit soupeře. Protože těžko může vyhrát, když je mrtvý. Třetí způsob je ten, kterým se Carmageddon odlišuje od podobných her jako Twisted Metal nebo Flatout. Závod totiž můžete vyhrát i tím, že zabijete úplně všechny chodce na trati.
Hra tak zajímavým způsobem motivuje průzkum okolí kolem samotné závodní tratě. Objevujete tak nové lokace, bonusy nebo jen zajímavé easter eggy. No, a i skryté chodce, které je třeba rozmáznout o váš nárazník. Samozřejmě se hra stala terčem kontroverzí a objevila se i cenzurovaná verze, která lidi nahrazuje zombíky nebo roboty.
POSTAL 2
Open world hry jako GTA nebo Saints Row nám dávají plno prostoru být prašivými kriminálníky, kteří se nebojí tyranizovat nevinné NPC. Ale snad žádná série nejde do takových extrémů jako Postal. Zejména druhý díl se stal kultovním a po dvaceti letech existence se stále těší podpoře fanoušků i jeho vývojářů.
Postal 2 je přesně to, co se stane, když vás život v malém americkém městečku začne štvát. Hra se odehrává v průběhu jednoho týdne, kdy každé ráno dostanete úkoly od své otravné manželky. Jde o banality jako „nakup mlíko“ nebo „jdi do banky“. A vy je můžete splnit jako spořádaný občan. Ale proč vystát dlooouhou frontu v bance, když můžete všechny lidi v ní postřílet? Brzo tak rozpoutáte masakr v celém městě, ke kterému se kromě vás připojí i třeba aktivisté proti násilným videohrám nebo místní buňka teroristů.
Pomoci vám navíc mohou zbraně, které úplně nesplňují Ženevské konvence, jako například křovinořez nebo vlastní moč. A člověk, který použije na samopalu kočku coby tlumič, to je teprve pořádný parchant.
Ale nebojte se, v další TOPce budeme určitě hodnější. A zatímco na ní budete týden čekat, napište nám, ve které hře si vybíjíte frustraci právě vy. Anebo se podívejte na nějakou ze starších TOPek.