V „předminulém“ díle jste viděli: 9 sběratelských edic, u kterých budete litovat koupě.

A pokud jste neviděli, tak byste tuto chybu měli velmi rychle napravit. Jelikož se vám ale to nejhorší, co vyprodukovala herní studia a dala tomu nálepku sběratelské edice líbilo, a chtěli jste pravý opak, tedy ty nejlepší sběratelky, tak jsme se vám rozhodli vyhovět. 

Dnes se tak podíváme nejen na ty nejvzácnější sběratelky, které vám svojí cenou vytřou zrak, ale i na ty nejzajímavější, nejnadupanější nebo prostě jen natolik cool, aby si zasloužily místo v našem TOP výběru nejlepších sběratelských edic.

MIDDLE-EARTH: SHADOW OF WAR

Začněme něčím fantasy. A co může být více fantastické, než svět, jenž se dá řadit mezi krále všech fantasy. Bavíme se tady o výletu do Středozemě, konkrétně do plání nejen Mordoru v sérii Shadow of Mordor a Shadow of War. Určitě si na tuto sérii vzpomínáte, není to zase tak dlouho, co vyšel druhý díl. I přes jeho nekanonické pojetí příběhu se jednalo o celkem dobrou hru, která rozhodně udělala čest světu J. R. R. Tolkiena. Tedy až na ty mikrotransakce. Ach bože, proč jen tam musely být ty lootboxy. Tato menší kontroverze naprosto zastínila jednu z těch nejvíce cool sběratelských edicí, které jsme mohli na herní scéně spatřit. Kromě samolepek, plátěné tašky, kolekce litografií a hezkého steelbooku obsahovala edice totiž luxusní sošku Tar-Goroth Balroga bojující proti drakovi Carnan

Tahle masivní soška měří více než 30 cm a i když je z plastu, nedá se popřít, že vypadá prostě a jednoduše hustě. Mohutné sošce nechyběly solidní detaily a bronzový nádech se ke sběratelce hodil. A díky onu plastu jste se nemuseli ani bát, že by se soška jen tak zlomila. 

I přes fakt, že se Mithril Edice prodávala za 8 000 korun, se musí uznat to, že tohle je přesně ten typ sběratelek, které by si přál asi každý u své oblíbené hry. 

Mít tohle doma, tak bychom jim možná i tu menší aféru ohledně mikrotransakcí dokázáli odpustit. Přece jen, hra to ve finále nebyla vůbec špatná a sběratelka už vůbec ne. 

DARK SOULS 3

Uznat se musí to, že FromSoftware to se svými fanoušky fakt umí. Japonské studio, které stojí za hrami a sériemi jako Dark Souls, Bloodborne nebo Sekiro, si je dost dobře vědomo oddanosti svých fanoušků a je jasné, že sběratelské edice jejich legendárních her půjdou na dračku bez ohledu na to, jak moc vytuněné budou. V tomto případě to ovšem neznamená, že by vývojáři na své fanoušky vykašlali, ba naopak. Jejich sběratelky patří dlouhodobě k těm nejhezčím, které můžete u novodobých her sehnat. 

Krásný příklad byl například teď naposledy vydaný Armored Core 6, na který máme i mimochodem recenzi, kterou pokud jste neviděli, tak byste to měli rychle napravit. Ovšem zahanbit se rozhodně nenechala ani prémiová Collector edice Elden Ringu. Nejenom, že jste k této skvělé hře dostali krásný artbook a steelbook, ale součástí byla i krásná 23cm figurka Malenie a navrch ještě ve velikosti jedna ku jedné její helma. 

I přesto, jak hezky tahle kolektorka působí, za nás je pořád jednou z nejhezčích ta, která přišla spolu s třetím dílem Dark Souls. Řeč je tady o Prestige Edici, neboli vlhkém snu každého hardcore fanouška prozatím posledního dílu Dark Souls. Krásný artbook, mapa nebo soundtrack jsou jen takové maličkosti. Tím hlavním byla nádherná 40cm socha jednoho z Lordů, konkrétně Yhorma. Jop, 40cm socha z kvalitního materiálu, se suprovým provedením, no co víc si přát? Co takhle třeba ještě jednu sošku? Ano, FromSoftwaru totiž jedna velká socha byla málo, a tak jste v balení našli ještě jednu, o trošku menší a tedy „jen“ 25cm sochu Red Knighta. Jedním slovem prostě BOŽÍ. Takhle by měly vypadat pořádné kolektorky. I když zase pravda, že dostat za 800 dolarů, tedy kolem 18 000 korun, něco jiného, by byla celkem ostuda. Cena ovšem nemění nic na tom, že tahle edice si místo na našem žebříčku jednoznačně zaslouží.

A jen tak pro zajímavost, momentálně se cena téhle edice v perfektním stavu pohybuje na Ebay něco kolem 2000 dolarů, takže to nemusela být ani tak špatná investice.

BORDERLANDS THE HANDSOME COLLECTION

Své místo v tomto žebříčku si stejně tak slouží i Claptrap. Nebo tedy spíše edice Claptrap-in-a-Box. Pokud vám tento roztomilý robůtek nic neříká, nevíte, co to znamená slovo otravný. Claptrap je totiž…no, jak to tak říct? Je synonymem pro otravnost. Je také přehnaně upovídaný a vyznačuje se svojí pasivní agresivitou. I přesto – a možná i právě proto – se stal naprostou ikonou herní série Borderlands a dostal se tak do srdcí tisícovky hráčů, kteří ho v hloubi duše milují, stejně jako ho nenávidí. A teď si představte, že můžete mít svého vlastního Claptrapa doma i vy. No přiznejte se, kdo by si to nepřál. 

Právě pro vás je tu pak tato speciální edice, kde kromě hry dostanete i malou verzi tohoto robůtka. Na tom by vlastně nebylo nic zvláštního, pokud byste se ale nemohli k němu připojit přes mobilní aplikaci a dálkově ho ovládat. No není to boží? Kromě toho, že s ním můžete jezdit, jeho jedno oko slouží jako kamera, takže můžete i monitorovat, co zrovna vidí, a i přes fakt, že jezdí jen na jednom kole, byl mimořádně dobře vybalancovaný, takže i v klidovém režimu se vám nezhroutil. Navíc byl Claptrap i dobře udělaný, takže se nejednalo o kdo ví jaký kšunt za pár korun. Jo a nesmíme zapomenout na to, že mluvil, protože bez toho by to nebyl Claptrap. No, jen si s ním dejte pozor na schody. 

FALLOUT 4

A když už jsme u těch hračiček, zapomenout by se nemělo ani na Fallout 4. Hra jako taková se sice dočkala celkem vlažného přijetí a návrat do postapokalyptického světa byl… řekněme, že to prostě fungovalo. Jakž takž.

Ovšem ať už máte na Fallout 4 jakýkoliv názor, jedno se upřít nedá. Sběratelská edice byla prostě trefou do černého. Ne vážně, pokud se řekne série Fallout, myslím, že každému se vybaví legendární Pip-Boy. A jak to tak vypadá, tak tohoto faktu si byli celkem vědomi i sami vývojáři, a tak nám, jakožto hráčům a těm pár sběratelským nadšencům, dali do ruky možnost pořídit si sběratelskou edici s vlastním Pip-boyem v životní velikosti, a to ke všemu plně funkční. Pokud jste tedy měli chytrý telefon o správné velikosti. Jasně, ne úplně všechny funkce ze hry tady byly k dispozici, ale díky propojení s mobilem jste mohli spravovat třeba váš inventář nebo perky. Co víc k tomu dodat. Tohle je něco, co by doma chtěl mít každý fanda Falloutu.

Je vtipné, že sběratelské edice hned dalšího dílu, Fallout 76, se zařadila v naší předešlé TOPce mezi ty nejhorší.

GRID 2

A co dalšího by chtěl mít každý doma? Co takhle třeba závodní auto? Jo, přesně tak, protože proč se držet jen při zemi. Teda co se sběratelských edic týče. Prosím, pokud máte auto a hlavně závodní, tak se vážně držte při zemi. Každopádně vývojáři z Codemasters si zřejmě otázku o tom, proč neudělat něco speciálního, položili také. A proč nabídnout hráčům nějakou trapnou hračku, kterou si mohou jen tak maximálně vystavit na poličku, když jim můžeme nabídnout rovnou celé závodní auto? Bavíme se tady konkrétně o edici Mono pro závodní hru Grid 2

Když už totiž nevíte co s penězi a jste fakt velký fanda této závodní série, určitě vám do oka padne jedna z nejzajímavějších a i jedna z nejdražších sběratelských edic. Součástí téhle edice byla totiž kromě samotné hry a rovnou PlayStation 3 také závodní kombinéza a auto. A to ne jen tak ledajaké auto. Jednalo se totiž o jednomístné závodní auto MONO s výkonem 520 koní a z 0 na 160 to tenhle krasavec zvládnul za pouhých 6,7 sekund. Tohle fáro od britské společnosti BAC vyšlo v přepočtu na cca 3 miliony korun jenom samo o sobě, ale pokud jste ho chtěli v krásné Grid 2 edici, tak cena spolu se zbytkem sběratelky činila 3,6 milionů korun. No nekupte to za tu cenu.

DISHONORED 2

No dobře, pojďme se vážně vrátit na tu zem. Kdo říká, že pěkná sběratelská edice musí vyjít na miliony k tomu, aby byla pro fanoušky super koupí, které nebudou litovat. Skvělým důkazem je tomu i například u Collector’s Edice pro Dishonored 2. Nejen, že se jedná o skvělé pokračování skvělé hry, ale také se ke všemu jedná o krásně zpracovanou sběratelskou edici, kterou by doma chtěl mít každý sběratel a fanoušek této série od Arkane Studios. 

Součástí edice je jak jinak než hra. Ovšem když už se jedná o druhý díl, proč nedat hráčům hned rovnou i ten první, a to ještě ke všemu v definitivní edici. To je ovšem jen začátek, protože kromě toho máte v balení i propagandistický plakát, krásně zpracovaný steelbook, prsten Emily z druhého dílu a zlatý hřeb celé sběratelky – samotnou repliku Corvovy masky. I přesto, že není primárně určená k nošení a je z levnějšího plastu, se jedná o krásně zpracovaný kousek, který na poličce udělá radost každému fanouškovi série. 

Sběratelka se taky může pyšnit svojí velmi příznivou cenou 3200 korun, kdy i díky rovnou dvoum hrám v balení se jedná o velmi hezký sběratelský kousek.

DOOM ETERNAL

A když už jsme nakousli ty masky, tak tady máme celou lavinu různorodých helem a masek, které se vývojáři rozhodnou zabalit pro fanoušky do sběratelských edic. Příkladů může být hned hromada, ať už se budeme bavit o helmě pilota z Titanfall, která se objevila ve sběratelce k druhému dílu série. Nebo maska Škorpiona u sběratelské edice pro Mortal Kombat 11. Nechvalně známou je také helma Power Armoru ke sběratelské edici Fallout 76, která si prošla řadou kontroverzí, hlavně díky problémům s plísní. Ano, v minulé TOPce jsme tomu moc velkou pozornost nevěnovali, my víme. Někomu na mysl může také přijít helma z Halo. Všechny tyto edice, tedy kromě Falloutu, ten fakt ne, jsou skvělými sběratelskými kousky. Ovšem naším vítězem bude v tomto boji helma Doomguye, tedy hlavního protagonisty DOOMu. 

V této sběratelské edici jsme kromě suprově zpracované helmy, která se dala i normálně nosit, a hry nebo steelbooku našli taky rozsáhlou knihu s lorem DOOMu – ano, ta série má lore – nádherně zpracovanou litografii a kazetu se soundtrackem. Všechno bylo zpracované prostě a jednoduše na jedničku. Kvalitní materiály, hezky zpracované detaily, no opět další sběratelská edice, která se trefila do černého. Skvělá sběratelka, pro skvělou hru. 

TITANFALL

A když už jsme nakousli před chvíli ten Titanfall, tak i ten si zaslouží místo v tomto žebříčku. A to konkrétně se svojí sběratelskou edicí k prvnímu dílu. Píše se rok 2014 a studio Respawn Entertainment ve spolupráci s EA vydává první díl Titanfall. Hra slaví úspěch a souboje obrovských mechů ve sci-fi prostředí si okamžitě získají tisíce fanoušků. Důkaz toho, jak moc vývojáři své nové sérii věřili, jde vidět i v jejich sběratelské edici, kterou by si doma mohl přát každý milovník téhle série. 

Edice opět kromě hry obsahuje i exkluzivní 190stránkovou knihu o vývoji, která je plná konceptů, schematický plakát Atlase, tedy jednoho z mechů, a v neposlední řadě ručně vyrobenou patřičně masivní sošku panorama Atlase ve velikosti 45 cm. Jedná se nádherně zpracovaný sběratelský kousek, který vypadal… no prostě uchvatně. V podstavci byl navíc i slot pro baterie, které dodávaly šťávu LED osvětlení, jež dotvářelo jedinečnost téhle masivní sošky. A tohle vše za 250 dolarů, tedy něco kolem 5500 Kč? Říkáme „shut up and take my money“. Takhle se to má dělat.

DEATH STRANDING

Pokud ale máte trochu zvrácenější představy o tom, co je správná sběratelská edice, tak tady pro vás máme mimino. Tedy ne živé, samozřejmě. Bavíme se tady o BB z hry Death Stranding z roku 2019. Ať už vás tahle hra nadchla, nebo vás se stavíte na stranu, která hru označuje jako „simulátor pošťáka“, tak jedno se musí uznat. Sběratelská edice byla cool. Sice v trochu zvláštním pojetí slova cool, ale… prostě cool. Však kdo by nechtěl sošku BB v životní velikosti. Člověk díky této edici pak mohl mít své vlastní dítě ve sklenici.

Na stranu druhou i přes svojí zláštnost se nedalo sběratelce upřít skvělé zpracování samotného BB, krásný kufřík, klíčenka a steelbook. Co víc byste si mohli přát. Pokud patříte mezi fanoušky Kojimy a jeho her, tohle nemůžete minout. A pokud jste navíc přemýšleli o tom, že si uděláte cosplay na Sama, tohle je náš tip číslo 1. 

GOD OF WAR

A ukončeme to tou nejoblíbenější Eriho z naší redakce, protože můžeme. Ta možná nepatří mezi ty nejlepší z nejlepších, ale svým krásným zpracováním si místo v tomto žebříčku určitě zaslouží. Řeč je tady o sběratelské edici ke hře God of War z roku 2018

God of War přišlo s oživením série a dodnes se jedná o jednu z nejlepších her, kterou si můžete zahrát. A skvělá hra si zaslouží i skvělou sběratelku, ne? Tím hlavním, čím Collector’s Edice zaujme, je soška Krata a jeho syna Atrea. Nádherně zpracovaný kousek, který nejednomu fanouškovi série dělá ve sbírce ohromnou radost. 

Soška disponuje řadou pěkných detailů a může se pyšnit prémiových zpracováním. Kromě toho se v edici naházela i krásná látková mapa, dvě mini-figurky bratří Huldrů a v neposlední řadě litografie a steelbook. I v tomto případě se jedná o nádherný sběratelský kousek, který nedělá ostudu skvělé hře.

A to by byl náš výběr. Zajímavých a hezky zpracovaných sběratelek je celá řada a kdybychom měli vyjmenovat všechny, jsme tu až do dalšího dne. I tak jsme si připravili ještě krátký seznam sběratelek, které si minimálně čestnou zmínku zaslouží.

Ghost of Tsushima se svojí krásnou maskou Jina Sakaie. Zaklínač 3 a socha Geralta bojujícímu s gryphem, pokud jste tedy měli dost štěstí a někdo nepokazil její nátěr. Svoji zmínku si zaslouží i Halo 5 se svojí dechberoucí soškou a zapomínat bychom nakonec neměli ani na Call of Duty: Black Ops 3 se svojí miniaturní ledničkou na motivy nápojového automatu ze zombie módu. Ta sice byla kvůli své velikosti vcelku zbytečná, ale vypadalo to prostě skvěle.

Samozřejmně na trhu objevíte i jiné, dosti zajímavé sběratelky, které vám slibují zombie v životní velikosti, let do vesmíru nebo šanci si dát soukromou párty s vývojáři, to už je ovšem trochu jiná kapitola. Pochlubte se ale s vaším výběrem těch nejlépe zpracovaných sběratelek. Tak zase příště…

Partnerem epizody je klávesnice K70 MAX od Corsair