Hry většinou hrajeme pro zábavu a často slýcháme, že je to naprostá ztráta času. Jenže to není úplně pravda - některé hry nás toho učí mnohem více, než se na první pohled zdá. Já jsem Annie a tohle je můj výběr her, které vás budou bavit a zároveň učit a rozvíjet.

SCRIBBLENAUTS UNLIMITED

Jsou vaše znalosti angličtiny ve fázi objevování? Hledáte hru, která by vás bavila a rozvíjela a přitom není nudná a fádní? To přesně splňují Scribblenauts Unlimited. Jedná se o animovanou adventuru, ve které řešíte všelijaké problémy svými neotřelými nápady. Máte totiž blok, který umí zhmotnit vše, co do něj zapíšete. Má to ale jeden háček - musíte to umět napsat anglicky

Třeba taková situace - chlapec je s dívkou na rande a začne se nudit. Čím mu pomůžeme zahnat nudu? Co takhle - rádio? Nápad napíšeme do bloku a rádio se okamžitě objeví, stačí ho jen předat dotyčnému. Chlapec je rád, získáváme odměnu za splnění, a jeho dívka smutně odchází. No, co už. Každá situace má různá řešení a ne vždycky dopadnou tak, jak bychom chtěli.

A nebo potkáme v kavárně babičku, která sice své vnučce zabalila dárek k narozeninám, ale zapomněla ho dát dovnitř té krabice. Co bychom tak té holčičce dali? Panenku? Plyšového medvídka? Rádio, knížku, čokoládu... Fantazii se meze nekladou. Nebojte, hra má tak velký inventář předmětů, že je možné zhmotnit téměř cokoliv. A vzhledem k tomu, že hru mohou hrát i mladší děti, se nemusíte obávat jakéhokoliv nevhodného obsahu.

Kromě klasických Scribblenautů existuje superhrdinská verze Scribblenauts Unmasked, která obsahuje hrdiny z DC univerza.

AGE OF EMPIRES III

RTS strategie, vím, není to pro každého, ale tahle je orientovaná na skutečnou historii. Přesuneme se do doby po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem a prožijeme si všechny události až do průmyslové revoluce, což je tedy rozmezí mezi lety 1500 - 1850.

Jako hráč si vyberete jednu z velmocí a budete se ji snažit dovést k prosperitě, stabilitě a také řešit diplomacii či vojenské zásahy. Každá velmoc ale má svá specifika - Rusko je lidnaté, Španělé jsou výborní mořeplavci, Nizozemsko má prosperující bankovní systém a tak dále. Vývoz, dovoz, kolonizace, zámořské plavby, obranné či útočné strategie, to vše se hra snaží simulovat a na vaše volby reagovat adekvátně v rámci historické autenticity. Dokonce hru můžete hrát s přáteli či spolužáky v multiplayeru.

Historický přesah doplněný o strategické uvažování a pochopení ekonomických situací z různých úhlů pohledu a proměnách v čase, to je přínos, který vaše paní učitelka jistě ocení.

MINECRAFT

Tuto populární kostičkovou záležitost asi nemusím blíže představovat, ale raději stručně dodám, že se jedná o otevřený svět, kde si můžete v rámci možností dělat, co chcete - stavět, těžit v dolech, vařit, chytat ryby a tak. Pokud ve hře nechodíte pouze vypalovat vesnice nebo házet sněhové koule po creeperech, můžete se rozvíjet v několika dovednostech najednou. Stavění podpoří vaší kreativitu, práci s prostorem, přesnost, trpělivost a jemnou motoriku. Zapojování redstone obvodů potrápí vaše mozkové závity a naučí vás základy logických operací. A to se hodí, protože s tím i počítají nové rámcově vzdělávací plány, které zavádí do škol programování a scriptování, což vaše paní učitelka ví a ocení to.

TETRIS

Jo, to fakt myslím vážně - tohle by snad měla být povinnost každého člověka, aby si tím prošel. Složit nákup, aby místo čtyř tašek zabral jen dvě, naskládat do auta půlku knihkupectví a pět pneumatik k tomu, nebo tam složit všechno, co si vaše drahá polovička připravila s sebou na víkend na horách, to chce opravdu skill. Ani nevíte, jak budete rádi i vy sami, když tuhle superschopnost získáte. Takže stahujte, klidně i do mobilů. A pokud to nebudete hrát při výuce pod lavicí, tak i paní učitelka bude ráda.

PC BUILDING SIMULATOR

Vyzkoušejte si skládání počítače, aniž byste museli nakupovat drahý hardware nebo riskovat, že něco zničíte. Kromě toho, že vás tento simulátor naučí základy o jednotlivých součástkách a jejich fungování, nabízí k vyzkoušení komponenty vytvořené podle skutečných produktů existujících značek - například AMD, Gigabyte, Corsair nebo MSI.

Budete měnit vadné součástky, řešit výkon počítače, nebo také skládat sestavy na základě požadavků a to i s ohledem na finanční stránku. A když začnete u zkoušení u tabule vyprávět nějaké vaše zkušenosti „z praxe“, porovnávat typy procesorů a tak podobně, určitě na pana učitele či paní učitelku uděláte dobrý dojem.

PORTAL / PORTAL 2

Logických her je opravdu mnoho, ale kdybych měla vybrat jen jednu, tak Portal patří mezi ty nejznámější a nejpopulárnější. Jedná se o logickou hru, kde si pohráváte s portály, kterými lze procházet, ale také se světelnými mosty, lasery, gravitací a tak.

Hra je rozdělená do několika kapitol a ty mají několik částí, takže si můžete hraní poměrně efektivně dávkovat. Ze začátku bude obtížnost samozřejmě snadná, ale pak už váš mozek začne zaměstnávat mnohem více.

Portal je hra pro jednoho hráče, ale Portal 2 můžete hrát ve dvou. Dokonce si můžete vytvářet vlastní místnosti a ty sdílet s ostatními. Komunita je vskutku plodná a tak je z čeho vybírat i když ji dohrajete. Díky tomu si hra zajistila částečnou nesmrtelnost. Možná by se líbila i vašemu fyzikáři nebo fyzikářce.

GOEGUESSER

Patří mezi bezplatné prohlížečové hry. O čem to je? Hra vás teleportuje na nějaké místo na naší planetě, ale neřekne vám, kam. Vy se můžete procházet tak, jako byste používali Google Street View, přibližovat se a oddalovat, prozkoumávat okolí, analyzovat ho a pak si zkusit na mapě tipnout, kde si myslíte, že jste. Hra vám ukáže, o kolik kilometrů jste vedle jak ta jedle.

Můžete si založit profil, sbírat zkušenosti, volit si různé výzvy a tak. Určitě využijete své znalosti z hodin zeměpisu, ale v mnohém je obohatíte. Poznáte různá podnebná pásma, prohlédnete si historické budovy, pustíte se do luštění tajných nápisů v cizích jazycích, nahlédnete do životů lidí v odlehlých krajinách, možná spatříte i polární záři.

Objevovat svět tímto způsobem je daleko zajímavější, než si otevřít atlas a přečíst si z něj už objevené informace o světě, ve kterém žijeme.

CODECOMBAT

Další prohlížečová hra, tentokrát RPGčko, díky kterému začnete odhalovat svět programování a kódování. Chodíte světem, plníte úkoly, píšete části kódu, levelujete si postavu a ještě k tomu odhalujete zajímavý příběh. I když nejste zrovna expert na programování a nebo s tím nemáte žádné zkušenosti, nemusíte se ničeho bát, protože s tím hra počítá a doslova vás vede za ručičku.

Určitě se můžete v tomto světě porozhlédnout a vyzkoušet si to. Informatika se mění a přidává se nové učivo, které tak trochu počítá, že se na programování, kódování či skriptování podíváte. Vaši snahu učitelé jistě ocení.

KERBAL SPACE PROGRAM

Simulace vesmírného programu Kerbal Space Program vám umožní objevovat kosmické vědy a fyziku, zatímco stavíte a řídíte své kosmické lodě. Ačkoliv hra působí, jako by mělo jít ryze o humornou záležitost, i přesto obsahuje fyzikální model. Řešíte aerodynamiku, těžiště rakety, její hmotnost, zkrátka to není jen tak. Ale když už něco ve hře pokazíte, překlopí se to do humoru. Hra kromě misí obsahuje i sandboxovou část, kde si můžete dělat defakto co chcete. 

Her, za které vás učitelé pochválí, existuje opravdu mnoho. Tohle bylo pár mých tipů a pokud znáte jiné, další hry, tak se s námi o ně neváhejte podělit v komentářích.