Valheim je novým a velice populárním survival titulem a jeho mechaniky nejsou rozhodně jednoduché. Nabízí totiž obrovské množství obsahu a skvělou herní fyziku, a tím pádem i nespočet triků, o kterých si dnes povíme. Valheim se stal jednou z nejhranější her na Steamu, a to i navzdory faktu, že vyšel teprve před měsícem v předběžném přístupu. Pojďme se tedy podívat na nějaké menší i větší herní mechaniky, o kterých jste možná nevěděli.

OZNAČOVÁNÍ LOKALIT JE DŮLEŽITÉ

Valheim nabízí opravdu obrovskou mapu a není tak možné, abyste si zapamatovali místa všech důležitých věcí, na které narazíte. Přesně proto jsou zde značky, jež můžete dvojklikem na mapu položit. Na výběr máte hned z několika ikonek a ještě k tomu si je můžete pojmenovat. Pokud navíc hrajete s kamarády, lze také pomocí zmáčknutí kolečka na mapě něco takzvaně „pingnout“. Tato značka sice po chvilce zmizí, ale uvidí ji všichni na serveru. Dá se tak skvěle využít, pokud chcete vašim kamarádům ukázat, kam mají jít.

VYUŽIJTE HERNÍ FYZIKY NAPŘÍKLAD PŘI KÁCENÍ STROMŮ

Zkuste si vyhrát s herní fyzikou. Při takovém kácení stromů můžete například myslet na to, kam padá. Strom totiž spadne většinou od vás, čehož můžete využít a trefit jím například další strom. Ten pak trefí další strom a s trochou štěstí můžete mít krásnou řetězovou reakci, která vám ušetří spoustu času.

STAVTE VÁŠ DŮM, JAKO KDYBY BYL SKUTEČNÝ

A když už jsme u fyziky, tak hra bere v potaz třeba i to, jestli má váš domek komín. Stejně jako v reálném životě, i tady se vám totiž bez něj váš přístřešek zakouří a vaší postavě tam rozhodně dobře nebude. Dávejte si také pozor na statiku vašeho domu, jinak se vám po přístavbě sklepa může celý dům sesypat jako nám. Nejlepší zkrátka bude, alespoň ze začátku, nestavět moc do výšky.

DÁVEJTE SI POZOR NA SMĚR VĚTRU

Při lovu zvěře si dávejte pozor na směr větru. Pokud totiž vane směrem k zvířeti, může vás ucítit a začít utíkat. Směr větru můžete odpozorovat buď z bílých čar občas prolétajících kolem vás nebo z rohu vaší minimapy. Musím tedy říct, že takovýto detail bych osobně ve hře rozhodně nečekal.

VYUŽIJTE BAREV A VYROBTE SI PRAVÝ RGB ŠTÍT!

Štíty jsou důležitou součástí hry, hlavně pokud neumíte správně uskakovat. Jakmile se však dostanete k železu, otevře se vám totálně nová část, která změní váš pohled na tuto hru navždy. Pokročilejší štíty si totiž můžete obarvit a nestojí vás to vůbec nic. Jednoduše před jeho vyrobením klikněte na malou ikonku vedle a vyberte si barvičku. Hned je život stokrát lepší, ne?

VRÁNY JSOU VAŠI KAMARÁDI!

Jestli také neradi hledáte kobky, neboli takzvané „dungeony“, v Černém lese, stačí si pamatovat poslouchat vrány. Čím blíž totiž budete, tím hlasitější bude jejich krákání. Kolem se navíc vždy vyskytují i kostlivci, takže si dávejte pozor i na ně.

VSTUPNÍ PLOŠINA V KOBKÁCH JE NAPROSTO BEZPEČNÁ

Další tip do kobek tentokrát platí i pro ty v bažinách. Po vstupu se budete nacházet na vyvýšené plošině, kam ale monstra nedosáhnou. Jestli tak útočí pouze na blízko, stačí zalézt na kraj této platformy a můžete se v klidu vyléčit a připravit na další souboj.

NAUČTE SE POUŽÍVAT CTRL NA RYCHLOU ORGANIZACI TRUHEL A INVENTÁŘE

Věřím, že na tohle většina z vás přišla, ale nemusíte zdlouhavě přetahovat věci mezi inventářem a truhlou. Stačí jednoduše podržet CTRL a na předmět kliknout. Automaticky se pak přehodí do druhého úložiště. Shiftem zase můžete větší množství předmětů rozdělit na menší skupinky, ale to už snad ví všichni. Nicméně, pokud jste hlavní organizátor truhel, tohle byste prostě měli vědět... že jo, Wrii.

NA JEDNO OHNIŠTĚ LZE POLOŽIT NĚKOLIK ROŽŇŮ

Jestli nemáte paliva nazbyt a potřebujete upéct hromadu masa, určitě budete chtít vědět, že se dá na jedno ohniště položit až pět rožňů, což znamená, že lze péct až 10 věcí najednou. Ušetříte jak místo, tak dřevo. Nebudem si však nic nalhávat, zrovna nejlépe to nevypadá. Ale funguje to!

VYUŽIJTE HERNÍ FYZIKY A CHUTI TROLŮ NIČIT VĚCI

Nebojte se využít schopnosti trolů ničit prostředí. Vzhledem k tomu, že se totiž nacházejí v lese, mohou pokácet hromadu stromů. Hlavně pokud je k tomu navedete. S klasickým trolem je to sice trochu otrava, ale ten s klackem dokáže pokácet až tři stromy najednou. Jenom pozor, ať netrefí vás.

To by byly tipy a triky, které jsme za našich už snad sto hodin ve Valheimu v redakci sesbírali. Nicméně hra je opravdu tak rozsáhlá a komplexní, že jich je určitě ještě spousta. Dejte nám do komentářů klidně o nějakých vědět a taky nám napište, jestli byste měli zájem i o druhý díl tipů pro Valheim.