Určitě jste nemohli minout nově populární hru Among Us, která je v podstatě takovým simulátorem lhaní. I když se ale na první pohled může zdát jednoduchá, je zde ve skutečnosti spoustu komplexních mechanik, kterých si ze začátku možná ani nevšimnete. Pojďme si tak ukázat nějaké triky, kterými můžete odhalit zrádce, takzvané impostery, nebo naopak zabít vaše spoluhráče, respektive crewmaty.

JAKO ZÁŠKODNÍK SABOTUJTE, CO TO JEN JDE!

S největší pravděpodobností jste si všimli, že za impostora můžete sabotovat různé části mapy. Ať už to je kyslík, reaktor, komunikace nebo světla. Je to sice divné, ale není žádný limit sabotáží, které můžete provést. Vyplatí se tak tuto funkci používat co nejčastěji. Nejenže tím rozdělíte posádku, ale zároveň můžete výrazně zpomalit plnění úkolů a získat si tak více času. Především pokud budete sabotovat komunikaci nebo kyslík.

ZJISTĚTE, KDO CHODÍ VENTILACÍ POMOCÍ HERNÍCH NÁSTROJŮ

Ve hře se nachází hromada nástrojů, pomocí kterých můžete pozorovat ostatní hráče na mapě. Nejužitečnější jsou asi kamery, ale ani s nimi nevidíte všude. Zkuste tak občas využít administrátorské místnosti. Zde se totiž dá pozorovat, kolik lidí se kde nachází. Můžete tak buď za impostora jednoduše odchytit osamělého hráče, nebo naopak za člena posádky odpozorovat pohyb ve ventilaci. Jestli tak uvidíte někoho rychle přeskakovat mezi místnostmi, zkuste mu nadběhnout, zjistit, o koho jde a následně zmáčknout nouzové tlačítko.

VYPNĚTE KAMERY A ZHASNĚTE SVĚTLA

Jestli chcete ale někomu v pozorování zabránit, můžete sabotovat komunikace. Ty zruší většinu pozorovacích nástrojů včetně kamer. Nemusíte se tak bát, že by vás pomocí nich někdo odchytil a můžete si užívat vaši volnost v zabíjení. Taktéž se hodí zrušit světla poté, co někoho zavraždíte. Se sníženou viditelností totiž navyšujete dobu, než posádka mrtvolu najde a máte tak více prostoru na vybudování vašeho alibi.

KONTROLUJTE VIZUÁLNÍ ÚKOLY

Na každé mapě se nachází takzvané vizuální úkoly, u kterých jde vidět, zda je daný hráč opravdu dělá, nebo to pouze předstírá. Je tak dobré s někým na jeden z těchto úkolů jít a ověřit si, že skutečně impostor není. Naopak za impostora se naučte, jaké úkoly vizuální jsou, abyste se jim mohli vyhnout. Úplně nejlepší ale je tento typ úkolů vypnout v nastavení, což vám udělá hru ještě zajímavější. I s vypnutými vizuálními úkoly se ale stále dá pomocí triku zjistit, zda je hráč dělá nebo ne. Konkrétně to jde u skenu v medbayi, kde se může skenovat pouze jeden člověk naráz, takže vás hra úkol splnit nenechá, pokud se hráč vedle vás skutečně skenuje.

ZEPTEJTE SE, ZDA ZÁŠKODNÍK UŽ „SWAJPOVAL KARTU“

Oblíbenou otázkou našeho člena redakce Duppyho je, zda podezřelý hráč už „swajpoval“ kartou nebo otáčel klíči. Tyto úkoly totiž nejsou stejné jako ostatní, jsou to takzvané „common“ úkoly, které musí splnit každý člen posádky. Úkoly ale nejsou zadané každou hru, přičemž impostor neví, jestli tentokrát ano nebo ne. Samozřejmě se dá ale i toto obejít. Stačí za impostora pozorovat, zda lidé z posádky chodí k těmto „common“ úkolům a hned znáte odpověď pro vaše kamarády, až se vás zeptají, zda jste swipovali kartou.

NEBOJTE SE ZABÍJET PŘÍMO MEZI DALŠÍMI HRÁČI

Stejně jako já byste si ze začátku nejspíše mohli myslet, že je zásadní zabíjet hráče, když jsou sami a nikdo si vás nemůže všimnout. Je tu ale taktika, která je překvapivě jednoduchá a efektivní. Stačí najít skupinku několika hráčů a následně jednoho z nich zabít. Protože vás bylo na jednom místě celkem dost, nebude nikdo vědět, kdo dotyčného zabil, a ještě k tomu uděláte z několika dalších lidí hlavní podezřelé a dokonale je zmátnete.

RISKNĚTE NĚKOHO ZAVŘÍT V MÍSTNOSTI A V TICHOSTI HO ODPRAVTE

Toto je trochu riskantní tip, ale pokud jste u ventilace, můžete někoho zkusit zavřít v místnosti, následně do ventilace skočit, zabít ho a poté zase skočit zpět. Druhý hráč tak nemá šanci utéct a vy máte jistotu, že vás u vraždy nikdo nechytí. Jen si dávejte pozor, abyste v místnosti nezavřeli dva lidi najednou.

SCHOVEJTE SE PŘÍMO ZA KAMARÁDA, KTERÝ SNAD NENÍ ZÁŠKODNÍK 

Dalším trochu pokročilejším trikem je možnost schovat se za hráče. Pokud tak někomu věříte, že není impostor, můžete se za něj schovat, aby vás nešlo vidět. Když následně impostor přiběhne a zabije jednoho z vás, druhý to může okamžitě nahlásit.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ TIP PRO KOMUNITU

Posledním a nejdůležitějším tipem je vždy podezřívejte Fiolu. Minimálně naše komunita už toto pravidlo dodržuje a občas se i trefí. Jestli se chcete také podívat, až budeme příště hrát, můžete zamířit právě k nám na twitch.tv/indiantvcz. Doufáme, že někdy dorazíte a přejeme vám hodně štěstí při lhaní ve vašich hrách.