Od řidiče kamionu přes strojvedoucího, farmáře, obsluhu těžkého stroje a fotbalového manažera až po vesmírného dělníka. Simulátory a simulace nabízejí mnoho rozličných profesí, které si můžeme vyzkoušet z pohodlí domova. Zpravidla mají dobrý nápad, ale trpí nedotažeností a často jsou podprůměrné. To je bohužel případ i dnes recenzovaného Taxi Life.

Vítejte v Barceloně v roli řidiče taxíku a snílka, který chce na tomhle prosluněném místě vybudovat taxikářské impérium. Katalánská metropole je rozsáhlá, plná života a nabízí 24hodinový cyklus. Po silnici jezdí vozidla, podél parkují skútry a u přechodů se vyskytují chodci. To vše přispívá k ponoření do tohoto světa, který budete brázdit ve svém vozidle a vozit cestující z jednoho místa na druhé. Od vás bude vyžadovaná klidná jízda, při níž si musíte dávat pozor na dodržování předpisů, do ničeho nebourat a prudce nebrzdit. Zkrátka se zákazníky nejezdit jako s dobytkem, ale naopak, jako byste v autě měli dítě, kterému nepomáhá ani kinedryl. Když to nedodržíte, ztrácí klient trpělivost, bude se ptát, co se to s vámi děje, kdo vám dal licenci, řvát, abyste zpomalili… až nakonec vystoupí. V takovém případě obrazovka zčerná, auto zastaví a vám bude oznámeno, že došlo ke zrušení jízdy. Škoda, chtělo by to dramatičtější záběry.

Čas od času si s vámi nějaký pasažér bude chtít povídat, dozvědět se například o zajímavých památkách, které by měl v Barceloně navštívit, případně se zeptá na to, jak se jezdí ve městě. Jindy jen požádá o otevření okna, vypnutí rádia… zkrátka takové běžné požadavky, které byste od turistů čekali. Ze začátku dokážou více vtáhnout do role taxikáře, i když pouze klikáte na předem dané možnosti. Po několika hodinách hraní jsou však repetitivní a spíše otravné. Budete je ale plnit, abyste dostali dýško a více bodíků do stromu schopností. Ten působí poněkud zbytečně, protože jen snižuje spotřebu, špinění vozu a poškození, stejně tak ale zvyšuje zisky.

Při cestě budete řešit ještě nečekané situace, jako jsou nehody a stavební práce. Na papíře to zní hezky. Ve skutečnosti jde ale pouze o to, že nějaká ulice bude uzavřena, tak to vezmete jinudy. Dokonce se kvůli tomu netvoří ani nějaké zácpy, kvůli kterým byste měli za volantem nadávat, že se zase něco opravuje. Vaše nadávky budou místo toho směřovat na ostatní účastníky silničního provozu, kteří zbytečně blokují křižovatky a čas od času nedodržují pravidla. Když si ale vzpomenu, jak řádili po vydání hry, tak je to nic. To totiž nedokázali včas zabrzdit, když jsem stál na červené, nedávali přednost v jízdě, chaoticky se řadili do pruhu, jezdili na červenou… To dokázalo pořádně zkazit zážitek.

Nadále zlobí doskakování textur a chodci jsou vám schopni skočit pod kola na přechodu, případně se uprostřed přechodu otočit, dojít zpět na chodník a potom znovu kráčet po přechodu jako by se nechumelilo. Pokud vás právě napadlo, že byste ho přejeli, tak v takovém případě obrazovka zčerná a dostanete pokutu. Jsou tady také problémy s GPS, která vás čas od času dovede do úzkých uliček, kde musíte dodržovat třicítku, i když rychlejší a pohodlnější trasa je po hlavní.

Tyhle a další blbůstky bych dokázal odpustit a čekat na opravu. Od simulátoru ale očekávám propracovaný jízdní model. Ten tady z velké části chybí a bojím se, že s ním už moc vývojáři neudělají. Při pomalé jízdě se automobil chová poměrně dobře, ovšem ve vyšších rychlostech podivně plachtí, rozvlní se a velmi těžce se ovládá. Přitom právě v Barceloně je místy povolena sedmdesátka, tak bych očekával, že při této rychlosti bude ovládání v pohodě. Alespoň, že poškození je z části viditelné a projevuje se podivným vrzáním, horším brzděním nebo obtížným zatáčením. Nicméně vše rychle spravíte v jedné z mnoha garáží.

Třešničkou na tomhle okoralém dortu je mapa. Vývojáři tvrdí, že Barcelonu reprodukovali v měřítku 1:1 napříč 460 kilometrů silnic. To si ovšem dost přibarvili. Při pohledu na skutečnou mapu je jasné, že spoustu oblastí vynechali a ty zbývající si upravili. Výsledkem je celkem pěkné město naplněné památkami, které můžete objevovat, a bohužel bariérami. Přes ně se můžete kochat pohledem na další známé památky a turistické objekty v dálce. Je to například fotbalový stadion Camp Nou. Nedivil bych se, kdyby někdy v budoucnu vyšel placený dodatečný balíček s rozšířením mapy. I když tady je nutné zmínit důležitou věc. Polské studio Simteract dříve pracovalo na Train Life. Tenhle vlakový simulátor po vydání zanechalo ladem bez aktualizací a oprav. Takže se sluší opatrnosti, aby se to nestalo i v tomhle případě.

Abych jen nenadával, tak se povedl vnitřek všech vozů. U elektromobilů působí futuristicky, zatímco GPSka na palubovce u historického kousku zase velice pochybně. Vše je ale vždy plně funkční a vy můžete pomocí tlačítek měnit režim světel a zapínat stěrače, blinkry, rádio, klimatizaci, přepínat na zadní parkovací kameru… zkrátka vše, co v autech běžně najdete.

Vytknout na druhou stranu musím počet vozidel se spalovacím a elektrickým motorem. Je jich pouze devět, včetně předobjednávkového bonusu, se kterým jsem se chvilku cítil jako Tommy Angelo na začátku legendární první Mafie. Auta jsou bez licence, ale lze v nich poznat Teslu, Toyotu Auris, Mercedes-Benz nebo Kiu Soul. Všechny si můžete upravit, například změnit barvu, přidat spoiler, vyměnit svítilnu s nápisem taxi či disky kol. To samé se týká vnitřku, kde lze vybrat barvu sedadel, nějaké serepetičky kolem předního okna a okrasu na řadící páku. Vše doplňuje vylepšení motoru, brzd, lepší kola a výběr manuální či automatické převodovky. Celkově toho není mnoho, ale stačí to.

To se dá říct také o zvucích. Elektromotory jsou pochopitelně tiché, zatímco spalovací motor u historického kabrioletu správně duní. Nechybí kvílení pneumatik, skřípání brzd nebo tikání blinkru. Slyšet můžete rovněž přírodu v okolí, ale zvuky provozu mi přišly nedostatečné. Občas slyšíte sirénu a troubení, což je tak nějak vše. Nevytrhne to ani rádio, kde hrají různé písničky, které můžete libovolně přepínat. Tady mi schází například dopravní informace a předpověď počasí.

Co se optimalizace týče, v počítači se pořádně zapotí i RTX 4070 a zaznamenal jsem propady snímkové frekvence, doskakování textur i divné stíny. Na konzolích je už tradičně situace horší, zejména propady fps.

Taxi Life je zkrátka další nedotažený simulátor. Má dobrý nápad, koukatelnou grafiku s pěknými momenty, jako je západ slunce a špinění předního okna, ucházející jízdní model a pěknou Barcelonu se změnou denní doby. Co bych ale do příště prosil vylepšit, tak jsou zrcátka. Ta mají velmi nízké rozlišení a obraz v nich je opravdu nehezký. Také chybí více obsahu, například nějaké speciální úkoly, více rozhovorů se zákazníky, chytřejší umělá inteligence a větší důraz na manažerskou část. Ta se smrskla na najmutí řidiče, kterému přiřadíte auto a vyberete část Barcelony, kde má v konkrétní časové rozmezí jezdit. Kvůli tomuhle všemu se hra rychle okouká a začne být až příliš monotónní. Prospělo by jí nějaké to drama jako opilý zákazník, rodící žena či policejní kontrola. Tak snad příště.