Držte si klobouky, protože právě zařazujeme zpátečku a vracíme se do historie díky dalšímu remasteru! Tentokrát se vracíme k ikonické point & click adventuře Sam & Max Save the World z roku 2006. Už tehdy to byla velice vtipná hra, která byla postavena na hláškách jednotlivých postav a logických hádankách. Dobré hlášky naštěstí nestárnou a my tak musíme pouze odpovědět na to, jestli právě tento tento remaster dokáže představit Sama i Maxe novému publiku!

JE TO JENOM OBYČEJNÝ REMASTER?

Když už jsem nakousnul ten remaster, tak by se zprvu mohlo zdát, že jde jen o grafický update, avšak ne tak docela. Hra samozřejmě vypadá mnohem lépe a to hlavně díky novým modelům jak postav, tak i prostředí. To ovšem není to jediné, do čeho vývojáři zasáhli. Některé scény byly pozměněny a je dost diskutabilní, jestli to bylo k lepšímu. Několik křiklounů si na Redditu sice stěžovalo, ale já bych je spíše označil za zpátečnické, nostalgické puristy. Protože sám jsem si jich ani nevšimnul, a to jsem původní Sam & Max Save the World sám hrál. Přepracování se též dočkala i hudba a zvukové efekty. A upraveno bylo i ovládání. Jde ale spíše o drobnosti a raději se pustíme přímo do hraní!

POLDA S NULOVÝM RESPEKTEM

Po spuštění si můžete vybrat jednu ze šesti epizod a pokud vám do toho mohu kecat, tak doporučuji začít od první, ať se v tom neztrácíte, každá z nich je pak rozdělena do dalších 6 kapitol. Každá epizoda přichází s detektivním případem a krátký popisek vás seznámí de facto s hlavním úkolem, který musíte vyřešit. Ujmete se tedy rolí detektivů na volné noze, tedy hafana Sama a šíleného králíka Maxe. A co že to pokaždé musíte řešit? Různé zvláštní a často záhadné případy, které jsou doplněny vtipnými situacemi a hláškami jednotlivých postav. 

Vzhledem k tomu, jak se k vám některé postavy chovají, si budete často říkat, co jsem to vlastně za policistu, když nemám žádný respekt. Jo, Maxe si budete muset hlídat, ať nepoužívá tu boxerku víc, než je nutné. Život poldy na volné noze je holt těžký…

VĚTVENÉ DIALOGY A OBČAS NÁROČNĚJŠÍ HÁDANKY

V celé hře je hned několik různých prostředí, mnoho předmětů a postav, se kterými můžete interagovat a někdy máte i možnost mluvit za Maxe. Nutno podotknout, že jsem se v tomto systému občas trochu ztrácel. Dialogy jsou občas zvláštně větvené a někdy se vám nějaká možnost ukáže, poté zmizí a po nějaké době se opět ukáže. Co se týče řešení hádanek, tak chodíte po světě nebo místnosti a klikáte na různé předměty. Většinou k nim dostanete i komentář hodný Oskara, sem tam nějaký předmět seberete do inventáře a později ho můžete použít k dořešení hádanky. Nutno podotknout, že se vám sem tam trochu zavaří ty mozkové buňky. Když ale hádanku konečně vyřešíte, najednou vše dává smysl a říkáte si, proč vás to jenom nenapadlo už předtím.

VIZUÁL HRY PŮSOBÍ SKORO JAKO ANIMÁK

Co se týče grafického zpracování, tak si zachovává původní stylizaci, která k celému světu neskutečně sedí a občas si budete připadat, že sledujete v televizi nějaký animák

Dabing a všechny scénky, které ve hře jsou, působí svěžím dojmem a často se u nich zasmějete, hra se však neobejde bez občasných trapných momentů a klišé, ale v celkovém dojmu to lze prominout. 

TEMPO HRY JE NĚKDY POMALÉ

Jedná se tedy o skvělý remaster původní hry. Největší zábavnost tkví primárně v hláškách a celkové komičnosti světa. Však už jenom řízení policejního auta a zastavování řidičů je parodie sama o sobě.

Je nutné zmínit, že pro někoho může být tempo hry značně pomalé a řešení některých hádanek skutečně složité. Občas se může zdát ovládání lehce krkolomné, specificky na místech, kdy se potřebujete někam dostat a zkrátka máte pocit, že vás Sam úplně neposlouchá, ale jsou to jen maličkosti. 

VERDIKT?

Sam & Max Save the World, už jen z principu, že se jedná o remaster, nepřináší žádnou revoluci na poli point and click adventur. Za to se však jedná o parádní remaster, a pokud jste původní díl nehráli, chcete si jen užít chvilku nostalgie, ovšem v moderním rozlišení a bez problémů a nebo máte rádi logické hry, u kterých je skutečně nutné přemýšlet a hra vám nedá žádný návod, vřele Sam & Max Save the World doporučujeme. Za tým Indiana si hra odnáší krásných 8 bodů z 10. A nezapomeňte, že na terč si máte pověsit krásný obrázek záchodové štětky. Jo i takové hlášky ve hře dostanete…