Recenzovat dva roky starou hru a ještě ke všemu tak známou střílečku jako Overwatch je vlastně jednoduchou a příjemnou záležitostí. Důvod proč titul nebyl u nás ještě recenzován je prostý – nikdy jsme nedostali review kopii. Naneštěstí i my v Indianovi hry kupujeme. Po všech různých odkladech naší recenze, jste komunitně vyslovili přání vidět od nás hodnocení, tak kdy jindy je lepší čas shrnout čím je Overwatch jedinečný, než právě po Vánocích?

Overwatch je pro studio Blizzard stále čerstvou záležitostí. Zbrusu nový svět plný hrdinů i záporáků, přičemž veškeré postavy proti sobě mohou bojovat v různorodých arénách a módech většinou navržených na 6 proti 6. V jádru se jedná o čistokrevnou FPS lomeno taktickou akci.

Může za to velké množství postav, každá s unikátními detaily, příběhem a schopnostmi. Některé charaktery jsou rychlejší jako Lúcio či Tracer, některým trvá celou věčnost se dostat na druhou stranu mapy, ale za to mají dost životů a štítů – jako třeba Reinhardt. Popisovat veškeré akce každé z 29 postav by byla nuda. Tím vás zatěžovat ani nechceme, protože jedna ze zábav je právě objevování všech schopností.

Navrženo pro experimentování

Můžete se vsadit, že nezůstanete jen u jedné postavy. Když hra vyšla, hrál jsem především za Lúcia – protože mě bavil jeho perfektní parkour a bál jsem se přejít na jiný charakter. Jenže pak jsem zkusil Hanza, protože luk je cool. A postupem času jsem si vyrobil lásku k podpoře týmu a tak jsem přirozenou cestou přešel na medičku Mercy a když zrovna ta se do týmu nehodila, alternativou k ní je agresivnější léčitelka/bojovnice Moira nebo nověji přidaná postava Brigitte.

Vývojáři se nebojí zasahovat pravidelně do schopností jednotlivých hrdinů, ale mění i módy, přidávají mapy a to vše pod jedním pravidlem: méně znamená více. Tedy neplatí to vždy. Například HUDko byť je moderní a efektivní, pro spoustu hráčů představuje zbytečný vizuální šum. Takže celkem trvá orientace obzvlášť při frenetických soubojích.

A že si jich užijete. V základu hra nabízí 4 typické módy: Assault, Control, Escort a Hybrid. Pokud zvolíte rychlou hru, automaticky budete přiřazeni do náhodného souboje, přizpůsobené mapy pak rotují pro daný mód. Většinou jde o zabírání buď dvou lokací nebo jedné na tři vítězné. Taky se může stát, že je nutné chránit nebo naopak přesunout náklad po vyhrazené cestě na mapě. Právě strana obrany nebo útoku dává skvělý prostor pro taktizování. Měnit charaktery a přizpůsobovat taktiku během zápasů je nutné a ti nejlepší hráči zvládnou přepínat mezi desítkami postav v jednom kole.

Osobně ale mám rád i odlehčené arkádové módy, ve kterých se objevuje klasický deathmatch, boj o vlajky nebo mini battle royale: mód ELIMINACE. Mystery heroes zase zvolí v daném zápasu náhodnou postavu, za kterou musíte hrát až do vaší smrti.

Ti nejlepší hráči zvládnou přepínat mezi desítkami postav v jednom kole

Skvělé jsou pak i No Limits nebo Total Mayem, při kterém máte amplifikované schopnosti a bojujete v totálním chaosu.

V čem hrdinský Overwatch exceluje, tak to je ve vybudování pocitu výjimečnosti hráče. Jeho legendární funkce PLAY OF THE GAME, vždy na konci zápasu ukáže toho nejlepšího hráče – kterým může být kdokoli i například ze strany která prohrála – slouží to tak jako odměna pro ty, kteří mají skill.

Navíc Blizzard spouští tu a tam sezónní akce – například nyní probíhá opět Winter Wonderland – který odemyká speciální oblečky, mapy pokryté sněhem a také limitované módy – jako hon na Yetiho nebo koulovanou.

Pro kompetitivní i příležitostné hráče

Třešničkou na dortu je pak kompetitivní režim, ve kterém se můžete utkat s dalšími hráči ať už v partě nebo sami o turnajové body. V tomto módu se pak objevují ti nejlepší z nejlepších. Pokud tedy hledáte nějakou pomyslnou kampaň, byť bez příběhu, kompeťák nabízí slušnou výzvu.

Tak jako tak stále platí, že vás hra odměňuje i za prohru. Vždy dostanete zkušenostní body, při jejich dostatečném množství pak zvýšíte svou úroveň a za každou úroveň dostanete lootbox. Těmi si následně odemykáte nové oblečky, emotikony, hlášky, animace a další styly. Nutno podotknout, že ačkoli je přítomnost lootboxů trochu unavující a otráveně budete koukat na to, jak váš vytoužený obleček prostě ne a ne padnout – faktem je, že jsou to pouze kosmetické doplňky a hra jako taková nepřináší žádné pay to win kraviny.

Skvělým mechanismem je i komunitní hodnocení. Pokud jste dobrý hráč, mohou spoluhráči hlasovat, jak moc při boji pomáháte. Získat můžete odznak sportovního chování, výborného hráče nebo tzv: vedoucího bojovníka – takovou známku můžete dostat i od protihráčů a o to více vás potěší, když zjistíte, že často komunita, co hraje Overwatch není tak toxická, jak se o ní tvrdí.

Tak asi to tušíte - Overwatch si od nás získává plné hodnocení 10/10.

Jako online střílečka exceluje se svým komplexním a zároveň robustním herním designem se smyslem pro detail. Perfektní audio – včetně soundtracku, dostatek herních módů, chytlavé designy postav a jejich schopností, neustálé aktualizace – tohle vše vás u Overwatche udrží ať už na příležitostné (myšleno pár minut týdně), tak i na to hardcore kompetitivní hraní. Připočtěme k tomu sezónní události a snaha vývojářů o neustálé posouvání hry kupředu a máme tady mix multiplayerové arénové střílečky s řekněme pár chytlavými MOBA prvky, které ale fungují perfektně.