Do The Sims 4 konečně přichází dlouho očekávaný datadisk Hurá na vysokou, který simíkům přidává možnosti řádného vzdělání, kolejního života a nových pracovních příležitostí. Pokud ale zrovna nemilujete tvorbu seminárních prací, dělání úkolů a celodenní chození po přednáškách, tak se můžete oddávat i zábavnějším aspektům studentského života, vlastně tedy jako na normální koleji.

Když se řekne univerzita, každý si představí ty super párty, brigády, zkouškové a spoustu učení. Tak přesně to vás čeká v nejnovějším dodatku k The Sims 4, který spatřil světlo světa 17. listopadu. Dodatek Hurá na vysokou byl velmi žádaným rozšířením a hráči po celém světě o něj prosili hned po vydání dodatku Roční období, protože univerzitní rozšíření u předchozích dílů neslo velký úspěch a není tomu jinak ani u tohohle dílu.

Konečně přichází škola

Obsah dodatku přináší přesně to, co jsem od něj očekávala – možnost poslat své simíky vstříc dobrodružstvím vysokoškolského studia zaručující jim potřebné vzdělání pro jejich vysněnou práci. Stačí sednout k počítači a poslat si žádost o studium, počkat do druhého dne na výsledek a v případě vyhovění se zapsat. Na výběr máte z poměrně velkého spektra oborů na dvou univerzitách a každý z nich přináší výhody do jiných zaměstnání.

Oba univerzitní campusy najdete v novém městečku Britechester, které svým vzhledem připomíná některá historická města Evropy. Britechesterská univerzita je ukázkou historické a velmi vážené školy, zatímco Foxbury institut je spíše moderní a technologicky vyspělou školou. Každá z nich nabízí jiné obory, které může váš simík studovat včetně již vyššího stupně – uznávaných titulů což lze považovat za jakési navazující magisterské studium.

Dodatek je dle mého názoru celkově velmi obsáhlý – nové účesy pro ženy i pro muže, oblečení různých stylů, které je velmi pěkně zpracované do vrstev s poměrně slušným množstvím barevných možností. Novinkou jsou konečně i piercingy na obličeji. Nábytek odpovídá dvěma různým stylům obou škol. Každý si vybere to svoje, ať už moderní anebo více klasický styl, který více odpovídá celkovému dojmu města jako takovému. To mě jako hráče, který má ve hře rád stavbu a zařizování domů, potěšilo opravdu hodně. Zpestřením jsou také záchodové kabinky a společné sprchy, které jsou nedomyslitelnou součástí většiny kolejí. A co více – nyní si simíci mohou užívat woohoo ve sprše (to je sex, kdo by to ještě za ty roky neznal).

Co se týče nových aktivit pro simíky, tak tu máme historicky první pozemní dopravní prostředek a tím je kolo! Každý, kdo hraje The Sims 4 ví, jak moc ve hře tyto prvky dopravy chybí. Je však nutno říct, že někdy jízda na něm simíky spíše zdržuje a opravdu komické je, když na něm simík začne jezdit kolem dokola chodby na kolejích. Výhodou jízdy na kole je, že zvyšuje potřebu zábavy, a tak pokud tuto potřebu váš simík nestíhá uspokojit, není nic lepšího než na další přednášku vyrazit na kole. Kolo si můžete koupit v univerzitním kiosku, který najdete v areálu campusu.

Studenti se nebaví jenom studiem

Novinkami jsou ping pong a juicepong, žonglování s fotbalovým míčem, pití ze soudku s džusem vzhůru nohama nebo robotika. Ta přináší i novou dovednost. Při jejím zlepšování mohou vaši simíci vyrábět různé robotické hračky, přes mluvícího mini robota, kvadrokoptéru, robota, co vám pomůže s úklidem, až po roboty, kteří mají velikost dospělého simíka a můžete si s nimi utvořit vztah podobně jako tomu bylo u simbotů v předchozím díle série.

To hlavní se však točí okolo předmětů, které simík má, úkolů, prezentací, semestrálních prací a učení se na zkoušky. Nebudu lhát, pokud chcete mít simíka, který bude mít samé A+, je potřeba škole věnovat 90 %, času. Pak vám zbývá minimum času na zábavu a udržování vztahů, protože zbylých 10 % času zaberou simíkovi potřeby, pokud zrovna nepoužíváte cheaty, aby se potřeby nesnižovaly. Vše se však odvíjí hlavně od toho, kolik předmětů si vyberete na daný semestr, můžete si vybrat třeba jen jeden a jeden volitelný, to byste však se simíkem ve škole trávili celý jeho život, protože pro získání titulu musíte získat 12 kreditů a za každý předmět můžete získat jen jeden. Já si u simíků vybrala 3 předměty a jeden volitelný, takže dohromady 4 a musím říct, že bez použití módu na potřeby bych se asi moc daleko neposunula.

Dělání úkolů zabere spoustu času, a i přes to že výuka předmětu většinou nezabere více jak hodinu ze dne, tak většinu času zaberete přípravou na závěr semestru, kdy kromě úkolů musíte psát semestrální práce, dělat prezentace nebo se učit na zkoušky, a i tak vám to nezaručí, že vše dopadne excelentně. Jeden semestr trvá týden a volné dny jsou pouze o víkendu – zase vše záleží na tom, jak si semestr nastavíte. Pokud semestr ukončíte zdárně, můžete se ihned zapsat na další semestr a posunout tedy simíka o něco blíže k titulu. Počítejte však s tím, že univerzita není zrovna levnou záležitostí, a tak není od věci mít něco našetřeno. Je zde i možnost stipendií nebo studentské půjčky, kterou po dokončení studia budete splácet. V této situaci je ideální, aby váš simík měl své bydliště v Britechesteru, což mu zaručí stipendium Britechesterského rezidenta, a to už je 350 simoleonů k dobru. Ušetříte také výběrem levnější koleje, pokud nechcete, aby simík zůstal doma, což je nejlevnější možnost, co se týče ubytování.

Novinkou, která mě velmi potěšila, jsou studentské spolky, které sice opět seberou nějaký ten simíkův čas, dají mu však možnost získat či zlepšit své dovednosti, navázat nějaké vztahy a nabrat potřebu zábavy, kterou mu všechno to učení úplně doslova sežere. Můžete se také stát členem sportovního týmu nebo účastníkem e-sport zápasů. A je tu i jeden tajný spolek, který je opravdu…divný. Stát se jeho členem není tak jednoduché jako u ostatních spolků. Po úspěšném ukončení všech semestrů se vám otevřou dveře ke kariérám. Pokud jste si již všechny stihli vyzkoušet, můžete se vydat směrem nových kariér v podobě učitele, inženýra nebo soudce.

Pár drobných chyb

S dodatkem a aktualizací s ním spojenou přišlo také pár nehezkých bugů, jako například že na nejvyšší rychlost hry ubíhá čas nesouměrně s tím, jak se simíkovi plní potřeby nebo vykonává činnost. Občas se stávalo, že čas přeskočil, aniž by to mělo nějaký vliv na vykonávanou činnost (třeba spánek nebo sprchování, vaření). Některé sprchy ztratily svou funkci, a tak se i při sprchování simíkům nezvyšovala hygiena a tento problém přetrvává do teď. Někteří hráči se museli popasovat se zkráceným semestrem, kdy jim hra v půlce týdne oznámila, že je semestr u konce a bohužel se s tím nedalo nic dělat. Také byl problém se simíky v domácnosti, kteří jsou na jiném pozemku než váš aktivní simík. Za normálních okolností bylo možné pomocí malé šipky u jeho ikonky zvolit možnost, co má simík dělat. Ta však záhadně zmizela, a tak při vašem návratu na pozemek byli jejich potřeby úplně červené a někomu simík dokonce zemřel. Někdo i přes to, že byl simík velkým šprtem a vše plnil, nedosáhl se známkou na lepší než C.

Velmi vtipnou chybou je, když váš simík, který nasedá na kolo, prostě jednoduše „přeskočí“ přes stěnu přímo na kolo a pak hrdě vyráží přes celý dům, dokud ho nezastaví schody, ze kterých sejde dolů. Následně pokračuje v cestě na kole, což poměrně zpomaluje celý postup přepravy z bodu A do bodu B. Ve výsledku by tedy bylo rychlejší, kdyby simík celou trasu došel pěšky. Chybou bylo také doplnění veškerých potřeb, pokud váš simík přišel na přednášku s předstihem, což sice může být výhodou, pokud to opravdu nestíháte, pro mnohé hráče to však bylo zklamání, protože jim to ulehčovalo hraní. Vývojáři však již některé chyby opravili a pracují na opravě zbývajících problémů. Opravného patche bychom se měli dočkat v následujících dnech.

Lepší než předchozí univerzity

Celkově bych hodnotila dodatek velmi kladně, doplnil pár herních prvků, na které jsme jako hráči čekali, protože jsme je znali z předchozích dílů. Co je oproti univerzitám z předchozích sérií velkým plusem, tak je Britechester jako takový. Je to město jako každé jiné, vaši simíci zde mohou žít i přes to, že zrovna nestudují a pokud začnou, nese to své výhody třeba v podobě stipendia. Na výběr máte ze dvou škol, takže si můžete vybrat podle toho, co se vám více líbí. Nejste vázáni pouze na jeden campus jako tomu bylo dříve. Spousta nových aktivit, nové kariéry, město, dovednosti, aspirace a další. Za mě dostává tento dodatek 7/10, protože rozhodně patří do sbírky každého The Sims 4 hráče.