Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si pořídili draka? Dreamworks ve spolupráci s Climax studio, vám vaše představy vyplní. Musím vám říci, že po zhlédnutí prvního filmu bylo vždy mým snem dostat svého draka. A tak jsem rád, že je mi to konečně nějakým způsobem dovoleno. A zavítat tak do míst, které se mi už dlouhou dobu líbí.

Příběh jako z pohádky

Příběh nás zanese na Ostrov Havenholme. Ten byl po útoku nepřátel zničen. Setkáme se zde se Škyťákem, Bezzubkou a dalšími známými postavami z filmů. Vy budete hrát za Scribblera, učně co si nepamatuje svou minulost. Když vás najde Škyťák a ptá se vás, co se stalo - protože si nic nepamatujete, nic mu vlastně neřeknete. Vedle vás se ovšem nachází dračí vejce. Z toho se vylíhne drak a bude na vás, abyste pouto mezi sebou zesílili a zjistili, co se vlastně stalo.

Vaše spojení bude klíčové, v průběhu hraní si neustále volíte, za koho momentálně chcete hrát. Jestli za Scribbla nebo draka. Hra si to přímo žádá, jak v soubojích, kdy na určitého protivníka platí více drak. Tak při luštění různých hádanek, kdy na každém ostrově jsou jiné a požadují k plnění logické uvažování. Váš drak se každopádně brzy naučí létat, což vám otevírá dveře na další ostrovy. Létání je něco, na co jsem se ohromně těšil. Záhy ale přišlo lehké zklamání, když jsem si uvědomil, jak funguje krkolomné ovládání a často narazíte i na všudypřítomné zasekávání o modely. Bohužel potenciál létaní mohl nabídnout daleko více, než jen strohé přesouvání se mezi ostrovy. Na těch pár minut to ale vždy vezmete jako příjemné zpestření.

Diablo pro děti?

Hru bych definoval jako akční-RPG ve stylu Diabla pro děti, na každém ostrově jde zničit hromada věcí, od kytky po stoly a ze všeho dostáváte materiál, za který si kupujete u Astrid léčivé nápoje a pár dalších věcí, co vám pomohou v boji. Na ostrovech se nalézají různé truhly, z těch je největší odměna a ze zlatých truhel dostanete i vybavení ve formě zbraně nebo brnění.

Musím říct, že pokud ta hra je skutečně pro děti, tak přeju pevné nervy. Dlouho jsem v žádné neumíral tolik jako v této. Ovládání je jednoduché, ač neustálé zasekávání o roh textur vás po chvilce vyvede z míry a lehce vám to kazí požitek. Stejně tak když neustále zakopáváte o svého draka, či naopak. Graficky je hra vyvedena hezky, ač nic co by vás v dnešní době nadchlo.

Najdeme zde bohužel i pár větších bugů, které vás občas donutí hru vypnout a znovu zapnout. S tím že pokud jste nedošli do záchytného bodu, budete si muset plus mínus deset minut mapy zopakovat. Tím mě napadá, jestli vlastně nechtěli vývojáři prodloužit herní dobu, protože co se příběhové časti týče, jste schopni dohrát celý titul za necelé 4 hodiny.

Krátká hra, plytká hratelnost

Pojďme si to shrnout, tato hra není primárně pro hardcore hráče, ale spíše pro mladší publikum. Nenabízí nic nového, neočekávejte tu ani multiplayer, příběh je tak rychlý, že vlastně ani nevíte, co se kdy stalo a už sledujete titulky.

Dragons: Dawn of new riders není špatná hra, ale myslíme, že by se dala udělat daleko lépe. Co se týče New Game + módu, ten funguje na bázi, že se vrátíte do momentu před finálním soubojem, kdy vám hra dovolí odletět a prozkoumat místa, kde jste třeba ještě nebyli. Pokud se ale dosatnete na konec, tak stejně nebudete mít chuť pokračovat. A už vůbec se k tomu nebudete chtít vracet, protože není důvod.

Hra to není špatná, ale není ani dobrá. Čekal jsem osobně daleko víc, ale na druhou stranu mladší publikum to zabaví. Hru můžeme doporučit rodičům, pokud neví, jakou hru svým dětem koupit. Ve hře není žádná krev a protivníci se vždy jen tak lehce rozplynou. Plus nezapomeňme na příjemné procvičení mozkových závitů při luštění hádanek.