Call of Duty patří k těm sériím, které ani není nutné představovat. Pokud jste hráči, pokud jste alespoň jednou sáhli na klávesnici, troufám si říct, že s touto taktickou akcí jste moc dobře obeznámeni. Její sáhodlouhá historie zahrnující bez mála šestnáct let a nepřeberné množství pokračování udělalo z téhle série legendu, která se zuby nehty nehodlá vzdát své roční tradice. Tak jak je ale sláva pomíjivá, i jednoduchost zakotvená v jádru jedné dříve oblíbené herní série, i monotónní výstavba známých misí někdy zkrátka nestačí. A novodobý Modern Warfare se přesně tohle snaží změnit. Těžko ovšem říct, zda právě nálepka v podobě lákavého názvu dokázala zastínit všechny přešlapy a zvládla obsáhnout všechny inovace, které byly hladovým hráčům jednou kdysi naslibovány.

Příběh jako z filmového plátna

Mnozí by řekli, že série Call of Duty je již zastaralým konceptem, který svůj žánr nikterak neobohacuje. Letošní Modern Warfare v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Ale oproti posledním předchozím dílům vám Modern Warfare nabídne jednak ucházející multiplayer a především solidní příběhovou kampaň, která si razí svou vlastní cestou, ale nezapomíná jít příkladem své mateřské sérii.

Příběh odehrávající se na území fiktivního státu Urzikstán je nadále klasickým akčním filmem prošpikovaným nejrůznějšími dějovými klišé, ale skrze své napínavé a působivé scény si vás obstojně zvládá udržet. Moderní válka je v tomto případě sice fikcí, ovšem neustále z ní číší silná inspirace reálnými novodobými konflikty, které nám představuje z pohledu několika hratelných postav. Právě postavy budou uspokojivým balzámem pro příznivce původní Modern Warfare série, kdy během hraní kromě oblíbeného Kapitána Price narazíme na více známých jmen. Nové postavy jako například Alex či Farah to už ovšem nemají tak lehké. Přestože si na ně velmi lehce zvyknete, přibližně šestihodinová kampaň novým postavám zkrátka nedává mnoho prostoru pro jejich vlastní rozvoj, což je škoda.

Mise razí vlastní cestou

Na druhou stranu Call of Duty bylo vždy více o akční atmosféře, širokém a pestrém výběru zbraní, pohodlné střelbě a misích, které pracovaly s velmi jednoduchými základy. Modern Warfare se své mise snaží konečně obohatit, a tak pracuje s více taktickým, mnohdy až stealthovým postupem, během kterého by se atmosféra dala krájet. Call of Duty na vás pro tentokrát nejde v rukavičkách a nebojí se vás vhodit do prostředí, kde zbraň může vytasit i náhodný kolemjdoucí. Což v kombinaci s různorodějšími misemi a moderním pojetím války působí dobře. I přes své výrazné klady se ovšem kampaň nevyvaruje svých kolejnicových pasáží, které většina hráčů už moc dobře zná jako čistou akci zvanou Call of Duty - a je na vás, zda něco takového vnímáte jako plus či mínus.

Jednoznačným mínusem, který ovšem sžírá celou kampaň, jsou technické potíže - ať už ve formě bugů, problikávající obrazovky či graficky skvěle zpracovaných ovšem sekajících se cutscén, což neustále narušuje filmovost a zážitek, který se vám snaží Modern Warfare nabídnout.

Multiplayer se striktně drží svého vzoru

Multiplayer se sice s přílišnými technickými problémy potýkat nemusí, ale svou celou podstatnou zaostává za celistvou kampaní. Ačkoli se multiplayer striktně drží svého vzoru, přenáší do své novodobé podoby vedle vesměs úctyhodného zpracování i veškeré nedodělky, které původní Modern Warfare měl. Ať už je to mírná chudost, zastaralost či občasná nevyváženost, která z některých prvků či módů čiší na všechny strany. 

Módů je i tentokrát skutečně hodně od klasického Team Deathmatch přes známé Domination či Kill Confirmed. Pěkným zpestřením je pro tentokrát mód zvaný Gunfight, který hráče rozdělí do dvou dvoučlenných týmů, do každých rukou vloží stejnou zbraň a na velmi malých mapách prověří vaše hbité schopnosti. Zatímco se ale svižný Gunfight může pyšnit úspěchem, naprostým opakem je Groundwar, který spíše nežli jako akce kovaná pro styl Call of Duty působí jako nepovedená napodobenina konkurenčního Battlefieldu. Call of Duty je rychlou akcí a právě unáhlenost je vidět i u Groundwar. Mnohdy zemřete ani nevíte jak, mnohdy se ani nestihnete přesunout k nejbližšímu bodu - a vozidla tomu rozhodně nepomohou. Všechno kolem vás působí jako chaos, kterému nepomáhají ani mapy, jejíž velikost není pro 64 hráčů dostačující.

Ne všechno se vždy vydaří...

Nevyvedené mapy jsou ovšem problémem celého multiplayeru. Call of Duty sice sází na obyčejný vzhled, ale krom nicotných výjimek na vás mapy působí jednotným dojmem a i veškeré objekty a místa na mapách spolu splývají a vyznat se v nich je mnohdy uměním.

Naštěstí se mu daří zachovat své akční jádro, které podporuje dobrý pohybový systém a pestrý výběr zbraní, které je možno neustále kombinovat a vylepšovat. Zkrátka to, co moc dobře znáte, dostanete znovu s hezčí grafikou, s lepším pohybovým systémem v balíčku rychlé taktické akce - nic víc, nic míň.

Pochvalně se ovšem nedá mluvit o poslední části, kterou vám Modern Warfare nabídne. Takzvané Special Ops jsou kooperační mise, které ale nejsou ničím jiným než repetetivní a chaotickou slátaninou. A přestože se svým způsobem jedná o letmé pokračování příběhu, v průběhu postupuje všechno tak rychle, že nestiháte vnímat, co se děje kolem vás. A to nýbrž hrajete-li s náhodnými hráči, kteří střílí po všem, co se jen pohne.

Call of Duty: Modern Warfare je tedy stále Call of Duty. Jako vždy se mu daří vynikat ve vynikající střelbě, nepřeberném množství zbraní a skrze svou kampaň vám odvypráví obstojný napínavý příběh, na němž vás příjemně překvapí rozmanitější mise. Multiplayer vás naopak nepřekvapí téměř ničím. Toužíte-li po rychlé akci, u které můžete strávit řadu hodin, pak vám ta troška přínosu, která může být pro jiné zastíněna svou chudostí, bude naprosto stačit. A stejně tak celý Modern Warfare. Jste-li fanoušci téhle akční série a od Call of Duty chcete přesně to, co vždy, z Modern Warfare budete více než nadšeni. Hledáte-li ovšem v tomto veteránovi špetku novosti a inovace, tahle moderní válka pro vás vhodným bojištěm zkrátka nebude. Modern Warfare tak stojí na hranici dvou protichůdných táborů a i z toho důvodu mu udělujeme velmi vydařenou sedmičku, ačkoli s tím někteří z vás pravděpodobně souhlasit nebudou. Modern Warfare je vydařenou hrou, která mnoho věcí zvládá dobře, ale také hrou, která až moc a zbytečně spoléhá na své jméno a nesnaží se o nic jiného, než být zkrátka neustále tím, čím vždycky tak nějak byla.