Jako hráči prostě milujeme achievementy. A není se čemu divit. Rádi sbíráme trofeje, odznáčky či body za to, že se ponoříme do naší oblíbené hry. A jsou mezi námi tací, kteří nejen, že jim udělá nějaký achievement radost, ale dokonce jim nedá spát, když nezískají všechny trofeje v dané hře. Pokud náhodou patříte mezi onu skupinu achievement hunterů, tak těmto hrám se raději vyhněte. Dnes se totiž podíváme na 13 achievementů a trofejí, které už v podstatě nejdou z nejrůznějších důvodů získat.

Sponzorem epizody je CZC.CZ, děkujeme.

TOMB RAIDER 

Tomb Raider z roku 2013 nám skvěle ukázal, jak dělat úžasné restarty série. Hru si oblíbilo spoustu hráčů po celém světě a i mezi herními kritiky sklidila celkem úspěch. Upřímně se není se čemu divit. Povedený příběh, super hratelnost a dokonce se tu objevil i multiplayer, který ovšem žádnou díru do světa neudělal. Dneska už si na něj nikdo ani nevzpomene. A v tom je právě ona potíž. Už tehdá v roce 2013 byla hra pro více hráčů doslova mrtvá, co teprve teď. Po 10 letech? Servery jsou sice stále funkční, a pokud máte štěstí, tak teoreticky, ale opravdu jen teoreticky si nějaký zápas zahrát můžete. Ovšem dosáhnout ve hře levelu 60? No, na to si připravte více než jenom teoretickou možnost. V dnešní době to není tedy jen těžké, ale dá se říct, že už prakticky nemožné

ARCANIA: GOTHIC 4

Problémy s achievementy má i čtvrtý díl série Gothic. Ten vyšel už v roce 2010 a jeho přijetí bylo… No, značně smíšené. Jednalo se totiž o první díl, za kterým nestálo studio Piranha Bytes, nýbrž studio Spellbound. A i přesto, že hra to vlastně nebyla špatná, tak fanoušky série vyloženě zklamala. A problém neměla jen u skalních fandů série, ale také u lovců achievementů. Ve hře se totiž objevil achievement s názvem Master Chef, který po vás vyžadoval získání všech receptů. Nic těžkého, řeknete si. To by byla pravda ale jen v případě, pokud by ve hře nebylo jen 87 receptů a kód achievementu nevyžadoval získat receptů 90. Tuto chybu pak následně opravilo DLC, které do hry přidalo další recepty, a tak už nebylo nemožné ho získat. Bohužel hráči rychle zjistili, že i když odemknou tento úspěch, tak stále zůstane zamčený ten, který po vás chce získat všechny achievementy ve hře. Takže i tak mají fanoušci do dnešních dní smůlu a 100 % na téhle hře jednoduše udělat nejde.

GARRY'S MOD

Pokud rádi lovíte achievementy a zároveň jste fanouškem dodnes populárního Garry’s Modu, máme pro vás špatnou zprávu. Ve hře se totiž objevuje achievement „Yes, I am the real Garry“, který se vám podaří odemknou jen v případě, že se připojíte na stejný server, jako samotný tvůrce této legendární hry, Garry Newman. Už jen to samo o sobě zní jako celkem oříšek, ovšem nejhorší na tom je, že Garry už není jejím aktivním hráčem. To je docela problém… V jednu dobu hráči objevili chybu, která jim umožnila se na server připojit jako Garry, ovšem ta byla opravena už v roce 2016, a tak je v tuhle chvíli naprosto nemožné tento achievement získat.

PALADINS

Svůj nedosažitelný úspěch má i hra Paladins. Týmová akční střílečka, která se do jisté míry podobá známe sérii Overwatch. Tato hra si získala srdce mnoha hráčů, a to i díky free-to-play přístupu. Ovšem pro milovníky achievementů je i zde zakopaný pes. Hra totiž obsahuje úspěch s názvem „Beta Player“. Jak už asi samotný název napovídá, tak pro to, abyste mohli odemknout tento achievement, jste museli dosáhnout levelu 30 během doby, kdy bylo Paladins v betě. Hra sice byla téměř dva roky v beta testování, takže času bylo dost. Ovšem… bylo. Pokud jste to nestihli tehdy, teď už to nedoženete nikdy.

HITMAN ABSOLUTION

Bohužel problému s achievementy se nevyhnula ani tak známá série, jako je Hitman. A to konkrétně její díl Absolution. Ten vyšel v roce 2012 a mezi fanoušky se stal trošku rozporuplným. Dělal ale některé věci dobře a velký úspěch zaznamenala novinka v podání módu Contracts. Ten umožňoval komunitě vytvořit vlastní verze misí a ohýbat si i do značné míry pravidla. Hráči se mezi sebou předháněli, kdo a jak dokáže jednotlivé kontrakty splnit lépe a za to získávali herní měnu. Bohužel tento mód musel být ze hry kvůli změně GDPR a faktu, že vývojáři nevlastnili servery, ze hry v roce 2018 odstraněn. Bohužel se k tomuto módů vázalo i pár achievementů, které pokud jste nestihli získat předtím, tak teď už se vám to nepodaří, přičemž vývojáři se jejich odstraněním nijak neobtěžovali.

SEA OF THIEVES

Sea of Thieves je tady s námi už od roku 2018 a za tu dobu si hra prošla řadou větších i menších změn. Tou větší je rozhodně Aréna mód, který umožňoval hráčům utkat se v PVP zápasech. Režim ale zas tak moc populární nebyl a hráči v něm strávili sotva 2 % celkového času. Vývojáři se tak na začátku loňského roku rozhodli, že arénu uzavřou. Pro normálního hráče asi žádná velká ztráta, ale víte co nám po aréně ve hře zůstalo? Hádáte správně, řada achievementů, které už hromada hráčů nikdy nezíská. Lovci pokladů, nebo v tomto případě achievementů, taky už navždy mají smůlu.

FABLE ANNIVERSARY

Pamatuje si aplikaci Xbox Smart Glass? Jestli je vaše odpověď ne, tak vám to nikdo nemá za zlé. Jednalo o projekt Microsoftu, který chtěl přenést základní ovládací prvky Xboxu a televize na naše displeje chytrých telefonů. Jak asi tušíte, tak úspěch to moc nemělo, a tak jak se projekt rychle objevil, tak podobně rychle také zmizel. Jenže předtím, než se aplikace vypařila, tak se stihla dostat i do řady her, které se snažily aplikaci implementovat. Jednou z takových her bylo i Fable Anniversary. To vám dokonce nabídlo za propojení achievement “See the Future”. Ovšem místo budoucnosti jsme se dočkali maximálně tak smutných hráčů, kteří si na Xboxu už nikdy nesplní sen dokončit všechny achievementy. 

HELLBOY: THE SCIENCE OF EVIL

A co hra Hellboy: The Science of Evil, na tu pamatujete? Jestli je vaše odpověď opět ne… tak ani tady se vám nelze divit. Hra vyšla už v roce 2008 jako herní adaptace povedeného filmu z roku 2004. Ovšem na rozdíl od filmu si hra zas tak moc pozitivní ohlasy neodnesla. Kritici i hráči ji označovali za nudnou a se špatným zpracováním i grafikou. Vývojáři se dokonce museli vypořádat s názory, že se snažili vydělat na slavném jméně. To byl pro ně celkem šok, protože hře původně věřili natolik, že měli ještě před vydáním v plánu vydat DLC. Ovšem poté, co se ze hry vyklubal po kritické i prodejní stránce propadák, tak se rozhodli, že DLC nikdy nevydají. Jenže DLC už měla v základní hře připravené i své achievementy. Zrovna tady asi nikomu moc nevadí, že by snad nedosáhl na vysněných 100 %, ale i tak je to trochu bizarní situace.

COMPANY OF HEROES 2

Na rozdíl od Hellboye se o Company of Heroes 2 dá mluvit opět více pozitivně. Tahle strategie z období druhé světové války si našla své místo na trhu a mezi hráči se stal tento díl velmi populární. A to možná i díky tomu, že se vývojáři o hru starali ještě dlouhé roky po vydání. To dokládají i zajímavé eventy, které se ve hře udály. Jedním takovým byl v roce 2015 na Valentýna i event s názvem „Make war, not love“. Spolu s tímto eventem nám do hry přibyly i tři achievementy. Pokud jste zrovna na Valentýna v roce 2015 měli lepší věci na práci, než sedět u počítače a hrát Company of Heroes, tak pro vás máme špatnou zprávu. Těch 100 % achievementů už asi nikdy nezískáte.

CARS: RACE-O-RAMA

Pokud jste už za mlada byli malí lovci achievementů a jako děti jste snili o tom, že z každé hry dostanete maximum všech trofejí, tak závodní Auta s bleskem McQueenem vám musela zničit celé dětství. Pokud jste se totiž rozhodli, že splníte kompletně kompletně všechny výzvy, porazíte každého protivníka a už konečně přijde ten onen skvělý pocit, když doděláte i ten poslední achievement a čekáte, kdy se objeví 100 %… Tak máte naprostou smůlu. Finální achievement „Over Achiever!“ za získání všech trofejí, který jste měli dostat, nikdy neuvidíte, protože je už od vydání zabugovaný. Tak blízko, přesto tak daleko, co?

MAD MAX

Pokud ale máte rádi závody v trochu v dospělejším světě a jste perfekcionalisté, tak se určitě vyhněte i hře Mad Max. Ne z toho důvodu, že by to bylo špatnou hrou. Vlastně naopak, tenhle akční titul z roku 2015 si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Ovšem co se achievementů týče, tak ani tady už nikdy 100 % nezískáte. Hra totiž obsahovala v době vydání multiplayerové výzvy a k tomu se vázala i jedna trofej, která po vás chtěla dokončit všechny výzvy. Ovšem v roce 2020 se servery vypnuly a s tím pohasla i jakákoliv šance, že ještě někdo někdy tento achievement získá. 

TOM CLANCY'S ENDWAR

Tom Clancy's EndWar je další ze starších titulů na seznamu. Hra vyšla v roce 2008 a jednalo se o real-time strategii. Ubisoftu ale neunikla chybička, když achievement „War Dogs“ nikdy nikdo nedokázal získat. Nejen, že požadavky této trofeje byly samy o sobě celkem náročné, ale i když jste se dostali přes řadu podmínek a úkolů a přece jen achievement jakože splnili… Tak nesplnili. I přesto, že se hráči snažili sebevíc, odemknout se ho nikdy nikomu nepodařilo a díky tomu, že se jedná o chybu v kódu hry, tak už asi ani nepodaří.

THE STANLEY PARABLE

Na závěr našeho žebříčku jsme se rozhodli tak trochu podvádět. The Stanley Parable je úžasná hra a v mnoha ohledech je výjimečnou. A to se týká i jednoho velmi specifického achievementu s názvem „Unachievable“, tedy v překladu jednoduše „nedosažitelný“. Jo, ten achievement to má přímo v názvu, je prostě nemožné ho získat. Tak napůl. Jen je to… komplikovanější. Normální hráč ho za normálních okolností totiž nemá vůbec žádnou šanci dostat. Pokud ale půjdete do souborů hry, změníte pár znaků a následně se do ní vrátíte a zmáčknete X, tak achievement získáte. Proč? Protože proč ne. Je to koneckonců The Stanley Parable. Hra, která po vás pro jiný achievement vyžaduje, abyste hru nezapli pět let a pro ještě jiný, abyste ji naopak hráli celé úterý. Jakékoliv úterý. Takže čistě teoreticky lze nedosažitelný achievement získat vlastně velmi jednoduše. Bez návodu a běžným hraním nemáte absolutně šanci. Patří to na tenhle žebříček? Rozhodně.

Co vy, máte nějaký z nedosažitelných achievementů? Nebo víte o nějakých dalších zajímavých příkladech? Ono jich je vlastně mraky. Podle nejnovějších odhadů a výpočtů se již téměř 6 % všech achievementů na Steamu nedá získat, ať už právě z důvodu vypnutých serverů, ukončených prodejů her nebo různých chyb a glitchů, které za ty roky nikdo neopravil. Vy ale můžete opravit chybu v podobě toho, že jste nám nedali lajk nebo odběr a budeme se zase těšit u dalšího videa.