Zrada vždycky bolí. O to víc když je od někoho, od koho byste ji nečekali. Dnes se koukneme na videoherní kudly do zad, které nás zabolely nejvíc. A pozor, video bude obsahovat hromadu spoilerů a odhalení plot-twistů. Byli jste varováni.

Sponzorem dnešní epizody je distributor Playman, děkujeme!

Vyspoilerované hry:

 • A Way Out
 • Assassin's Creed
 • BioShock
 • Call of Duty: Modern Warfare 2/3 (původní)
 • GTA: San Andreas
 • Mafia
 • Portal 2
 • Rise of the Tomb Raider
 • Silent Hill 2
 • The Last of Us: Part 2
 • Uncharted 2: Among Thieves
 • Warcraft 3

MAFIA - SAM

Začít musíme něčím, co je nám blízké. Zradu, která zasáhla nejednoho z nás, má na svědomí Sam z Mafie. Váš parťák na život a na smrt, který s vámi prošel vše dobré i zlé a prožil s vámi celý vás mafiánský život. Ovšem ať dělal, co dělal, nikdy nedokázal naplno vyjít z Tomova a Paulieho stínu. Zatímco vy jste se chtěli vydat vlastní cestou, rozhodl se i Sam, že už má dost toho kráčet ve vašich šlépějích. Zrada od parťáka bolela o to víc, že zabil Paulieho a vám jako by nic nabídl pomoc s domněním, že je na vaší straně. Koneckonců, sám to řekl nejlíp... přátelství je sračka.

GTA: SAN ANDREAS - BIG SMOKE

Poslední Samova slova skvěle dokládá i Melvin Harris. Nebo tedy spíš Big Smoke, přezdívka, pod kterou ho asi bude znát každý. Kromě toho, že zradil svoje tělo šíleným objednáváním fastfoodu, tak zradil i nás. Melvin byl skvělým přítelem naší hlavní postavy z GTA San Andreas. Co přítel, byl skoro rodina. A kvůli čemu vás zradil? Kvůli čemu zahodil přátelství? Kvůli moci, drogám a penězům. Série GTA je svými zradami proslulá, ale Big Smoke měl v něčem přece jen pravdu. Jméno Big Smoke si všichni budou pamatovat a nám po této zradě zůstane jen díra v srdci a doživotní problémy s důvěrou

A WAY OUT - VINCENT

Jestli máte problémy s důvěrou, je možné, že za to může i titul A Way Out. Skvělá kooperativní hra, která vás a vašeho kamaráda postaví před příběh Vincenta a Lea. Během toho, co se chopíte každý jedné postavy, se Vincent a Leo vydávají na společný útěk z vězení, během kterého vzniká nejen přátelský vztah, ale i důvěra mezi oběma hlavními hrdiny a možná i mezi vámi a kamarádem v reálném životě.

Ovšem nic není takové, jak se na první pohled zdá. Ke konci hry se dozvídáme, že Vincent je vlastně celou dobu policista v utajení. Zrada je o to větší, že v tu chvíli vás nezradila jen postava na obrazovce, ale po dlouhé kooperaci se najednou vaším nepřítelem stává i onen parťák, který celou hru prošel s vámi. Na samotném závěru pak může přežít jen jeden… kdo tedy nakonec dá poslední sbohem svému příteli?

WARCRAFT 3 - ARTHAS MENETHIL

Své sbohem museli dát i hráči legendární postavě Arthase Menethila z Warcraft 3. Korunní princ, který by pro ochranu svého království udělal cokoli. Na rozdíl od ostatních v tomto žebříčku nebyla Arthasova zrada vůči jeho přátelům, druhům a vlastnímu království kvůli moci, bohatství či snad slávě, ale kvůli tomu, aby ochránil ty, které miloval. A možná právě proto je jeho zrada o to bolestivější. Protože vám není líto všech těch, které Arthas zradil, ale cítíte smutek primárně kvůli němu samotnému. Poté, co se Arthas chopí Mrazivého smutku, aby získal sílu postavit se nemrtvým, ztrácí zároveň vlastní mysl a propadá se do spárů šílenství, které ho donutí zradit vše, co miloval a v co věřil. Včetně své rodiny, životního mentora a hlavně sebe samotného.

 RISE OF THE TOMB RAIDER - ANA

Zrada od věrných přátel bolí nejvíce, co? Své o tom může říct i slavná archeoložka Lara Croft, a to konkrétně v kontextu jejího druhého nejnovějšího dobrodružství v Rise of the Tomb Raider. 

Jedna z hlavních antagonistek, Ana, totiž využila Laru a její důvěřivost k tomu, aby ji navedla tím správným směrem a nebála se zajít až tak daleko, že se před Larou nechala „mučit“, aby dokázala získat potřebné informace. Když ale zjistí, že Lara potřebné informace nemá, odhalí svou pravou tvář. Mazaný plán, který ale zase tak moc velkou díru do hráčských srdíček neudělal, přece jen… kdo ji měl rád. Ale přesto, kdo to čekal?

ASSASSIN'S CREED - AL MUALIM

Zrádce můžeme hledat i v řadách asasínů. Stejně jako tomu bylo u GTA, tak i v Assassin's Creed není nic neobvyklého, že je naše hlavní postava zrazena svým přítelem, společníkem nebo v případě našeho výběru i svým vlastním mistrem. Řeč je o mistrovi Al Mualimovi, který zradil nejen Altaïra a nás, jakožto hráče, ale on vlastně zradil celý řád a vše, v co bratrstvo věřilo. A to vše jen kvůli moci, kterou mu mohlo poskytnout Jablko Ráje. Zradu z nejvyšších řad asasínů čekal asi málokdo. O to víc zabolí, když i ten, co moc má, chce ještě větší. Ovšem kdo chce od života moc, nedostane vůbec nic.

CALL OF DUTY: MODERN WARFARE 2 - SHEPHERD

Ovšem jen málokterá zrada bolela tak, jako právě ta od generála Shepherda v Call of Duty Modern Warfare 2. Všichni jsme věděli, že se to na tomhle seznamu bude muset objevit. Ne že by to byl váš přítel, mentor či snad by ho někdo měl rád. Toho parchanta měl v lásce málokdo a vlastně ani samotná zrada nebolela tolik, jako fakt, že jste to jednoduše nečekali. A že v důsledku zemřelo hned několik velmi oblíbených postav včetně Ghosta. Jedné z ikon série. Plníte nebezpečnou misi, nasazujete vlastní krk… A pro co?! Aby vás a vašeho parťáka na konci těžkého boje zabil vlastní spojenec? Bolest byla o to větší, když jste museli sledovat, jak vás a mrtvého Ghosta polévají benzínem a nechávají napospas svému osudu. A pro co vlastně? Pro moment slávy? Pro to, aby si udržel vlastní tvář kvůli neúspěchu? Zákeřný podraz, pro který by nikdo neměl mít žádné slitování. Však dostal, co si zasloužil.

PORTAL 2 - WHEATLEY

Od koho zradu mohl čekat opravdu málokdo, byl roztomilý robůtek Wheatley, který doprovázel hlavní hrdinku Chell už od samotného začátku logického Portal 2. Kdo by koneckonců čekal kudlu do zad od přítele, který vám stál po boku od samotného počátku a byl to právě on, kdo vám pomáhal utéct a zničit GLaDOS? Jasně, občas - nebo skoro pořád - byl idiot. Ale zrada? To ne, to se mu nepodobá. Nebo si to alespoň můžeme myslet. Poté, co se mu do rukou, nebo spíše tedy do obvodů, dostala moc hodná robotího boha, se naprosto pomátl. Jeho komplex méněcennosti najednou začne být vedlejší a pocit úspěchu a velikosti přemůže jeho slabé jádro. Z mírumilovného blba se najednou stává zrádce.

Jestli se ale stal zrádcem z vlastní vůle, nebo jen nedokázal přemoci moc, která se mu dostala do hlavy… No, to už je na každém z nás, aby si na tuto otázku odpověděl. Ovšem jeden fakt je tu jasný, Wheatley nám prostě bodnul kudlu do zad.

THE LAST OF US PART 2 - ABBY

Bohužel není jediný. Další emotivní zrady se dopustila Abby z druhé části The Last of Us. Pro ty, co už hru hráli a ví, co přijde, připravte si kapesníky. Abby se totiž stává jednou z hratelných postav druhého dílu a hned v samotném počátku příběhu se setkává s Joelem a Tommym z prvního dílu. Ti jí zachrání život a společnými silami se jim podaří utéct před hordou houbovitých nakažených. A jak se nám Abby odmění za záchranu života?

Jedná se o jednu z nejemotivnějších částí celé hry a smrt samotného Joela nenechala jedno oko suché. O to víc to ale bylo bolestivé, když tohle nikdo nečekal. Postupem příběhu se dozvídáme, proč se tomu tak stalo, ale to nic nemění na tom, že tohle byla pořádná facka všem fanouškům. Taková zrada i přesto, že jsme Abby znali jen krátce, se nedá odpustit. Tohle nebyla jen kudla do zad, tohle byl plivanec přímo do obličeje a kopanec do rozkroku. A samozřejmě hůl do hlavy…

UNCHARTED 2: AMONG THIEVES HARRY FLYNN

Stejně tak by nám do tváře mohl plivnout Harry Flynn, který se asi naučil, jak zacházet s přáteli z memoárů paní Any z Rise of the Tomb Raider. Vývojáři z Naughty Dog evidentně mají rádi zrady. Harry Flynn je každopádně jednou z důležitých postav, se kterými se setká Nathan Drake v sérii Uncharted. Harry se rychle stane Nathanovým přítelem a společníkem v jeho výpravách za dobrodružstvím a poklady. Hlavně tedy za těmi poklady. Ač se na první pohled Harry zdá jako sympaťák, ve skutečnosti to je a celou dobu byla krysa, které šlo jen o zisk a bohatství. Jeho chamtivost a sobeckost mu ve finále nebránily v tom zradit a klidně i zabít své přátele a společníky. Poté, co spolu s Drakem získají mapu, která by je měla dovést k pohádkovému bohatství, mu nedělalo problém se vypařit a nechat Nathana napospas svému osudu. Klasický podrazák.

SILENT HILL 2

A teď přejdeme ke hře, která je zradou protkaná. Silent Hill 2. Tuhle ne tak stoprocentně hypotetickou kudlu do zad vám ale hra neřekne na rovinu. Hráč se u ní musí zamyslet a pochopit její symboliku. Pokud se budeme bavit o hlavním hrdinovi Jamesi Sunderlandovi, tak v jeho příběhu zrada symbolizuje to, co si do konce hry myslel o svém vztahu se svou mrtvou manželkou a proč vlastně do samotného města přijel. Pokud jde navíc o symboliku zrady, ta může být metaforou pro různé věci, jako je například zrada vůči sobě samému, zrada vůči druhým nebo zrada vůči ideálům. Autor hudby Akira Yamaoka složil skladbu „Betrayal“, která v osudové části hry zazní, s cílem vyvolat v hráči pocit beznaděje a zoufalství, což se mu nejen v této hře opravdu povedlo. Zrada se ale netýká pouze hlavního hrdiny. Všechny postavy příběhu hry mají nějaké své temné tajemství, které je do města přivedlo, a kterým je mučí. Stejně jako James má Pyramid Heada, tak i ostatní mají své „monstrum“, které symbolizuje jejich vinu, strach a nepříjemnou minulost…

BIOSHOCK - ATLAS

Zakončit to ale můžeme zradou z BioShocku. A všichni asi víme proč. Atlas, který byl od samotného počátku hry naším průvodcem, spojencem a rádcem v podmořském světě, nás celou dobu jen sprostě využíval. A fakt bylo jednoduché mu věřit. Byl totiž jedním z mála přátel, které jsem v mohli v Rapture najít. O to víc bolel fakt, že s vámi vlastně celou dobu manipuloval a využíval vás k dosažení vlastních cílů. Z Atlase se nakonec vyklube Frank Fontaine, podnikatel, který byl původně ve spolupráci s Andrewem Ryanem, zakladatelem Rapture. I přes fakt, že jsme vám tento plot-twist odhalili, stále doporučujeme si příběh hry zažít. Koneckonců pak můžete slyšet tak slavnou hlášku jako třeba „would you kindly come back to our website“ teda… ehm… no… Víte co myslím.

Na jaké další videoherní zrady si vzpomenete vy? Myslíme tím opravdu ty ve hrách. Ne třeba to, jak nás zradil Blizzard, když oznámil po letech čekání mobilní Diablo Immortals. To je zase pro jiný žebříček. A ten další vás bude čekat příští týden.