Někdo si konspiračními teoriemi vysvětluje svět, někoho prostě jen baví. I ve hrách máme četné teorie, které něco vysvětlí nebo alespoň obzvláštní už tak pohlcující fikční svět. Pojďme se tedy podívat na deset nejuvěřitelnějších fanouškovských teorií ve hrách. Jen se připravte, že to je občas dost temné.

Sponzorem epizody jsou disky Samsung SSD 990 PRO Series.

DR. MARIO JE TŘETÍ BRATR DVOJICE INSTALATÉRŮ

Ale začneme zlehka. Luigi a Mario je nejslavnější bratrské duo v dějinách her. Někteří fanoušci ale teorizují, že existuje ještě třetí bratr – Dr. Mario. Přece jenom, kdy by náš neohrožený instalatér stihl dokončit náročné studium medicíny? Navíc máme potvrzené, že Mario je kromě křestního jména i příjmení obou bratrů, takže i po stránce jmenné dává tato teorie smysl.

Největší důkaz je asi fakt, že se Dr. Mario objevuje v sérii Super Smash Bros. jako samostatná postava s jinými statistikami než instalatér Mario. Je silnější, ale pomalejší. Další důkaz, který dává této teorii váhu, je italská vlajka. Červenou barvu zde reprezentuje Mario, zelenou Luigi. Bílá by mohl být právě náš doktor. Jediná věc, co tuto teorii kazí, je existence Dr. Luigiho. Ale jiná teorie zase říká, že Luigi je nejmocnější postava v celém Houbovém království, ten by ani tu medicínu studovat nepotřeboval.

PŮVODNÍ DESIGN FILMOVÉHO SONICA BYLA NÁVNADA NA ROZPOUTÁNÍ KONTROVERZE

Od jednoho legendárního maskota se přesuňme k druhému. Zavzpomínejme na ten povyk, když byla odhalena první filmová podoba Sonica. Nelíbila se snad vůbec nikomu a okamžitě začala vlna protestů. Fanoušci zvítězili. Film byl o tři měsíce odložen, Sonic dostal novou podobu věrnější hrám a film byl velkým hitem.

Ještě před jeho vydáním se ale objevila konspirační teorie, že tohle všechno byla jen bouda, kterou tvůrci filmu na fanoušky ušili. Ošklivý Sonic vznikl jen pro potřeby traileru, zatímco se celou dobu pracovalo s tím designem, který pak skončil ve filmu. Tvůrci zkrátka chtěli víc publicity, stát se virálem a působit jako studio, které ochotně vyhoví fanouškům. Ve finále tak film díky kontroverzi získá mnohem více diváků než jen další, nevýrazná filmová adaptace upadající značky, které stejně nikdo nevěřil.

Jen se nad tím zamyslete. Tři měsíce navíc přece nemůže stačit na předělání hlavní postavy filmu, který měl být prakticky hotový. Když navíc finální verze, která byla dělaná na poslední chvíli, má mnohem kvalitnější CGI a ve světě působí mnohem uvěřitelněji než verze, na které se dělalo roky, tady něco zkrátka nesedí.

SHIVER STAR JE ZNIČENÁ ZEMĚ

Hráči her s Kirbym vědí, že tahle série na první pohled působí velmi roztomile, ale občas se utrhne ze řetězu a nabídne překvapivě drsné a existenciální momenty. Temná je i teorie vycházející z jeho dobrodružství pro Nintendo 64.

Pátý level Kirby 64: The Crystal Shards se odehrává na ledové planetě Shiver Star a podle některých jde o Zemi, která se stala obětí nukleární apokalypsy. Anebo za tu zkázu může zlá korporace Haltmann Works Company, která slouží jako antagonista některých dílů v sérii.

Podoby se Zemí si všimneme už zdálky. Shiver Star má jen jeden měsíc, vidíme i obrysy kontinentů. Na povrchu se Kirby prochází po obchoďáku, továrnách a celá pasáž končí soubojem, při kterém můžeme v pozadí vidět mrakodrapy. Ve hrách s Kirbym jsou podobně temné koncepty časté, ale tenhle zasáhne možná ještě trochu víc. Týká se přece nás všech.

LIMBO JE TREST ZA ZABITÍ VLASTNÍ SESTRY

Varovali jsme vás, že to bude temný. A nic to nedokazuje více, než přesun od apokalypsy do očistce. Limbo je umělecky výrazný indie hit, v němž se v rámci krátké plošinovky pohybujeme v roli mladého chlapce drsným světem, kde brutální smrt číhá na každém kroku. Explicitní děj hra vyloženě nemá, a tak si plno hráčů pokládalo otázku, čím si protagonista takový trest zasloužil.

Ve hře jsou dvě klíčové postavy – kluk, za kterého hrajeme, a jeho sestra. Podle jedné z teorií je chlapcův pobyt v očistci trestem za to, že svoji sestru zabil. Nyní je odsouzen na věčnost trpět v nekončícím koloběhu násilných smrtí. Faktem, který tuto teorii podporuje, je to, jak si jiné dětské postavy od protagonisty udržují odstup. Trochu mírnější teorie je ta, že jeho sestra umřela při nehodě, pravděpodobně spolu s ním. Na čem se však shodnou všichni fanoušci, je to, že hlavní postava je mrtvá, ale ani po smrti nemá klid. Paráda.

SOULS HRY JSOU PROPOJENÉ

Utrpení v nekončícím koloběhu smrti a života… to připomíná Soulsovky. Ty jsou samozřejmě terčem mnoha teorií a podobně jako Limbo nám nic napřímo ze svého děje neřeknou. Jedna teorie je ale svým měřítkem největší. Ta tvrdí, že všechny souls hry od FromSoftware jsou propojené.

Spíše než o jednu celistvou teorii jde o soubor menších, které všechny hry propojují. Například zlý konec Demon's Souls má za následek události Dark Souls. Ten dobrý zase vede k Bloodborne. V DLC k prvnímu Dark Souls se zase objevuje postava Marvelous Chester, u které fanoušci přísahají, že je z Yharnamu, dějiště Bloodbornu. Se Sekirem má podle některých společného bosse Seath the Scaleless, který se ve zmíněném titulu objevuje coby Divine Dragon, potažmo je jeho otec. Oba totiž nemají šupiny a jsou náchylní na blesky. No a samozřejmě, ve všech hrách se objevuje Patches.

Nejde samozřejmě o jedinou teorii, kde fanoušci spojují některé hry dohromady. Najdeme plno lidí, co například tvrdí, že The Elder Scrolls a Fallout se odehrávají ve stejném univerzu, to samé s Uncharted a The Last of Us.

V ANIMAL CROSSING JSTE OBĚTÍ KULTU

Další teorie se týká roztomilého Animal Crossing, ale pokud si myslíte, že si odpočineme od temnoty, jste na omylu. Podle populární teorie jsou zvířecí postavy členy kultu, který unáší děti a nutí je pracovat. Právě za jedno takové dítě hrajete.

Ve hře se sice pohybujete v milé, roztomilé komunitě, ale zdání klame. Máte obrovský dluh, který nikdy nesplatíte, a kdykoliv chcete opustit dějiště hry, je vám to zakázáno. Ačkoliv zvířecí obyvatelé se mohou pohybovat bez omezení.

Na začátku některých dílů vás navíc do hry uvede postava želvy Kapp’n, která přímo vychází z japonského mytologického stvoření Kappa. Ty jsou ve folklóru proslulé unášením dětí.

SQUALL JE MRTVÝ

Není asi slavnější teorie v sérii Final Fantasy než ta, že Squall, hrdina osmého dílu, umřel v půlce hry. Teorie tak populární, že má i vlastní webovou stránku.

Na konci prvního ze dvou disků hry je Squall zraněn, když ho kus ledu probodl skrz naskrz. Když ale hráč zasune do PlayStationu disk druhý, Squall se bez obtíží probudí bez jakýchkoliv stop po zranění. Teorie říká, že všechny události druhého disku se mu jen zdají při tom, co umírá. Jeho podvědomí si vizualizuje, co by se mohlo dít, kdyby žil a odpovídá na otázky, na které nedostal odpovědi, když byl naživu.

Tato teorie byla bohužel vyvrácena režisérem Yoshinori Kitasem, ale je tak populární a promyšlená, že jsme ji sem museli dát. I jemu se vlastně líbila a možná s ní prý bude pracovat, kdyby se náhodou titul dočkal remaku.

HARLEY QUINN MĚLA POTRAT A MŮŽE ZA TO BATMAN

Batman je samozřejmě hrdina, ale to neznamená, že nemůže napáchat velkou škodu. Podle této teorie je příčinou potratu, kterým prošla Harley Quinn. V Arkham City může hráč objevit pozitivní těhotenský test ve skrýši, která patří Jokerovi a jeho přítelkyni.

V následném DLC Harley Quinn's Revenge ale narazíme na několik dalších, negativních testů. Možnosti jsou dvě. Buď byl první test falešně pozitivní, nebo měla Harley Quinn potrat. A v Arkham City bojovala s Batmanem sice krátce, ale netopýr ji rozhodně nešetřil.

GLADOS JE MATKA CHELL

K sérii Portal se vztahuje zajímavá teorie, že uvnitř kostek, které doprovází vaši cestu, se ukrývají skuteční lidé. Ale v rámci vyváženosti se pojďme bavit radši o něčem pozitivnějším. Podle jiné populární teorie je protagonistka Chell dcerou Cavea Johnsona, generálního ředitele Aperture Science, a jeho asistentky Caroline. Té Caroline, jejíž vědomí bylo přesunuto do GLaDOS.

Ve hře můžeme nalézt vědecký projekt s bramborou, jenž je podepsaný jménem Chell, se kterým ji podle teorie pomohl právě Cave. Také můžeme nalézt obraz, kde kromě Cavea a Caroline vidíme malou holčičku. Dalším velkým důkazem je závěrečná píseň hry, která o Chell mluví jako o „mém dítěti“.

POKÉMONÍ VÁLKA

Začali jsme u Nintenda a u něj i končíme. Kolem značek z jeho stáje je opravdu masivní množství teorií, jak ostatně dokazuje i tohle video, ale asi žádná není tak slavná jako Velká pokémoní válka.

Pro začátek má teorie vysvětlit, proč se v Pokémon Red a Blue objevuje velmi málo dospělých mužů a většina trenérů jsou děti. Vašeho otce, nebo otce vašeho rivala, byste hledali těžko. První důkaz o existenci jakési války je rozhovor s plukovníkem Surgem, který se chvástá, že jeho električtí Pokémoni mu zachránili život ve válce. Rozsáhlý konflikt by také mohl nechat výživné podhoubí pro Rakeťáky, tým mafiánů, kteří při událostech Red a Blue prosperují.

V průběhu série si hráči všimli celé řady detailů, které poodhalují více z nespecifikované války. Fanoušci mají za to, že konflikt probíhal hlavně mezi regiony Kanto a Unova, jejichž předobrazy jsou Japonsko a Amerika, a že byl ukončen ničivou silou uvrženou na Kanto, která i způsobila mutaci u některých Pokémonů.

Možná jsme neskončili úplně nejpozitivněji, ale to nic nemění na tom, že končit musíme. Ale než půjdete hrát zmíněné hry s novým pohledem, řekněte nám, jaké jsou vaše oblíbené teorie, kterým upřímně věříte? My třeba upřímně věříme, že se znovu potkáme už za týden u další TOPky A než se tak stane, tady máte na zabití toho času jinou TOPku.