Jestli se vám povedlo získat klíč do Valorantu, dost možná máte problém vyhrávat proti zkušenějším protivníkům. A to obzvlášť pokud jste v tomto žánru nováčkem. Proto si dnes řekneme o nějakých těch základech, se kterými sice už možná bývalí CS:GO hráči mohou být obeznámeni ale i tak je minimálně dobré si je zopakovat. Navíc probereme i nějaké věci specifické pouze pro Valorant.

STRATEGIE A PLÁNOVÁNÍ

Asi nejčastější chybou, kterou mezi novými hráči vídám, je absence komunikace a neplánování strategie. Ať už bráníte nebo útočíte, je vždy důležité mít rozmyšleno kam se kdo vydá. Často se tak stává, že například 4 hráči brání B, 1 Mid a na A nikdo není. Nebo že se naopak při útoku každý vydá vlastní cestou a najednou je tak půlka vašeho týmu mrtvá a vy ani nevíte jak. Je tedy důležité opravdu přemýšlet, co v každém kole uděláte, a nejen bezhlavě běhat po mapě a snažit se zabít co nejvíce hráčů.

K tomuto se váže i druhá důležitá věc, a to hraní kolem "objectivů". Pokud bráníte, tak vám stačí hlídat důležité části mapy a počkat až nepřátelé dojdou za vámi, což vám poskytuje velkou výhodu. Naopak při útoku byste se měli zaměřit na získání kritických pozic, které vám usnadní přístup na "bombsite". Často se stává, že útočící tým může položit bombu a místo toho se snaží najít zbytek hráčů. Navíc už jen za položení bomby získá každý 300 do dalšího kola.

ŠTÍT

Stejně jako v Counter-Striku, je i zde důležité kupovat si kevlar, v tomto případě tedy štít. Ten totiž snižuje příchozí poškození o 50 %, což znamená, že bez něj vás některé zbraně zabijí na jednu ránu. Snažte se tak většinou jako první koupit štít a až poté koupit zbraň z toho co vám zbude. Nemusí to však platit nutně pro pistolkové kolo, kde je peněz málo a možná se vám vyplatí koupit lepší pistoli nebo schopnosti pomocí kterých získáte taktickou výhodu.

UMÍSTĚNÍ ZAMĚŘOVAČE

Věc, podle které okamžitě poznáte, že daný člověk moc FPS tituly nehraje, je umístění jeho zaměřovače. Nováčci žánru často míří do země, zdi nebo někam do výše těla. Nejlepší je vždy mířit na hlavu, protože tam dáte největší poškození a zároveň nemusíte přemisťovat váš zaměřovač pokaždé když na někoho narazíte, což vám ušetří cenný čas, který vám v této hře může zachránit život.

PŘESNOST A POKLÁDÁNÍ BOMBY

Něco, co jsem si myslel, že je samozřejmostí, vzhledem k tomu, že vám to dokonce hra sdělí v tutoriálu, je nehýbání se při střelbě. Jakýkoliv pohyb, ať už je to skákání, běhání nebo chůze vám při souboji značně snižuje přesnost. Můžete tedy mířit přesně jak jen chcete, ale máte pouze malou šanci, že nepřítele opravdu trefíte. I když se to někdy může poštěstit.

Vaše pozice a také pozice položené bomby hraje ve Valorantu velkou roli. Oblasti pro její umístění jsou často velké a nabízí tak hodně strategií, kolem kterých můžete později v kole hrát. Pokud si například na Splitu položíte bombu do rohu, budete muset dojít prakticky vedle nepřítele, abyste ho při jejím zneškodňování zastavili. Jestli ale položíte bombu na otevřenější místo, máte najednou výhled dokonce ze dvou stran a je tak mnohem jednodušší ji ubránit. Je tak potřeba vyhodnotit, jak moc jste si jisti, že nikdo není kolem vás během pokládání bomby a podle toho se rozhodnout, zda budete pokládat někde v rohu nebo na otevřenějším místě.

POHYB A HERNÍ EKONOMIKA

To, jak hlasitě se pohybujete po mapě, je také důležité. Snažte se tedy co nejvíce chodit, aby o vás druhý tým nevěděl. Na druhou stranu, pokud například víte, že jsou všichni nepřátelé na Béčku, můžete v klidu běžet, abyste se tam dostali co nejrychleji a pomohli tak spoluhráčům. Je to jednoduše o tom mít přehled kde nepřátelé mohou být a podle toho přizpůsobovat váš pohyb.

Posledním zásadním faktorem hry je ekonomika. Valorant vám trochu hru usnadňuje tím, že vidíte, kolik peněz budete minimálně mít příští kolo a také kolik mají nepřátelé, narozdíl od Counter-Striku, kde si to musíte všechno počítat sami. Přemýšlejte tedy, kolik utratíte a zda se nevyplatí po prohře jedno kolo nenakoupit s tím, že to další budete mít veškerou výbavu, kterou potřebujete. Vyhnete se tak situacím, kdy prohráváte a každé kolo máte pouze brokovnici nebo SMGčko. Toto je samozřejmě, jak již bylo zmíněno na začátku, potřeba domluvit i s vaším týmem.

To by tedy bylo k základům vše. Pokud vám přijde, že jsme na něco zapomněli, rozhodně se nebojte nám dát vědět do komentářů. Zatím co budete čekat na naše další video s pokročilejšími tipy se můžete podívat na náš Twitch kanál, kde mimo jiné hrajeme po večerech i Valorant.