Tropico 6 je pokračovatelem série, kde si vytváříte vlastního diktátora a snažíte se vést vaší zemi k prosperitě na tropickém ostrově. Na začátek musím říct, že jsem hltal předchozí díly série a strávil jsem v nich mnoho desítek hodin. Má ale vůbec šestý díl právo se považovat za důstojného nástupce zaběhnuté a velmi oblíbené série?

Tvoříme správného diktátora

Na začátku máte možnost si přizpůsobit svého El Presidente a nově i jeho palác. Je libo cigaretu v puse, nebo vysoké zdi, aby na vás nikdo neviděl, jak se nazí koupete v bazénu? Žádný problém.Na druhou stranu už nemůžete počítat s vaší vlastní dynastií a množství bonusů je taktéž omezeno. Musím říct, že tento prvek mi při hraní trochu chyběl. Stejně jako reprezentanti jednotlivých frakcí z minulého dílu, kde všichni měli svůj charakter a do některých se člověk zamiloval. Sice se jich pár vrací ze čtvrtého dílu, jako generál Rodriguez, kteří jsou v pohodě, ale nováčci jsou naopak naprosto příšerní. Ve skutečnosti bych už je dávno vyhodil. Ještě, že vše zahraňuje starý známý Penultimo.

Vrací se také proslovy. Adresováním problémů se svobodou, svádění všeho na Evropskou Unii a kapitalisty a dávání nesplnitelných slibů vám tak dává možnost pokaždé vyhrát volby. Je až s údivem, že se mi vždy podařilo na svou stranu získat 40 procent voličů jedním monologem.

Stejné pozoruhodné je i chování umělé inteligence. Stávalo se mi, že jsem zkrátka nemohl naplnit domy na svém hlavním ostrově, protože pracovali na jiném, kde radši žili v chatrčích než v bytovém domě s elektřinou a vodou, a když se tam někdo nastěhuje, tak mu cesta trvá skoro rok. Tento systém vám ve výsledku komplikuje vaše snažení a nepomáhají vám k tomu ani autobusy, pomocí níž můžete méně majetné obyvatele přepravovat. A tak máte u vzdáleného lomu i několik domů, k nimž musíte postavit kliniku, bar, kostel a další životně důležité budovy. Navíc k tomu přidejme i divný pohyb surovin po ostrově, který je částečné způsoben pracemi na směny, ale spíše nepochopitelným systémem. Strávit půlku směny bezvýznamným ježděním po ostrově, tak mám v práci hned výpověď.  Stává se tak, že vyvážíte pouze každý třetí termín a jste tak permanentně v mínusu, což rozhodně pro hru není dobrá vizitka.

Pirátská zátoka

Novinka v podobě pirátské základny se na papíře zdá být jako výborný nápad. Pokud ji používáte na občasný přivýdělek, tak ano. Nebo na novinku v podobě kradení světových památek pro váš turistickou utopii. Ale nedej bože, aby se staly tahounem ekonomiky díky importu surovin. Přijedou jednou za dva roky, i když máte nastaveno fungování, aby se zkrátila doba plavby na čtvrtinu oproti standartu, který je půl roku. K tomu všemu je zabugované opakování plaveb, a tak je pro funkčnost musíte volit pořád dokola.

Abych recenzi nezakončil kriticky, tak ještě vypíchnu novinku v podobě mostů a tunelů a největšímu počtu postavitelných budov. Pro někoho také může být plusem soundtrack, který podle mého osobního názoru byl průměrný, ale alespoň se pořád jedná o latinskou muziku, která dodává na atmosféře.

Celkově musím říct, že mě hra zklamala. Čekal jsem od nových funkcí více zábavy a ne frustraci, která na mne čekala. Ač nerad, tak zejména kvůli chybám v hratelnosti musím Tropico 6 doporučit na pouchých 5/10 a doporučit vám zalovit ve starších vodách, kde se zklamat naopak nedá.