Série Pokémon her má už za sebou osm generací a dohromady 26 let. Během této doby stihlo vyjít téměř dvacet hlavních titulů. Čas od času ale vyjde i trochu netradiční díl, který se na rozdíl od hlavní linky nebrání drastickým změnám do herního jádra a nebojí se ani čerpat z jiných herních žánrů. Napříč generacemi to byl například pinball spojený s Pokémony, mysteriózní dungeon crawler s RPG prvky anebo třeba Pokémon Snap, ve kterém je váš jediný úkol fotit Pokémony. Vždy tu ale byla tlustá čára mezi hlavními díly a spin-offy. Poprvé v historii se ale tato čára značně ztenčuje. Nový spin-off Pokémon Legends: Arceus přináší naprosto unikátní zážitek, ve kterém se Game Freak mohl vyblbnout a vyzkoušet různé nápady a přání fanoušků, ale zároveň jde poprvé o spin-off, který se v mnohém nese ve stejném duchu jako hlavní díly série. Žádné focení nebo pinball – jde o plnohodnotnou adventuru plnou chytání Pokémonů, soubojů a vyplňování Pokédexu.

Pokémon Legends: Arceus nás přivádí na velice známý region Sinnoh, který můžeme znát z dílu Pokémon Diamond & Pearl. Jenže je zároveň naprosto k nepoznání. Na samotném začátku hry jste totiž mysteriózně seslání zpět do minulosti obrovským časovým riftem v nebi a dopadáte na pláže regionu Sinnoh dávno předtím, než se tak vůbec jmenoval. Vítejte tedy v regionu Hisui. Stovky let před jakýmkoliv dílem. Místo rozsáhlé technologicky vyspělé civilizace se ocitáme na ostrově plném přírody a volně se procházejících neochočených Pokémonů. Jste dokonce tak daleko v minulosti, že se sotva vynalezl Pokéball a většina lidí na ostrově se Pokémonům vyhýbá a dokonce bojí. 

Hned na začátku si máte tradičně vybrat jednoho ze tří startovních Pokémonů. Zajímavé ale je, že poprvé v historii série nejde o tři Pokémony ze stejné generace. Jinak se ale samozřejmě jedná jako vždy o ohnivého, travního nebo vodního Pokémona. Od tohoto bodu jste vpuštěni do otevřeného světa, který se vám během hry postupně odemyká a ve kterém budete řešit všerůzné záhady splašených a zblázněných Pokémonů a tajemných výskytů dalších riftů v nebi. Potkáte navíc mnoho předků postav, které můžete znát z Pokémon Diamond & Pearl. 

Studio Game Freak se tentokrát vážně nebálo dělat změny. A je to jedině dobře. Celý titul na nás působil svěže a bezpochyby se některé změny promítnou i do budoucích dílů hlavní linky. Pokémon Legends: Arceus nám celkově přišel jako první díl, který je více orientován kolem vás, a ne jen kolem Pokémonů. Cítíte se zkrátka mnohem více jako opravdová postava ve světě, a ne jen jako přenašeč šesti Pokémonů z místa na místo. Veškeré volby berou více v potaz vás než Pokémony. Kdykoliv se v předchozích dílech chtěl Pokémon evolvovat nebo se třeba jen naučit nový útok, celá hra se naprosto zastavila a museli jste situaci řešit hned. A pokud jste si třeba nebyli jistí, jestli chcete přepsat jeden ze čtyř útoků vašeho Pokémona… tak smůla. Nový útok se nenaučí a jednoduše se k němu vrátit nemůžete. Arceus vám jednoduše oznámí, že by se Pokémon rád evolvoval anebo že se právě naučil, jak potencionálně použít nový útok. Vy tedy můžete v klidu dále zkoumat ostrov a dělat tyto úkony později. Pro nauku útoků stačí jít k trenérovi ve městě a ten vám kdykoliv umožní každému Pokémonovi přepsat čtveřici útoků za nějaké jiné. Stejná volnost je znát i u soubojů a chytání Pokémonů. Pokud s nějakým bojujete, neuvidíte tu typické fixní úhly kamery přímo na Pokémony. Místo toho se celou dobu můžete volně pohybovat během rozkazování, a pokud se vpletete doprostřed útoku, tak vás to odhodí pryč. 

Pokédex také prošel vylepšením a má mnoho nových zpestření hratelnosti. K plnému vyplnění Pokédexu vám totiž nestačí jen „Chytit je všechny“. Profesor Lavender, se kterým strávíte většinu hry, po vás totiž chce dodatečná data pro jeho výzkum. Máte tak pro různé Pokémony odlišné interakce, které musíte splnit. Musíte třeba Xkrát Pokémona chytit potají, spatřit ho, jak dělá daný útok nebo ho třeba zneškodnit určitým typem Pokémona. Za tyto všechny interakce dostáváte XP body, které se pak mění v postup ve Star žebříčku, což vám umožňuje chytat Pokémony vyšších úrovní a craftovat nové předměty a lepší Pokébally. Tak počkat… Craftovat? Ano! Slyšeli jste správně! Dalším zpestřením, které Arceus přinesl, je crafting. Nemusíte už pelášit do Pokémartu kdykoliv vám dojdou Pokébally, léčicí lektvary a podobně. Místo toho můžete využít přírodu tohoto ostrova a zkrátka natrhat květiny a rozbít několik minerálů. Poté si už můžete vytvořit co potřebujete ať už jste kdekoliv. Máte s sebou totiž permanentně přenosnou craftovací sadu.

A když už jsme u přírody ostrova, je nutné podotknout, že otevřený svět této hry je zábavný a zajímavý, ale i přesto na nás působil trochu prázdně. Nejdřív nás grafické provedení i vcelku překvapilo, ale stačí krátký pohled na posledních pár Pokémon her a je znát, že laťka poslední dobou opravdu není vysoká, takže je jednoduché zaujmout malými zlepšeními. Hra se ale drží na konzistentních snímcích, nemá propady a na to, jaký skok v otevřenosti Game Freak udělali, se jedná o decentní kvalitu. Ano, není to žádná Zelda: Breath of the Wild a určitě bychom ocenili o něco hezčí scenérie, ale na poměry série jde o přijatelný výsledek. Navíc Game Freak ještě splnil něco, co sliboval od Pokémon Sword & Shield, ale tehdy to bohužel těžce nevyšlo. Lepší animace. I po slibech byly v minulých dílech osekané útoky, kde se ve většině případů Pokémon ani sám o sobě nehýbal a jen s ním bylo rapidně pohnuto směrem k nepříteli a zase zpět. Tady jsou mnohé útoky krásně zpracovány a všerůzné jiskření a jiné pestré částice vám jasně dávají najevo, že mezi souboje byste se vážně s vaší postavou neměli plést.

V tak dávné době, v jaké se ocitáte, se ještě po ostrově pohybují takzvaní Alpha Pokémoni, kteří mají v sobě neskutečnou sílu a poznáte je tak, že jsou tak třikrát větší než jejich normální podoba a intenzivně jim svítí oči. Těmto Pokémonům je radno se vyhýbat, pokud na to nejste připraveni. Naštěstí je rychlý útěk i obecně cestování po ostrově o něco jednodušší, protože budete mít k dispozici několik ochočených Pokémonů, na kterých můžete jezdit.

Hra obsahuje mimo hlavní úkolovou linii i desítky až pomalu stovky side questů. Většina jsou jednoduché fetch questy za malé odměny, ale objevili jsme i pár zajímavých a vtipných úkolů. Kromě toho, že Pokémon Legends: Arceus přináší sérii nový nádech, jde také pravděpodobně o začátek zcela nové série Legends. Mohli bychom v budoucnu dostat více dílů, které pojednávají o dávných legendách a časech před první generací.

Pokémon Legends: Arceus je ve shrnutí neskutečně osvěžující díl, který přinesl několik příjemných změn, z kterých mnoho chtěli fanoušci už dlouho. Mimo slabší grafiku a pustý otevřený svět jde o velice solidní spin-off, který bych s klidem bral jako součást hlavní série. Za tým Indiana si hra odnáší doporučení na 8 bodů z 10