Spousta erotiky, vesmírných božstev, násilí a krve. Tak se dá velmi jednoduše shrnout celá hra Lust from Beyond, která právě vyšla zpod rukou vývojářů Movie Games Lunarium. Jedná se o druhý díl hry Lust for Darkness, která v roce 2018 neuchvátila velké množství hráčů, protože ačkoliv se jednalo o silně erotickou hororovou adventuru, po technické stránce se nejednalo o nejlepší zážitek. Vývojáři se ale nevzdali a tento rok své štěstí pokouší znovu právě s tímto pokračováním, které ačkoliv je podstatně lepší než první díl, stále bohužel ani z daleka nenaplňuje svůj potenciál.

CESTOVÁNÍ DO MIMOZEMSKÉHO SVĚTA SKRZE SEXUÁLNÍ POTĚŠENÍ

Pro začátek si musíme ujasnit, že ano, Lust from Beyond je erotická hororová hra, což znamená, že pokud jste křehká duše anebo se křižujete při zaslechnutí zkratky BDSM, rozhodně se nejedná o nic pro vás. Stejně tak se ale jedná i o příběh silně inspirovaný tvorbou spisovatele H.P. Lovecrafta a malíře H. R. Gigera, takže pokud vám nějaká ta drsná láska není proti srsti a užíváte si fikce o vesmírných bozích, pak vás tento titul může zaujmout. To, že vás hra bude i bavit, bohužel zaručit nemůžu, protože kvůli nízkému rozpočtu je plná příšerných chyb a všudypřítomných nedokonalostí.

Příběh sleduje Victora Hollowaye, mladého majitele antikvariátu, který mívá velmi lucidní sny, během nichž je v neznámém mimozemsky vyhlížejícím světě. Tyto sny nepříjemně ovlivňují jeho každodenní život, a proto se vydává do městečka Bleakmoor vyhledat profesionální pomoc. No nebyl by to pořádný horor, kdyby se z jeho psychologa nevyklubal vůdce rádoby viktoriánského kultu fanatiků, který krom pořádání častých krvavých orgií také uctívá záhadného boha rozkoše, do jehož světa s názvem Lusst´ghaa se během svých lucidních snů Victor dostává. Tento kult chce našeho hrdinu uvěznit a využívat (samozřejmě i zneužívat) a tak začíná Victorova zmatená snaha dostat se zase zpátky domů ke své přítelkyni.

PŘÍBĚH PŘEKVAPIVĚ KVALITNÍ, ALE TÁHNUT DOLŮ ŠPATNÝM VYPRÁVĚNÍM

Možná to bude znít jako překvapení, ale příběh je nejzajímavější částí celé hry. Když pomineme velmi pomalý a nezáživný rozjezd, tak nemůžeme neuznat, že herní svět je pořádně promyšlený a uvěřitelný. Touha dozvědět se co nejvíce informací ohledně záhadného boha rozkoše a jeho světa byla ta nejdůležitější část hry, která mě táhla k jejímu dokončení. Právě kvůli tomu, že je příběh vskutku dobrý, je ale o to smutnější, že jeho vyprávění je přinejlepším nemastné neslané.

Nemám tím teď na mysli jen příšerné 3D modely a jejich animace, ale i velmi nudné rozhovory. Spousta postav, se kterými se budete bavit, má neustále tváře zakryté maskami, což byla z pohledu vývoje hry rozhodně správná volba, protože se tak omezila potřeba animovat rysy obličejů, na druhou stranu to ale dělá celý rozhovor jednoduše nezáživný. Během povídání si s vámi postavy stojí na místě, nijak negestikulují a často se na vás ani nedívají. Jelikož je hra z pohledu první osoby, tak stálá kamera tuto strohost jenom posiluje. Přidejte si k tomu ještě klišé promluvy a nijak skvělé dabérské výkony a je vám hned jasné, že takhle to prostě vypadat nemá.

Občas budete mít možnost během rozhovoru vybrat, jak se zachováte nebo co odpovíte, a ačkoliv většina těchto voleb nemá žádný dopad na příběh, tak pár z nich určují, jaký konec přesně dostanete. To je další dobrá věc, která se Lust from Beyond musí nechat - obsahuje dva základní konce, které jsou pokaždé ještě doplněny jednohubkami informací, jaké následky měla některá vaše rozhodnutí.

Prostředí je další část hry, za kterou můžeme vývojáře pochválit. Ačkoliv je zvlášť v mimozemském světě Lusst´ghaa velmi vidět recyklace textur, Lust from Beyond obsahuje hned několik scenérií, nad kterými člověk musí jednoduše povzdechnout a chvíli obdivovat jejich krásu, než se posune dál. S tím bohužel seznam dobrých vlastností Lust from Beyond končí. Dostáváme se tedy k výčtu věcí, co se nepovedly a tento výčet je pořádně dlouhý.

HRATELNOST SELHÁVÁ NA VŠECH ÚROVNÍCH

Začněme u hratelnosti, která dle mého názoru selhává na všech místech, kde se snaží uspět. Největší problém, který s Lust from Beyond mám je ten, že nemá absolutně žádnou strašidelnou atmosféru. Nutno podotknout, že já jsem člověk, co se v hororových hrách vyžívá, a tak logicky nejsem žádný strašpytlík. Přesto věřím tomu, že u této hry se nemůže bát snad nikdo.

Uvědomte si prosím, že je rozdíl mezi pocity strachu a pocity znechucení. Samozřejmě, že jsem se nad některými děsivými scénami oklepala, ale za celých devět hodin hrací doby jsem ani jednou neměla ten plíživý se pocit strachu a obav o svoje bezpečí, což je základ správné hororové hry, nedej bože lovecraftovské.

Plížící se pasáže jsou neskonale nudné, protože umělá inteligence se chová, jak se jí to zrovna hodí, a není žádnou velkou hrozbou. Ve výsledku máte vždycky možnost vzít nohy a na ramena a prostě se svým nepřátelům ztratit, což je věc, která vám absolutně rozbíjí jakoukoliv možnost atmosféry. Přitom by stačilo do hry pouze přidat jakýsi systém běhu, kdy se vaše postava po určité době unaví. Nejenom, že byste se najednou museli bát, protože po odhalení nepříteli máte mnohem větší šanci na smrt, ale hlavně i únikové pasáže by byly tisíckrát zajímavější. Lust from Beyond obsahuje pár částí, kde je vaším úkolem jednoduše utéct, a při hraní každé z nich jsem se cítila, jako kdyby mě vývojáři bodali kudlu mezi žebra. Neříkejte mi, že věřili tomu, že se hráči budou bát, když na ně při zběsilém úprku už po dvacáté vyskočí nepřítel ze směru, kterým chtěli běžet. Neříkejte mi, že si mysleli, že se budeme jakéhokoliv enemáka bát, když víme, že je pomalejší než my a jednoduše mu můžeme utéct. Neříkejte mi, že doufali v to, že se budeme děsit démonů ze světa Lusst´ghaa, když je můžeme zabít dvěma střelami z revolveru?!

V PODSTATĚ NIJAK ZÁŽIVNÝ SIMULÁTOR CHOZENÍ

Když už zmiňujeme zbraně, jejich používání je stejně nemastné neslané, jako všechno ostatní v Lust from Beyond. Nepůsobí vyloženě špatně a přinesou do hry nádech novinek, ale velmi brzo se omrzí a hlavně - znovu opakuji – kompletně ničí atmosféru.

Jednoduše řečeno, Lust from Beyond připomíná ze všeho nejvíc takový nezáživný simulátor chození, který nezachraňuje ani těch pár extra jednoduchých logických hádanek, které nabízí. Poslední hřebík do rakve je potom špatná optimalizace a šílený úložný systém. Technické nepříjemnosti jako je padání do podlahy, zasekávání se ve stěně a dlouhé načítání jsou častým překvapením. Velmi zvláštně a nelogicky rozložené checkpointy jsou zase vyloženě otravné.

Co ovšem zamrzí všechny hráče, kteří si Lust from Beyond chtěli zahrát jen proto, že se jedná o erotickou hru, je ten fakt, že erotika a sex ve hře nehraje ani zdaleka tak velkou roli, jak by se ze všech trailerů mohla zdát. Neberte mě špatně, do příběhu je faktor tělesného chtíče zasazen perfektně, ale ze hry samotné na mě působil spíše nuceným dojmem. Spousta momentů anebo prostředí mi přišla zbytečně moc výstřední a svojí extravagantností mi nezapadala do celkového příběhu. Jednoduše jsem ze hry měla pocit, že se často snaží být přehnaně drsná a šokující jen proto, aby… byla šokující. Opravdu je nutné, aby měl fanatický kult boha rozkoše sklepení přeplněné mrtvolami? Jde tady tedy o sex anebo o mučení a zabíjení?

Když si to tedy nějako shrneme, tak Lust from Beyond není vyloženě špatnou hrou, ale rozhodně taky není ničím, co by zaujalo širší publikum. Hru vám doporučuji pouze pokud vás velmi láká anebo máte erotické horory v oblibě. Přeci jen je pravda, že titulů toho typu je velmi málo a nemůžeme čekat, že nějaké velké herní studium se do jejich tvorby z ničeho nic pustí. Z toho důvodu vášnivý zájemci Lust from Beyond určitě odpustí technické nedostatky, pro méně nadšené jedince ale můžeme říct pouze, že hru doporučujeme na 4 z 10 bodů.