Temná atmosféra, převaha ze strany nepřátel, zoufalství, rodina… Tak by se dal popsat každý díl v sérii Gears of War. Krom velké porce brutality série přináší i dramatický příběh o boji lidí proti Locustům. Čtvrtého dílu se chopilo jiné studio a dokázalo nám, že umí navázat na styl předchozí trilogie a posunout příběh jiným směrem. Čtvrtý díl se točil hlavně kolem rodiny a pátý díl posouvá celý příběh na zcela novou metu a více se zaměřuje na psychiku postav v tomto válkou rozpolceném světě.

Originální příběh plný emocí

Je mi jasné, na co právě myslíte. Xbox nemá tolik exkluzivit jako konkurence, to však neznamená, že jim nevěnuje potřebnou péči. Gears 5 je již šestým titulem v sérii, pokud nepočítáme Gears POP! a přesto dokáže přinést originální příběh plný emocí, brutality a překvapení. Oproti čtvrtému dílu se nezaměřuje hlavně na vztah JDho a jeho otce Marcuse, ale navazuje na konec předešlého dílu a rozebírá nejen pravý původ Kaith a Swarm, ale dokonce odkud vůbec před několika lety přišli Locusti. Příběh tak nabírá zcela jiného směru, kdy krůček po krůčku propojuje celou sérii dohromady, ale zároveň přidává novinky. Stejně na tom jsou postavy, kdy se vrací staří známí, jako je Paduk, nebo Baird, ale prostoru se dočkají i nováčci, hlavně robot Jack, kterého si díky své osobnosti rychle zamilujete. Jedná se o milého robota, který se povahově může podobat roztomilému Wall-Emu, nebo R2ovi.

Příběh je dělen do čtyř aktů, které vám zaberou klidně až dvacet hodin. První a čtvrtý akt jsou více lineární a rychle posouvají příběh. Druhý a třetí akt dokáží herní dobu až zdvojnásobit, protože se ocitnete v otevřených lokacích, které obsahují poprvé v sérii i vedlejší mise. Představení vedlejších misí byl od tvůrců výborný krok kupředu, protože si můžete vybrat, jestli vám jde pouze o hlavní dějovou linku, nebo chcete rozšířit své vědomosti o události ze světa Sera. Vedlejší mise vás ovšem neodmění jen tím, že se budete moci před kámoši vytahovat, že jste více znalý série, ale zároveň přinesou podstatná vylepšení Jacka.

Soubojový systém přepracován

Série již delší dobu potřebovala posunout soubojový systém na novou úroveň, protože ruku na srdce, cover based systém působí trochu zastarale. Nově můžete dávat rozkazy Jackovi. Ten tak dokáže ochromit nepřítele, na chvíli nad ním převzít kontrolu, nebo aktivovat elektrickou minu. Donutíte tak jednotky Swarm hordy opustit jejich kryt, nebo získáte možnost přesunout se. Zde ovšem novinky nekončí, protože Jack umí dočasně vylepšit i vás. Můžete se tak zneviditelnit, získáte ochranou bariéru, nebo se z vás stane tank. Všechny schopnosti můžete vylepšit za nasbírané součástky. Zde se vracíme k plnění vedlejších úkolů. Jack tak znatelně posílí své vlastnosti. Místo ochromení může nepřítele zmrazit, nebo označením dodá způsobené poškození. Hra vás tak nutí nejen taktizovat, ale zároveň i vybíhat z krytu, jen je škoda, že se hra od cover based systému neposunula trochu dál.

Určitě si říkáte, že otevřený svět může trochu zklidnit tempo hry, jenže na to je moc pustý. Krom vedlejších misí totiž nic neobsahuje, takže většinu času budete na svém Skigu cestovat napříč sněhovými a písečnými dunami a po chvilce se začnete nudit. Bylo by ideální, kdyby následující díl ponechal vedlejší mise, ale lépe je implementoval do hry. Zároveň by nebylo na škodu dát hráči více volnosti, co se týče kamery, například v běhu. Protože v moment, kdy běžíte i mimo souboje, tak je až příliš moc upoutaná na hráče. Nejedná se ovšem o něco, co by znatelně narušilo hratelnost. Co ale naruší hratelnost, tak to jsou technické chyby, které se objeví hlavně v akcí nabitých scénách. Textury se občas nestíhají načíst a párkrát mi hra dokonce spadla. Věřím ale ve vývojáře a určitě se všechny chyby opraví s Day One patchem.