Poslední dobou se na herním trhu vyrojilo tolik nových pod žánrů, režimů a roztodivných titulů, že si hráči mnohdy říkají, že není možné přijít s něčím novým. Vývojáři v Lucid Games na to ale šli poměrně chytře. Na co vytvářet něco nového, když v minulosti vzniklo dost her, které zde chybí. Vzalo se proto Twisted Metal, něco málo z FlatOut a Carmageddon, přihodilo se pár ohňostrojů a šílených sportovců a vzniklo Destruction AllStars. Je ovšem důvod, že tyhle hry se již nevyrábí, nebo byla chyba, že něco podobného nevzniklo? No… to je trochu složitější.

Hra měla původně vyjít spolu s PlayStationem 5, jenže byla odsunuta a rovnou daná jako součást PS Plus členství a bude tam až do 6. dubna, což mnoho lidí potěšilo. Snad tohle nadšení zůstane i po zapnutí. Každopádně teď ke hře jako takové.

Jde o šílené destrukční derby, kdy ale nejste vázáni čistě na ovládání auta, protože můžete z nich vyskočit. To vám umožní nejen pobíhat i po stěnách, sbírat krystaly, ale hlavně ničit auta ostatních, nebo možnost změnit vozidlo za lepší. Máme zde totiž tři základní typy vozidel. Těžká s největší odolností a silou, rychlá s horším ovládáním, ale vysokou přesností a následně menší vozidla s nejlepším ovládáním. Tyhle auta ale nejsou zas tak unikátní. Na scénu proto vstupuje 16 unikátních postav. Máme zde nabouchaného mexického zápasníka, pořádnou maminu, která umí zpívat, Indku, veterána, ale nesmí chybět ani jakýsi robot, hypebeast a Kpop fanynka. Zkrátka správná parta. Tyhle osobnosti nejsou ale jen tak, protože se od toho odvíjí jejich schopnosti a speciální vozidla.

Postavy mají dvě unikátní schopnosti. První je Breaker, která všem zvýší rychlost a dodá druhý skok. Jenže například Genesis zrychlí na úroveň některých vozidel, Seržant Rescue vydává kouř, kterým zamlží obraz ostatních hráčů a Lupita má za sebou zapálenou cestu, čímž… no zapálí ostatní. Tyhle schopnosti se částečně přenáší i na druhou hlavní schopnost, pokud to tak vůbec lze nazvat. Sbíráním krystalů totiž nejen urychlujete načtení vašeho Breakeru, ale i hrdinského vozidla. To se spustí na bojiště, jako titán v Titanfall a nikdo vám ho, na rozdíl od ostatních, nemůže ukrást. Jde o opravdového gamechangera, protože hrdinská auta jsou neskutečně silná. Hany auto je doslova vylepšená verze notoricky známého auta z Carmageddonu, kdy rozsekne auto vejpůl. BlueFang má jakousi kombinaci kombajnu a Mustanga a Xander vystopuje nejslabší vozidlo, kterému následně dává dodatečné poškození.

Ve hře se nachází čtyři režimy. Mayhem je základní režim, kde za způsobenou škodu získáváte body, čím víc, tím lépe. Gridfall je takový menší Battle Royale. Postupně se totiž zmenšuje mapa a vaším cílem je co nejdéle přežít. Tyto dva režimy můžete hrát pouze sami. Pro týmové hraní je zde Carnado. Za bourání také získáváte body, ale jakmile vyskočíte z auta, nebo je vám zničeno, tak o ně přijdete. Body se započítají pouze, když vjedete v centru mapy do tornáda. Pak zde máme Stockpile, který přináší originální pohled na zabíraní území. Ze zničených aut padají částky, které následně vkládáte do bank. Tím se přebíjíte s druhým týmem. Hra nemá momentálně moc modů, což je na škodu. Ale to co zatím obsahuje postačí na několik desítek hodin.

Všechny režimy jsou úžasně napěchované akcí, jenže tomu něco chybí. Ano – hudba. V hlavní nabídce a při načítání hraje písnička, která vás totálně nabudí, jenže při hraní je zkrátka ticho, pokud nepočítáme cringe hlášky komentátorů. Vývojáři tak učinili nejspíše z toho důvodu, aby si hráči mohli při hraní pustit přes Spotify vlastní písničky. Ale raději bych měl možnost si hudbu vypnout než nemít žádnou. Jinak po audiovizuální stránce nemám co vytknout. Hra vypadá nádherně, každý zásah působí opravdu silně a vše běží stabilně ve 4K na 60 snímků za sekundu.

Jenže to není jediný nedostatek, který v současné době hra má. Kolikrát nefungoval matchmaking tak jak by měl, takže v jednom týmu bylo 8 lidí a v druhém pouze 2, což je škoda, když se do již rozehrané hry nemůže nikdo připojit, nebo hra alespoň nepřihodí boty. Zároveň se nám párkrát stalo, že z naší party to jednoho člověka odignorovalo. Takže i když byl pořád v partě, tak si čekal dále v lobby, zatímco ostatní jsme hráli.

Poslední mínusový bod je poměrně sporný. Ve hře máte dva druhy měny. Jeden, který si odemykáte hraním a druhý, který si koupíte za skutečné peníze. Ale nebojte, ve hře si lze koupit pouze kosmetický doplňky. Jenže těch teď moc není. Přitom v ukázce šlo vidět mnohem více úprav. Vývojáři totiž nejspíše nechtějí, aby si hráči našetřili na nejdražší kostým a následně neměli důvod si na nic šetřit. Takže další kosmetické vylepšení budou postupně přidávat. Stejně jako hodlají přidat výzvy, za jejichž splnění si odemknete sekundární měnu, kterou lze jinak pouze koupit. Hra by měla minimálně rok pravidelně dostávat další dodatky, takže se nejspíše dočkáme dalších režimů, map, nebo postav.