Existují trailery, u kterých si řekneme „WOW, ta hra vypadá fakt skvěleÂ, jenže následná realita? Ta je mnohdy na míle vzdálená tomu, co jsme vlastně podle prvních trailerů očekávali. A přesně na takové trailery, které nám lhaly přímo do tváře, se dnes podíváme.

Sponzorem epizody jsou Herni-kupony.cz a jejich kupony Roblox.

10. THE LAST OF US 2

Začneme tou asi nejvíce neškodnou lží, kterou ve světě trailerů můžeme zažít. Není nic špatného, že si občas tvůrci trailery patřičně upraví tak, aby nevyzrazovaly střípky příběhu nebo aby nechaly fanoušky spekulovat nad tím, co zrovna viděli. Touto praktikou se třeba proslavil Marvel. Ve videoherním světě se ovšem tohle vídá jen zřídka. A o to větší šok byl, když jsme se dozvěděli, že trailer na pokračování postapokalyptického The Last of Us nám vlastně celou dobu lhal. O tom, že budeme hrát v The Last of Us 2 za Ellie, jsme věděli už dlouhé měsíce dopředu, a tak tu zůstávala otázka, co se vlastně stane s Joelem, tedy protagonistou prvního dílu. Poté, co se objevil v jednom z trailerů, se všem fanouškům ulevilo a část doufala, že si za něj snad i v dalším díle zahrajeme. Jenže… dopadlo to celé tak trochu jinak. Ona scéna z traileru se sice ve finální hře objevila, ale místo Joela nás překvapil Jesse. A Joel? Pro toho si vývojáři připravili trochu jiný příběh.

9. DEAD ISLAND

Trailer na Dead Island zůstává jedním z nejvíce ikonických na herní scéně, který dokázal zaujmout a nalákat hráče na zombie jako žádná hra dlouho předtím. Naprosto skvěle a emotivně zvládnuté CGI dokázalo nalákat statisíce hráčů po celém světě na naprosto neznámou hru. Podle ukázky všichni očekávali silné zaměření na příběh, stejně jako na city a přežití. Jenže to, co jsme dostali, byl vlastně pravý opak. Lehce nadprůměrná zombie mlátička, která se více než na emoce zaměřovala na trhání hlav hordám nemrtvých a šílený humor. Škoda… herní scéna byla tehdy zombie naprosto plná a hra na vážnější notu by neuškodila. I když je pravda, že aspoň ten hotelový pokoj, ve kterém se trailer odehrává, se ve hře dal vlastně najít.

8. CALL OF DUTY 2

Další případ, kdy CGI trailer dokázal obelhat hráče po celém světě, se týká dnes již ikonického Call of Duty 2. Activision v té době jen využil celkem nerozšířené praktiky, tedy že si nechal trailer předrendrovat v počítači, aby finální výsledek vypadal na tehdejší poměry naprosto neuvěřitelně. Zradou pro hráče byl zvolený pohled z první osoby, který byl pro sérii Call of Duty typický. I když dnes asi na první pohled jde jednoduše poznat, co je a co není hra, musíme si uvědomit, že v roce 2005 nebylo využití CGI tak běžné jako dnes a navíc Call of Duty 2 vycházelo v době odhalení nových generací konzolí, takže hráči opravdu doufali, že tohle je nový next-gen, který jim byl slibován. Přesto ale finální produkt nedopadl vůbec špatně a házení brambor je dnes již ikonickou misí herní historie.

7. KILLZONE 2

A když už jsme u toho PlayStationu 3, neměli bychom zapomínat ani na Killzone 2. První trailer se objevil na E3 v roce 2005, a všem hráčům na světě v té době spadla čelist. Hra se ukázala ve velkém stylu a neuvěřitelná grafika byla tématem mnoha debat, kdy hromada novinářů poukazovala na to, že něčeho takového PlayStation 3 není schopný. Viceprezident Sony se ale nebál tvrdit, že jde o stoprocentní záběry ze hry… což nebyla tak úplně pravda a ve skutečnosti se jednalo CGI filmeček. Rozruch kolem hry byl tak obrovský, že Sony muselo přehodnotit plány a začít vyrábět hru, která by vypadala stejně jako představený trailer. Ovšem když se titul poprvé v roce 2007 objevil v podobě hratelného dema, čekalo herní scénu zklamání. Oproti prvnímu představení vypadal titul daleko hůře… ale to se dalo tak nějak předpokládat.

6. WATCH DOGS

O podobných problémech můžeme mluvit i v případě prvního dílu Watch Dogs… Teď se vraťme k představení prvního Watch Dogs. Píše se rok 2012 a na E3 se poprvé objevuje nový titul Watch Dogs. A víte co? Podle prvních ukázek by se titul nemusel stydět ani v dnešní době. Grafika byla jedním slovem úžasná, svět kolem si žil vlastním životem a ty možnosti hackování, které hra nabízela? Jenže pomalu uplynuly dva roky a po několika odloženích jsme se dočkali… no, vlastně na první pohled podobné, ale přesto tak moc jiné hry, než kterou jsme očekávali. 

5. ALIENS: COLONIAL MARINES

Podobně jako u Watch Dogs jsme se nechali obelhat i Aliens: Colonial Marines. Z finálního vydání hry z roku 2013 se stal už jen videoherní vtip. Jenže než se tak stalo, tak před svým uvedením na trh vypadal vlastně více než slibně. Možná právě proto bylo pak finální zklamání o to větší. Podle ukázek pár měsíců před vydáním jsme se měli dočkat skvělé nabušené grafiky, hutné a hororové atmosféry a… hlavně Vetřelce. Jenže, jak už asi tušíte, dostali jsme grafiku na úrovni prvotin na PlayStationu 3 a vlastně více času jsme strávili bojem proti lidem než se samotnému vetřelci. Ve finále jsme tak dostali silně podprůměrnou střílečku, která vypadala extrémně zastarale nejen svou grafikou, ale i svou hratelností.

4. WARCRAFT 3 REFORGED

Dalším důkazem jak nám trailery mohou lhát je i Warcraft 3 Reforged, který spadá pod Blizzard Entertainment. Kultovní real-time strategie se v roce 2020 měla dočkat svého nabušeného remaku se vším všudy. První trailery nám toho naslibovaly mnoho a ještě více. Osmnáct let stará hra se měla dočkat kompletního předělání počínaje grafikou, rozhraním, cutscénami, ale i příběhem, aby více odpovídala nadcházejícím událostem a hromady menších úprav v mapách a vybalancování jednotek. Bylo toho hodně, že? Ovšem čeho jsme se nakonec dočkali? Nutno podotknout, že grafický kabát opravdu prošel kompletním předěláním a balanční změny také nastaly, jenže ten zbytek? Na ten bylo jaksi zapomenuto a z toho, co mělo vypadat jako naprosto nová hra… vyšla vlastně úplně stejná hra jako předtím, jen v nové grafice… jo, tohle stále bolí.

3. METAL GEAR SOLID 2: SONS OF LIBERTY

To, že si z vás vystřelí Hideo Kojima, je dnes celkem očekávatelné. Stačí si vzpomenout na tajemný teaser, velké novinky do světa Silent Hill, nebo hrátky se sérií Metal Gear Solid. Kojima má prostě vždy něco připraveného. Jenže v roce 2001 ještě nikdo neočekával a když se objevily první trailery a ukázky na Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, ve kterém hrál hlavní roli opět Solid Snake, tedy tvář celé série, tak fanoušci jásali.

Všechny upoutávky, videa přímo z hraní, ale i rozhovory. Všechno nás nenechávalo na pochybách, že Solid Snake se opravdu vrátí. Dokonce i samotné reklamy propagovaly pasáže hry, kde opravdu hrajete za Snakea, jenže ty se do finální hry nikdy nedostaly.

Místo ikonického hrdiny jsme ale nakonec dostali naprosto novou postavu jménem Raiden. Říct, že tohle nikdo nečekal, by byl slabý výraz pro to, co to tehdy způsobilo. Upřít se ale nedá, že tohle byl geniální tah od Kojimy.

2. NO MAN'S SKY

Velké zklamání zažili tisíce hráčů po celém světě poté, co zapli poprvé hru No Man's Sky. Už od samotného počátku byl titul považován za extrémně ambiciózní a to hlavně s ohledem na tak malé studio jako bylo Hello Games. Trailery nás totiž připravovaly na různorodá prostředí překypující životem a faunou, vesmírné bitvy, cestování mezi milionem planet a hlavně možnost si to všechno užít i s přáteli. A i když cestování mezi milionem planet bylo opravdu dodrženo, tak jejich životem oplívající prostředí už ne. Světy byly jen zřídka kdy něčím zajímavé a to, co jsme viděli v trailerech, se s realitou jen těžko dalo srovnat. Hra tak zažila masivní kritiku a mnoho hráčů požadovalo vrácení peněz. Zde ale příběh nekončí a i přes prvotní problémy si vývojáři uvědomili své chyby a na hře začali pracovat. A dnes již hra několikanásobně předčila prvotní trailery a nabízí více než vůbec kdy slibovala.

1. THE DAY BEFORE

Nejznámenším případem trailerů posledních, které se dají považovat za naprostý fake je nedávno vydané The Day Before. Ten podle prvních ukázek vypadal naprosto luxusně. Úžasná grafika, propracované město plné života, jak jen to na postapokalyptickou akci jde a hratelnost jako z The Last of Us, akorát v otevřeném multiplayerovém světě. No co více si přát. Jenže jak šel čas, tak hráči začali být k titulu mírně skeptičtí a prvotním ukázkám už zase tak moc nevěřili. To ovšem neměnilo nic na tom, že vývojáři stále prezentovali hru jako něco naprosto revolučního. Jenže se pak pomalu začali objevovat první gameplay záběry a nadšení vystřídalo zděšení. Po několika odkladech, které možná někomu dávaly naději, hra nakonec vyšla loni 7. prosince a výsledek byl… jak to říct velmi mírně? Řekněme, že titul byl stažen po 4 dnech z prodeje, studio Fntastic se zavřelo a servery se vypnuly hned měsíc na to. Tohle nebyl jen lživý trailer, tohle byl doslova podvod.

Věřte tomu nebo ne, ale tahle topka není žádný fake, takže se uvidíme u dalšího článku či snad videa a mezitím se můžete podívat na další topku.