Evropská iniciativa Stop Killing Games (Přestaňte ničit hry) má za sebou první velký úspěch. Do konce července se pod ni podepsalo více než 1,4 milionu lidí a probíhající kontrola ukazuje, že naprostá většina podpisů je platná. Z dosud ověřených záznamů prošlo 97 %, což znamená, že hranice jednoho milionu ověřených podpisů – potřebná k předložení Evropské komisi – by měla být bez problémů splněna.

Organizátoři na Redditu vysvětlili, že proces ověřování trvá zhruba tři měsíce a provádí jej národní úřady v jednotlivých státech. Po jeho dokončení bude petice osobně předána Evropské komisi, čímž se otevře legislativní fáze. Poté bude na Komisi a Evropském parlamentu, aby rozhodly, zda a jak na výzvu zareagují.

Cílem iniciativy je donutit herní vydavatele působící v EU, aby i po ukončení oficiální podpory udržovali své tituly hratelné. To by mohlo zahrnovat například spuštění komunitních serverů spravovaných hráči. Podnětem k celé akci byl krok Ubisoftu, který vypnul servery závodní hry The Crew a nejenže znemožnil další hraní, ale také ji odstranil z knihoven předplatitelů Ubisoft Plus.

Autoři kampaně upozorňují, že se připravují i na tlak ze strany lobbistů a na šíření dezinformací. Po překročení milionové hranice se totiž objevila obvinění, že iniciátoři zatajili informace o údajném financování. „Část naší práce musíme nyní dělat spíše v ústraní. Předchozí útoky nám ukázaly, jak velké riziko nese přílišná otevřenost. Základní pilíře jsou ale pevně položeny,“ stojí v jejich prohlášení.