Yoshi už zavítal na mnohá místa. Viděl malebné voskovkové krajiny anebo roztomilé hory z bavlny. Protože mu to ale očividně nestačilo, ocitá se v pestrém světě kartonu a vystřihovánek, kde mu jako vždy zatopí malý padouch Bowser junior. Yoshi se tedy vydává kupředu za nálezem ztracených drahokamů snů. Dokáže je náš hrdina nalézt dříve, než jeho nepřátelé?

Nový svět, nové výzvy

Yoshi’s Crafted World je malebná 3D plošinovka jdoucí silně ve stopách minulých dílů. Zároveň poprvé přináši Yoshiho na Nintendo Switch, a roční odklad vydání hře prospěl. Ukážeme vám, co se nám vše líbí. Začněme u toho nejdůležitějšího, a tím je gameplay. Rastr schopností Yoshiho se od minula takřka nezměnil. Klasicky hltáte nepřátelé, střílíte vajíčka, a tak podobně. Očekával jsem přehnaně jednoduchý titul mířený čistě na mládež. Na první pohled se může zdát, že to moc věda nebude, a že je opravdu jednoduché úroveň projít takřka naslepo. Ale co vám po takovém rychlém průchodu chybí? No sedmikrásky, které jsou po celou hru potřeba k postupu dál. Ty jsou po úrovních často velice chytře schované, a pokud chcete vyřešit úroveň na 100%, dá vám to zabrat. Po prvním zdolání úrovně máte navíc možnost ji projít opačně, z konce na začátek. Při tom máte hledat 3 ztracené Poochies, což jsou roztomilí pejsci, kteří se neustále zatoulávají a schovávají. A aby toho nebylo málo, občas můžete být dobrovolně vysláni zpět hledat do úrovně nějaký objekt v pozadí nebo popředí. Tohle všechno platí pro každou úroveň ve hře.

Ocenil jsem, jak jdou jednotlivé úrovně za sebou. Průměrně po každých 2 čistě plošinovkových úrovních se objeví něco unikátního. Nasednete do obrovského Dino-robota a bortíte vše před sebou, nebo jste třeba v cirkusu a musíte proskakovat obručemi. Fantazii vývojářů se určitě meze nekladly. A to ani v případě množství různých převleků, které můžete pro Yoshiho získat. Je jich přes 100, a jejich postupné získávání za mince z přístroje přípomínající lootbox mě trochu na první pohled rozesmálo. Už i Yoshi je těžký gambler.

Unreal Engine zachraňuje situaci

Vzhled hry je naprosto úžasný. Kreslená kartonová stylizace Yoshimu sedí snad ještě více než bavlna. Prostředí se střídá jako na běžícím pásu a nikdy mě design okolí nestihl omrzet. Nintendo se poprvé v historii rozhodlo použít Unreal Engine 4, a rozhodně neudělalo chybu. Yoshi běží v 60fps v jakékoliv situaci - jak v přenosném modu, tak na televizi. Občas mi jen přišlo, že je v pozadí až moc šumivého rozmazání, ale ve výsledku jsem si toho při hraní až tak nevšiml. Po hudební stránce jsem byl trochu zklamán. Přesto, že přítomné skladby jsou chytlavé a líbily se mi, tak jsem neustále slyšel tak 4 skladby dokola. Nejsou to navíc nijak dlouhé kousky, takže uslyšíte jedny a ty samé smyčky vcelku často.

Kdykoliv můžete přepínat mezi relaxačním a normálním stylem hry. Pokud vám nějaká pasáž příjde těžká, nebo chcete předat ovladač někomu mladšímu kdo ještě není připraven na standardní obtížnost, přepněte na jednodušší mód. Yoshi najednou umí nekonečně létat, nepřátelé jsou mnohem slabší, a dostáváte mnohem více mincí. Pokud se navíc nacházíte v oblasti se sedmikráskou poblíž, hra vám to dá najevo. Mimo tuto volbu dvou stylů můžete taky kdykoliv přejít do režimu dvou hráčů. Vše se tím stává ještě jednodušší, a řekl bych že i zábavnější. Oba hráči mají plné schopnosti. K nim přibývá schopnost se navzájem hltat, anebo může jeden Yoshi skočit na druhého a nechat se vézt.

Verdikt

S Yoshi’s Crafted World jsem strávil pěkných 15 hodin. Snažil jsem se zasáhnout takový vyvážený střed mezi sbíráním collectibles a plynulým průchodem hrou, aniž bych někdy potřeboval jít zpět a posbírat více sedmikrásek. Grafika nepřestala překvapovat až do konce, a gameplay na mě házel nové nápady každou chvíli. Jediné, co hře nesluší, je slabší soundtrack. Toto dobrodružství s roztomilým dinosaurem Yoshim bych doporučil jak mladším, tak starším. Každý si tu něco najde. Yoshi’s Crafted World si od týmu Indiana odnáší 9 z 10.