Tak jo, kdo z vás si nepřál být rytířem Jedi jako malý? Nebo vlastně klidně i teď? Já se přiznám, že je to stále mým tajným přáním. A díky moderní technologii VR brýlí by se vám sen alespoň z části mohl splnit. Je ovšem Star Wars Vader Immortal pro PS4 VR právě tou hrou, co uspokojí vaše tajné tužby stát se zachráncem celého vesmíru? No, nejsem si tak úplně jistý.

Nasadit brýle, vzít do ruky světelný meč - tedy ovladač - a vydat se vstříc dobrodružství, ve kterém se vžijete do role pašeráka a podíváte se na Mustafar. Pro fanoušky univerza na známou planetu, kde má svůj domov samotný Darth Vader.

Už jen to zní skvěle, ne? Hra má totiž na první pohled vše, co by mohla k úspěchu potřebovat. Univerzum, které funguje, známé lokace, ale hlavně asi nejvíc ikonického záporáka všech dob.

Na papíře tohle všechno může znít opravdu pěkně, bohužel ale po celkových třech hodinách o tom stále tak nějak nejsem přesvědčen. A ano, čtete správně - příběh je totiž rozdělený do tří samostatných epizod, přičemž děj každé zvlášť dá jen něco málo přes hodinu. Na tom by nemuselo být vůbec nic špatného a dvojnásob u VR titulu, ale zde to jsou bohužel tři hodiny plné nudy a možná tak bolavých nohou po tom, co vás hra nechá stát pořád jen na místě a nečinně přihlížet.

Děj není vlastně ani tak špatný, ale pokud od toho budete čekat více akčních pasáží, kde zdokonalíte svou nově nabytou schopnost ovládání světelného meče nebo rovnou Síly, tak vás budu muset velmi rychle zklamat. Víceméně totiž většinou bude nečinně stát a přihlížet na dialogy dvou postav bez možnosti jakékoliv interaktivity kolem sebe.

A ani když už se dostanete do těch soubojů, tak to není žádná sláva. Těch šermířských je ve hře minimum a většinou stačí vykrýt první ránu a pak dělat něco, jako když vás chytne křeč do ruky. Vlastně jsem si tak trochu během toho vzpomněl na souboje mečem u Nintendo Wii.

Blokování střel z blastru není taky žádná hitparáda, a pokud už se u konce budete nudit stejně jako já, tak jen taková malá rada - stačí meč dát do jedné polohy a střely se odrazí všechny…

Za co hru můžu pochválit, tak to je na PS VR dobře udělená grafika a prostředí všude kolem. V jeskyních najdete plno menších detailů a když poprvé dorazíte na Mustafar, tak ten efekt je vážně wow. Ale zase škoda, že vám vývojáři nedali možnost jakkoliv s prostředím interagovat. Přece jen jste ve VR hře a místo toho se pohybujete přesně danými cestičkami. A to nemluvím o tom, když máte sledovat nějakou postavu, která jde rychlostí, že máte chuť světelný meč vytáhnout na ni.

Abych pořád jen nekritizoval, tak výborně zvládnutý je tedy dabing. Dialogy jsou napsané taktéž dobře a řada vtipů a narážek na původní Star Wars nejednoho fanouška taktéž potěší. Ani efekty prostředí nebo světelných mečů nezůstávají pozadu, a tak vás máchaní světelným mečem a dělaní mžum-mžum bude bavit aspoň v tomhle ohledu.

Pokud už si vytrpíte příběh, tak se můžete podívat do tréninkového DOJO. Zde doporučuju jít rovnou do toho ve třetí epizodě, protože zde budete mít odemčené už všechny schopnosti z příběhu a vlastně i něco navíc. Vaším úkolem bude přežít vlny nepřátel, které na vás každé kolo nabíhají. Zde si aspoň trochu procvičíte souboje i váš postřeh, protože ve vyšších úrovních už nepřátel docela přibývá.

Za odměnu můžete odemykat nejen rady pro rytíře Jedi, ale i nové meče známých i neznámých postav. Z jednoho obyčejného meče tedy ke konci můžete mít v každé ruce jeden nebo rovnou oboustranný stejně jako Darth Maul.

Musím se přiznat, že DOJO mě bavilo, ale ve finále to hru moc nezachraňuje, protože koupit titul právě jen kvůli němu asi stále doporučit nemůžu. Nebo spíš takhle, záleží, co od hry čekáte a já osobně jsem tedy čekal rozhodně víc. Celkem slušný příběh zkrátka nezachrání hru jen plnou dialogů a s naprosto primitivním soubojovým systémem.

Hře navíc ani trochu nepomáhá PS VR souprava, která se mě snažila přesvědčit, i přesto, že jsem se ani nehnul, že stojím naprosto mimo. A to ne jednou. Pomohl tomu vždy jen restart hry, a přitom již několikrát - například u Iron Man VR nebo Blood and Truth - jsme se mohli přesvědčit, že když se chce, tak i VR pro PS dokáže divy.

Podtrženo, sečteno, tu máme VR titul, který si na pár desítek minut užijete a například pro návštěvu to může být na tu chvíli super hra. Ovšem když se na ni zblízka podíváte, tak zjistíte, že na ni celkem rychle v knihovně zapomenete, a to je ohromná škoda. Star Wars pro VR rozhodně potenciál má. Pokud ale stále chcete být pravým rytířem Jedi, tak si asi ještě bude muset čekat dál. Od Vader Immortal jsem toho bohužel čekal mnohem víc, místo toho tu máme průměrný VR zážitek, který, pokud od něj nic nečekáte, vás na chvilku zabaví.

Za tým Indiana můžeme doporučit na 5/10.