Když jsem poprvé zaregistroval hru Road to Guangdong, myslel jsem si, že jde o pěkný Indie titul s jednoduchou grafikou, zajímavým příběhem a komplexním systémem opravy auta. Po jeho dohrání jsem si ale zapamatoval pouze to, jak mě titul zklamal a ty 4 hodiny, které jsem se u něj nudil. To však neznamená, že vývojáři udělali vše špatně.

Koncept hry je vcelku jednoduchý. Navštivte se svojí babičkou všechny vaše příbuzné ve vašem starém a rozpadajícím se rodinném autě. Přitom ho nenechte po cestě rozbít a spořte dostatečně chytře, na to, aby vám vyšly peníze na celou cestu.

HLAVNÍ ČÁST HRY JE PROSTĚ NUDA

Přibližně půlku hry strávíte právě v autě a tak by tomu měl jízdní model odpovídat. To zde bohužel pravdou není. Řízení auta je až absurdně primitivní. Nemusíte řadit, brzdit a v podstatě se ani vyhýbat vozidlům, protože se zastaví na místě, jakmile se k nim jen trochu přiblížíte. Je tak potřeba si hlídat pouze aby se vám motor nepřehřál. Zážitku z jízdy nenapomáhá ani fakt, že můžete jen nastartovat, zapnout světla nebo přepnout rádio. Příliš interaktivity si tak na cestách neužijete.

Co se týče okolí, kterým projíždíte tak to taky nějak úžasné není. Na pár zajímavých míst sice narazíte, ale ty tvoří pouze přibližně 10% hry, zbytek jsou nudné dálnice a vysokorychlostní silnice. Po cestě sem tam narazíte na benzínky, které slouží jako checkpointy a zároveň jako místo, kde si můžete doplnit benzín a olej, vyměnit součástky a prodat věci, které jste našli na vrakovišti.

Vzhledem k tomu, že u sebe můžete mít náhradní díly, je možné vaše auto na cestách i opravovat. Opravy bohužel rozhodně komplexní nejsou. Stačí kliknout na součástku, kterou chcete vyměnit a následně vybrat novou z vašeho inventáře. To je vše. Žádné šroubování, rozebírání ani jiné zajímavé věci, které by hru zpestřily.

ANI PŘÍBĚH TO NEZACHRÁNÍ

První polovinu hry tedy tvoří řízení a opravování auta. No a tu druhou? Tu tvoří dialogy. Příběh vám zde spoilerovat nebudu, v případě že byste si hru chtěli zahrát. Nicméně můžu říct, že mi rozhodně zajímavý nepřišel a veškeré rozhodování pro mě tak nemělo příliš velký význam. Hra se sice snaží inovovat odemykatelnými dialogy, ale vše zabíjí faktem, že je musíte najít stejně a vaše rozhodnutí tak na hru nemají žádný dopad.

Hra má ale i dobré prvky. Například grafika je velice pěkná, a i přestože je jednoduchá, perfektně ladí s klidnou atmosférou, kterou hra vytváří. Tu ještě doplňuje stylizovaná hudba, kterou můžete při cestách poslouchat. Svým způsobem je zajímavý i koncept opravování auta a spoření peněz. Je jen škoda, že je zjednodušený jak to jen jde.

Road to Guangdong je tak hra s dobrým ale špatně provedeným nápadem. Grafika a atmosféra hry vás zaujme na první pohled. Zklame vás však jednoduchost veškerých interakcí, nudný jízdní model a lineární dialogy. Jde vidět, že se vývojáři snažili, ale jednoduše neměli prostředky nebo schopnosti, na to, koncept dotáhnout tam kam bylo potřeba. Je tu stále však nejspíše malá skupina, kterou by hra mohla zaujmout a pokud tak máte rádi klidnou atmosféru, nechcete žádné komplexní mechaniky a nevadí vám trochu nudnější příběh, nejspíše si u hry, na přibližně 4 hodiny, pěkně odpočinete. Krom pár grafických glitchů zde žádné závažné bugy nejsou a titul je tak rozhodně bez problémů hratelný. Z všech těchto důvodů ale bohužel nemůžeme hru doporučit na víc jak 5 bodů z 10.