Přemýšleli jste někdy nad tím, co se děje uvnitř vašeho telefonu? Jaké procesy se tam odehrávají, když se zrovna nedíváte? Že ne? Tak to je asi celkem pochopitelné, protože všechno se odehrává ve změti jedniček a nul a kdo se v tom má vůbec vyznat... Ovšem právě hra Backfirewall_ nás nechá nahlédnout pod pokličku procesů v telefonní říší, i když tedy spíše svým odlehčeným a velmi komickým způsobem. A i když se to nemusí ze začátku vůbec zdát, tak Backfirewall je výborným indie titulem, který stojí za vaší pozornost.

Backfirewall_ je krátkou komediální logickou adventurou, kde se vžijete do kůže aktualizačního asistenta a vaším životním posláním bude zajistit plynulý přechod ze starého operačního systému na nový, který by měl vyřešit neduhy, které za sebou OS9, tedy předchozí operační systém, napáchal. Má to ale tak trochu jeden háček. Po updatu vy, jakožto asistent, i samotný OS9 a hromada dalších aplikací, které nejsou pro nový operační systém přizpůsobené, přestanete existovat. Samozřejmě se můžete zachovat naprosto nesobecky a obětovat vaši maličkost pro větší dobro, anebo se spolu s OS9 vydat na zběsilý úprk skrze celý telefon. Právě hlas OS9 vás bude doprovázet na každém kroku a bude tak nejen vaším průvodcem po telefonní říši, ale i vaším rádcem a pomocníkem přes různorodé překážky. Váš útěk samozřejmě nebude tak jednoduchý a kromě vyhýbání se antiviru, který dostal za úkol vás přivést zpět, se budete muset dostávat i přes různé hádanky. K jejich řešení se vám do ruky dostanou čtyři cheat kódy, které vám budou dovolovat mazat objekty, měnit jejich gravitaci, duplikovat je anebo měnit jejich barvu. Bohužel jednotlivé kódy nemůžete použít na všechno kolem vás, ale jen na předem dané předměty, takže vždy tak nějak díky tomu víte, co máte dělat, nebo na to minimálně rychle přijdete mačkáním všech čtyř kódů. 

Ač samotné používání kódů zní jako velmi zajímavý nápad, tak právě hádanky jsou spíše tím slabším pilířem celé hry. Řešení jsou mnohdy patrná velmi rychle a první půlka hry je spíše takový tutoriál, kdy se učíte používat kódy v praxi. To při herní době kolem pěti až šesti hodin je celkem dost času. Druhá polovina, během které už dostanete větší volnost, je daleko povedenější, ale i tak se vám z hlavy u řešení hádek kouřit asi nebude. A i kdybyste se přece jen někde zasekli, pořád můžete o pomoc požádat gumovou kachničku, která vás nasměruje tím správným směrem nebo vám dokáže rovnou říct i celé řešení hádanky. To dělá Backfirewall_ o to přístupnější i například pro mladší publikum a systém nápověd obecně je zde udělán na výbornou. I sám OS9 utrousí sem tam nějakou tu hlášku, která vás ke správnému řešení může dovést. To ale naštěstí nedělá tak agresivně a ne tak často, aby vám zkazil možnost si na řešení přijít sám. Hádanky jsou ale i přes svoji jednoduchost zábavné a mnohdy originální. V některých místnostech budete mít dokonce tabuli s tím, co máte dělat, abyste přetížili RAMky a mohli se tak dost dál. Budete tak v těchto místnostech vytvářet chyby a snažit se vyvracet tvrzení, která jsou v danou chvílí správná. Zde zase naopak může přijít problém u lidí, kteří mají problém s angličtinou. 

Obecně pokud nehledáte od Backfirewall_ žádnou velkou výzvu, tak se budete náramně bavit. Příběh krásně odsýpá, má skvěle položené základy a celkový koncept telefonů je udělaný na výbornou. Humorem se zde nešetřilo, OS9 jakožto váš společník sype z rukávu plno vtipů a trefných narážek, dokáže být milý, ale nechybí mu ani nutná dávka sarkazmu a funkci takového rádoby vypravěče uprostřed děje tak plní bravurně. Celkově jsem byl mile překvapený, jak vývojáři koncept vnitřku telefonu dali skvěle dohromady. Každá aplikace má své vlastní vědomí a své zájmy a žije vám přímo pod nosem svým vlastním životem. Každá oblast v telefonu je skvěle navržena a má své vlastní obyvatele a plní svoji funkci. Výsledkem toho je sice malý svět, ale zato plný detailů, které bude radost objevovat. Do toho všeho se na pozadí celého příběhu bude odehrávat ještě jeden příběh o „neposlušných“ aplikacích, jenž se rozhodly, že udělají odboj. V jejich čele stojí Alex, tedy aplikace pro zdraví, který je zničený tím, že ho majitelka ani jednou nezapnula.

I po grafické stránce se titul opravdu povedl. Dodává světu právě to pohádkové kouzlo, jako můžeme znát třeba z Pixarovek, kam by se svým příběhem mohl úplně v pohodě přiřadit. Kreslený grafický kabátek se tak vývojářům povedl více než parádně. Stylizace ke světu zkrátka patří a ač zde nenajdete třeba tolik detailů, myslím, že to nikomu vadit nebude. Kde ale titul naprosto dominuje, tak je audio stránka. Hudba je příjemná a skvělé využívá 3D efektu prostředí. V akčních pasážích vám dodá skvělý pocit spěchu, zatímco v těch čistě procházkových sekvencích si budete užívat ten relax, který z hudby vyzařuje. Ovšem vynachválit jsem si nemohl ani dabing. Ano, dabovaných postav je zde relativně málo a vlastně i hlavní hrdina je němý, ale pokud už je nějaká postava dabovaná, tak se to vážně povedlo. Vypíchnout musím zase OS9, ten je prostě nadabovaný naprosto skvěle.

Ač se tedy Backfirewall_ tváří jako logická hříčka pro děti, tak první dojem může velmi klamat. Ve skutečnosti jde o úžasně vyspělý příběh, který pojednává o strachu ze změny. Příběh je plný skvěle zvládnutého humoru a vlastně táhne celou hru kupředu. Samotné hádanky nejsou nijak výrazné a i přesto, že se Backfirewall_ prezentuje jako logická hra, spíš bych to osobně označil jako výpravnou adventuru se skvěle napsanými dialogy a zajímavými postavami. Samozřejmě pro někoho může být překážkou absence české lokalizace, ale u takto malého vývojářského týmu se toto dá plně pochopit. Osobně jsem tak z titulu byl příjemně překvapený a průzkum světa mě příjemně bavil. Backfirewall_ je tak skvělým zážitkem, který můžu s klidným svědomím vřele doporučit.