Někdy narazíme na videoherní jednohubku, která nám během krátké herní doby naloží mnohem větší nápor emocí než znatelně delší hry.

A přesně takový pocit jsem měl u Valiant Hearts: The Great War z roku 2014, za kterými stálo francouzské studio Ubisoft Montpellier. Studio, které se specializuje na grafický dizajn a pracovalo třeba na Raymanovi 2.Takže není překvapením, že Valiant Hearts vizuálně ohromila mnohé a odnesla si nejednu cenu, byť se jednalo o malou hru.

Pro mě osobně to je jedna z nejlepších her, které jsem hrál. Titul mě zaujal zpracováním, využitím hudby a hlavně naservírováním příběhu z první světové války tak šikovně, že i skrze roztomilou kreslenou hru jste byli nuceni se vžít do odporné a těžké doby války. A jsem velice rád, že titul, který dokázal vykouzlit úsměv na rtech a zároveň slzy v očích, má pokračování.

Valiant Hearts: Coming Home je druhým dílem logické, plošinovkové adventury odehrávající za doby 1. světové války. Obohacuje příběh známých postav z předchozího dílu a přidává nové hratelné postavy, které si vytvoří pouto mezi sebou, i když stojí na opačných stranách fronty. Zpracování je skoro totožné jako u předchozího dílu, až na jedno velké ALE!

Druhý díl vychází pouze pro mobilní telefony jako exkluzivní hra pro majitele účtu Netflixu.Prvně jsem s touhle informaci bojoval, ale ovládání titulu je zpracováno na mobilních telefonech tak dobře, že jsem překousl absenci možnosti zahrát si na jiné platformě než na mobilu. Nicméně bych to stále považoval za nepříjemné mínus. Protože Valiant Hearts je rozhodně hra, která by se měla dostat do rukou co nejvíce hráčů.

Naštěstí vlastnit účet Netflixu a průměrný telefon zvládne kde kdo, a pokud patříte do této skupiny i vy, tak vám skoro nic nebrání, abyste si herní skvost zkusili taky, protože stojí za to.

Po oznámení druhého dílu Valiant Hearts jsem si pokládal otázku, zda vývojáři docílí toho, aby bylo pokračování ještě více hodné zamyšlení, než byl první díl.  

A hned při zapnutí hry mi bylo dokázáno, že se další téma, nad kterým se dá pozastavit, najde. Bolest první světové války, to, jak opakovaně stupidní konflikt zemí, které chtějí být u moci, rozvrací rodiny, přátelství a životy, se dá okořenit už jen jedinou věcí. Rasismem.  

Oba díly Valiant Hearts jsou postaveny na detailech, které se skutečně udály, a i pro znalce dějin jsou obohacující. A jelikož se ve hře pohybujeme mezi lety 1914-1918, a to i z pozice amerických vojáků, dopad rasové segregace je zde více než znatelný. A krásně je zde vysvětleno, jak to vlastně s těmi afroamerickými vojáky bylo. 

Pro lepší pochopení příběhů hlavních hrdinů, za které budeme hrát, si je pojďme nejdříve představit.

ANNA

Ahoj, já jsem Anna a pracuju v nemocnici. Jakožto ženě mi do ruky zbraň nedají, ale to vůbec nevadí, protože mohu dělat opak toho, co ti chudáčci na frontě. Místo abych životy brala, tak je zachraňuji. Udržovat životy a morální podporu pomáhají nejen mé znalosti, ale i moderní technika, která dokáže vidět skrze tkáně. Je to kouzelné světlo. Stejně jako světlo v mém životě - Freddie, americký voják, díky kterému jsem neztratila ještě rozum. Poté, co všechny zachráním, chci s Freddiem prožít šťastný zbytek života.

ERNST

Já jsem Ernst, dělal jsem, co jsem miloval. Potápěl jsem se a sbíral z hlubin moře kousky cenných věcí, které bych pak prodal. Byl to poklidný život. Bez lidí, bez starostí, utápěl jsem se v tom, co mám nejvíce rád. Dokud se neprohnala kolem mé lodi potyčka mezi vojsky. Kousek od mé lodě byla potopena německá bitevní loď. Zachránil jsem, koho jsem mohl. Ale tím skončil můj poklidný život. Naverbovali mě, ať bojuju za svoji vlast. Vlast, která mi nikdy nic nepřinesla a já chtěl být od ní co nejdále. Vlast, která mě donutí obrátit se proti jednomu z mála kamarádů, díky kterým jsem na chvíli zapomněl, jaká to je otrava být mezi lidmi.

GEORGE

Britský Pilot George se hlásí do služby. Je to krása, létat si volně jako pták, vyhýbat se nepřátelům, kteří nejsou zdaleka tak dobří jako já. Teda až na toho jednoho, který mi sestřelili letadlo. No nic. Opravím jiné a třeba budu mít v celé téhle šarádě nějaký hlubší smysl.

JAMES

Více než svůj klarinet a jazz miluju, když mohu sloužit vlasti! Budu uznávaný stejně jako můj bratr Freddy! I když je to afroameričan, slyšel jsem, že díky svým zásluhám dokonce velí jednotce! Konečně i Amerika uzná lidi, jako jsme my. Lidi, kteří také chtějí chránit svoji vlast. Nastoupím do 24. pěchoty, jako že se James jmenuju!

Rasismus jel tehdá, hlavně v Americe ve velkých vlnách. Ale válka je válka a pro vítězství bylo některým jedno, koho obětují. Třeba takové americké námořnictvo používalo specialní lístky s odtržitelným rohem, což značilo, že se hlásí někdo tmavé pleti, a rovnou žádost zamítlo.

Byly ovšem divize složené převážně z menšin. Třeba 25. a 24. pěší divize, ve které působí právě James.

Bohužel to vojáci neměli lehké a často s nimi bylo zacházeno podřadně a nedostávalo se jim například řádné tréninkové výbavy.

Doba byla zlá a Valiant Hearts ví, jak nám tuto dobu vyobrazit.

Za každou z dříve jmenovaných postav budeme hrát každou epizodu jednou. Epizody jsou celkem tři a stejně jako v prvním díle mají úkoly formou jednoduchého point-and-click řešení - vezmi předmět a někam ho dones. Jako takový bonus jsou tu mise spojené s minihrami. Jedna z mých nejoblíbenějších byla ta, ve které jsem do rytmu hudby musel s Georgem a jeho letadlem uhýbat před německými nálety.

Všechny pohyby ve hře jsou skvěle zpracované pro gesta na displeji mobilního telefonu. Ale stejně doufám, že se titul objeví i na jiné platformě.

Oba díly Valiant Hearts můžeme označit i za naučné. V každé misi můžete posbírat tři až pět předmětů, které bývají na viditelných, nebo schovaných místech. Každý z předmětů vysvětluje jejich historické použití v první světové válce a dozvíte se tak, jak piloti vyhazovali kovové deseticentimetrové šipky, které usmrcovaly vojáky i skrze helmu. Dozvíte se i o raném využití rentgenu v první světové válce.

Celou hrou vás bude doprovázet dobová hudba a uslyšíte i nám známé skladby. Je až úctyhodné, jak skvělý hudební doprovod vývojáři věnovali tak krátké hře. A pravidlo „hudba dělá hru“ zde platí dvojnásobně, hudební doprovod vždy podpoří atmosféru a emoce.

Titul je perfektní výplní pro předplacené balíčky her a dovoluji si říct, že Netflix vsadil na velice dobrou hru. Při oznámení Valiant Hearts: Coming Home mě nejvíce zajímalo, zda stejně jako první díl chytne za srdce a ke konci nás dorazí zvratem, při kterém si uvědomíme tragédii a zároveň ironii doby a samotné války. A odpověď? ….