Mariovi a jeho bandě se v poslední době náramně daří. Kromě zbrusu nových titulů jako Mario Wonder nebo Origami King se v mezičase objevilo i mnoho předělávek starých dílů, z nichž to některé potřebovaly méně než ty druhé. Dostali jsme sice remake Mario vs. Donkey Kong z 20 let starého handheldu nebo remake Mario RPG, kterému už táhne na 28 let. Ale pak jsme tu měli i vcelku rychlé znovuvydání jako New Super Mario Bros. a Mario 3D World. Fanoušky tedy masivně potěšilo, když Nintendo oznámilo, že dělá na remaku nejoblíbenějšího dílu série Paper Mario, tedy Paper Mario: The Thousand-Year Door. I přesto, že se na první pohled může zdát, že jde o 1:1 konverzi a je trochu přepal chtít za port 60 €, jsme se příjemně mýlili. Tento remake vás vrátí do zlatých dob GameCubu, ale okoření to mnohými změnami.

Pojďme to nejdříve vzít z hlediska samotné hry, nehledě na remake. Paper Mario: The Thousand Year Door je druhý díl v sérii z roku 2004. Vzal to nejlepší z Paper Mario 64, a vybudoval na tom opravdu úžasnou hru se skvělým humorem, hratelností i soundtrackem. V tomto díle se mimo typické zachraňování princezny Peach pustíte do hledání bájného města, které se dle všeho před staletími potopilo a na něm se postavilo nové městečko zvané Rogueport, ve kterém strávíte velkou část hry. 

Co se týče jádra hratelnosti, jde o dobrodružné RPG s tunou vtipného dialogu a skvělých hádanek. Většinu času strávíte v turn-based soubojích, které jsou pojaty jako divadelní hra. Jste se soupeřem na pódiu a sleduje vás publikum. Dle toho, jak zajímavé útoky děláte, vám mohou diváci fandit a připomoci body pro jeden velký silný útok. Nebo se jich pár může zvednout a nadělat neplechu na pódiu jak v prospěch vás, tak i nepřítele. S sebou máte vždy i jednoho z několika parťáků, z nichž každý má svoje unikátní útočné schopnosti. Při postupu příběhem narazíte na více takových posil a můžete mezi nimi kdykoliv přepínat. Ve světě mimo souboj dokonce každý z nich hraje důležitou roli v otevírání tajných cest. V originálu jste museli pauznout hru a vybrat si někoho jiného. V remaku jde jen o podržení jednoho tlačítka!

Soubojový systém není ale jen to, co jsem popsal před chvíli. Má překvapivou hloubku, kterou bych částečně rád nechal hráči k objevení. Můžete třeba blokovat dvěma různými způsoby a se správným načasováním stisku tlačítka můžete nesčetněkrát řetězit jeden útok, a tak utratíte jen jednu akci a natropíte mnoho škody. Různí nepřátelé pak mají různé slabiny, které objevíte buďto stylem pokus-omyl, nebo schopností jednoho z vašich parťáků.

Remake přináší tento díl na mnohem modernější Nintendo Switch s ostřejší předělanou a překreslenou grafikou. Oproti původnímu rozlišení 480p a poměru stran 4:3 jede tentokrát hra na 900p v moderním 16:9. A vypadá opravdu překrásně. Jediný zádrhel, u kterého se pozastavilo mnoho fanoušků, je fakt, že původní vydání na stařičkém GameCubu jelo v 60 snímcích za vteřinu. Switch verze naopak jede pouze na zamčených 30 fps. Mě osobně to nijak při hraní nevadilo (obzvláště u takového žánru), ale pro některé to může být závažnější potíž.

Mimo malebnou předělanou grafiku se modernizace dotkla i muzika. Veškerý soundtrack byl znovu nahrán v lepší kvalitě a s trochu novodobým nádechem. A k tomu všemu dostal bojový song neskutečně mnoho variant podle toho, kde se nacházíte nebo s kým bojujete. To byla neskutečně příjemná změna v Origami King a jsme rádi, že se to promítlo i na této předělávce. A komu by se taková změna do originálu nelíbila, po chvíli hraní se dá díky hernímu předmětu tato nová hudba přepnout na původní. 

S novinkami jsme ale neskončili. Grafika a hudba, jasně. A co hratelnost? Ta zůstává převážně věrná originálu, ale s přijemnými změnami navíc. Původní díl byl uctíván za leccos, ale rozhodně měl jednu vadu. Tunu backtrackingu. To bylo částečně adresováno a na mnoha místech najdete nové warp tunely a trampolíny, které vám urychlí cestování. A pokud prohrajete boss fight, už vás nečeká dlouhý běh zpět k bossovi a dlouhá cutscéna. Máte možnost ihned stisknout reset a jste instantně v boji bez cutscén.

Ve shrnutí je Paper Mario: The Thousand Year Door velice povedený remake, který má tu čest představit jeden z nejlepších a nejslavnějších Mario RPG dílů novému publiku. Doufáme, že tento díl uspěje natolik, abychom v dohledné době dostali i remake třetího dílu Super Paper Mario na Nintendo Wii. Věrně zanechává to staré dobré jádro, ale přináší nespočet příjemných vylepšení.