Série Paper Mario je tu opět s námi, a snaží se být ještě papírovější, než kdy jindy! Tentokrát to je ale pro našeho instalatérského hrdinu spíše přítěž. Čeká vás boj s králem Origami, hromada vyhozených konfet, a mnoho složeného papíru.

Paper Mario: Origami King je již šestý díl v sérii her, které odbočují od tradiční Mario skákačky, a přináší RPG prvky a hlubší příběh. Naposledy jsme se mohli s papírovou verzí Maria setkat na Nintendo Wii U v roce 2016. Tento díl si sklidil smíšenou odezvu, a poté se série odmlčela na 4 roky.

Návrat této série se ale neskutečně povedl. Nevěříte mi? Ok, zkusím vám shrnout kus hry. Království se pomalu a jistě mění v origami kvůli fešnému záporákovi Ollymu. Je tedy na vás vydat se do světa a rozbalit stovky obyvatel zpět na rovný papír. Budete cestovat skrz pouště, divokou řeku, oceán, kanály, kasino, divadlo, dračí doupě, zábavní park, ninja chrám, parník a mnoho dalších lokací. Do cesty se vám navíc postaví záporáci jako obrovské pastelky, Děrovačka, co má ráda Disco, nebo třeba prostá lepicí páska

S kreativitou Paper Mario: Origami King nešetří, a je to poznat jak na soubojích, tak i třeba na soundtracku nebo dalších aktivitách, které můžete během adventury plnit. Po světě totiž monstra začala žrát samotný papírový povrch, a vy musíte díry nejdřív zasypat konfetami, abyste mohli projít dál. Navíc můžete například sbírat sběratelské sošky, nebo třeba zachraňovat zmuchlané Toady rozeseté po světě. Toadové vám navíc budou užiteční i v boji. Během každého střetu totiž sedí na tribunách kolem a fandí vám. Pak stačí jen rozházet pár zlatých mincí, a Toadové začnou házet různé věci po nepříteli. Čím více Toadů tedy zachráníte ve světě, tím větší posila v boji.

Když už jsme u boje, je nutno zmínit nejspíše tu nejoriginálnější vlastnost tohoto dílu. Každý souboj se totiž odehrává na jakési kruhové aréně, kterou musíte každý svůj tah přeskládat tak, ať vám nepřátelé sednou pěkně do jednoho útoku. Skládat můžete jak jednotlivé podkruhy, tak i pásy kruhu, a to vše pod časovým limitem, což je někdy opravdu fuška. Přesto však trochu chybí motivace bojovat s nepřáteli na mapě. Mincí máte po světě pomalu statisíce, a jinak za výhru nic nedostáváte. Žádné XP pointy ani bojové staty tu totiž nejsou, a hra je z tohoto hlediska trochu jednodušší.

Hudební doprovod je odveden na naprostou jedničku, a je pravděpodobně nejlepší z celé série. V jednu chvíli vám do boje charismaticky hraje saxofon, a ujišťuje vás že tento boj zvládnete jako nic, a ještě si u toho zatrsáte. O chvíli později potíte duši u bosse a v pozadí řadí drsný doprovod elektrických kytar.

Ve shrnutí si Paper Mario: Origami King vede naprosto úžasně, a od minulého dílu se vylepšil snad na všech frontách. Jen škoda, že tu chybí jakákoliv motivace bojovat s nepřáteli navíc. Tedy… až na tu brutálně dobrou bojovou hudbu. Osvobodit království od pozohýbaného papíru vám zabere zhruba 20-25 hodin, podle toho kolik volitelných aktivit navíc uděláte. Za tým Indiana si hra odnáší 9/10.