Vývojáři stojící za Mini Metrem a nově i za Mini Motorways mají v mém srdci speciální místo. Právě recenze na Mini Metro byla totiž tou první, kterou jsem měl možnost sám dabovat. A ačkoliv musím říct, že na svůj tehdejší hlasový projev zas tak pyšný nejsem, Mini Metro hraji na svém telefonu dodnes.

Když jsem se tedy asi rok zpátky dozvěděl, že právě studio Dinosaur Polo Club vydává Mini Motorways, byl jsem nadšen a následně rychle zklamán, že bylo tehdy exkluzivní pro Apple zařízení na nové platformě Apple Arcade. Teď se ale Mini Motorways konečně dostává na PC a já tak můžu zjistit, zda mnou očekávaná hra dostojí kvalit svého strategického a minimalistického předchůdce.

JEDNODUCHÝ A ZÁBAVNÝ KONCEPT

Mini Motorways je svým konceptem velice prostá hra. Vaším cílem bude propojit barevné domečky s továrnami příslušných barev. Každá továrna potřebuje zaměstnance, a pokud do ní delší čas žádný nepřijede, je to pro vás konec. Dopravovat je můžete pomocí všemožně zatočených silnic, mostů, tunelů, kruhových objezdů, semaforů a dálnic. Jejich počet je nicméně omezený a zatímco silnic budete mít na začátku třeba padesát, kruhový objezd budete mít jeden a dálnici většinou žádnou. Je tedy potřeba vaše město důkladně plánovat a zároveň ho měnit, když se vám později sortiment dopravních hraček rozšíři.

Hra nabízí jedenáct různých měst, z nichž některá jsou velice podobná a jiná zase nabídnou kompletně nové mechaniky jako například tunely. Najdete zde zároveň neustále se měnící denní a týdenní výzvy, které pokaždé nabízí jiné modifikátory a podmínky. Ať už jde o větší množství semaforů nebo logisticky náročnější továrny.

Dopravit vaše obyvatele do jejich cíle nicméně není vůbec jednoduché, protože hra vám hází stále více klacků pod nohy, čím dále se dostanete. Domy i továrny se objevují náhodně a často se vám jejich umístění nebude vůbec hodit. O to horší je, že továrny se po čase vylepší a budou potřebovat ještě více zaměstnanců. Je tak důležité od začátku stavět vaše silnice chytře, nebo je budete muset později ve hře přestavět.

To by samozřejmě neměl být problém, hru totiž můžete pauznout. Jenže vaše silnice se vám nevrátí, dokud nimi neprojedou auta s již určenou trasou. Je tedy potřeba silnice smazat, hru zase pustit, nechat již rozjetá auta projet kam potřebují a až poté postavit novou infrastrukturu. Nejsem si jistý, proč se mi stejně jako v Mini Metru nevráti stavební jednotky okamžitě a upřímně mě tato maličkost často trochu frustrovala.

KOMPLEXNĚJŠÍ SILNICE BOHUŽEL NENAJDETE

Jinak ale tomu, jak stavění silnic ve hře funguje, nemůžu příliš vytknout. I když nemůžete čekat žádnou komplexní budovatelskou strategii. Nejdou stavět podjezdy, jednosměrky, větší silnice ani žádné komplexní křižovatky. Opravdu si musíte vystačit s kruhovým objezdem, semaforem a občasnou dálnicí. Tuto hru je jednoduše potřeba brát jako odpočinkovou strategii, a pokud hledáte něco komplexnějšího, asi vám bude více sedět spíše třeba Cities: Skylines.

Mini Motorways jde jednoduše minimalistickou cestou. Vše je intuitivní, hra se na PC ovládá dobře a můžete si vybrat, zda budete hrát pouze myší, ovladačem nebo klávesnicí. Jediná věc, která mi trochu připomíná fakt, že toto je port mobilní verze, je divné nastavení zvuku... prosím, prostě mi dejte klasický posuvník hlasitosti.

JEŠTĚ LEPŠÍ STYLIZACE NEŽ V MINI METRU

Co asi většinu z vás na této hře ale zaujme, je vizuál. I u této hry se totiž studio Dinosaur Polo Club drží svého stylu a od Mini Metra jej posouvá ještě o úroveň výše. Vše je krásně minimalistické, sound design je skvělý, hudba klidná a dokonce si můžete vybrat na každé mapě z několika barevných schémat. Je zde i možnost přepnout celou hru do tmavého režimu a samozřejmě najdete také mód pro barvoslepé, který by dnes už v žádné hře chybět neměl.

MENŠÍ, ALE OTRAVNÉ CHYBY

A když vám po vašem silničním výtvoru jezdí pěkně plynule auta, věřte mi, krásně se na to dívá. Tedy alespoň než se vám zase objeví další továrny a domy a vy musíte opět přemýšlet, jak to všechno pospojovat. V pozdější fázi je to už bohužel tak zmatené, že pokud se vám někde hromadí auta, nemusíte si toho dlouho ani všimnout. Ve hře mi chyběly trochu pokročilejší nástroje, které by s tímto problémem pomohly. Kupříkladu bych si uměl představit třeba barevný filtr s hustotou provozu.

Vadila mi zároveň trochu podivná obtížnostní křivka, kdy je první minutu hra opravdu pomalá, a to i na dvojitou rychlost, přičemž na konci si ji naopak musíte zastavovat, protože se objevuje tolik objektů naráz, že není možné je v čas napojit na existující síť. Jde jednoduše vidět, že se vás po přibližně patnácti minutách hra snaží zabít a přesunout na další mapu, což je zajímavá volba, ale osobně mi úplně nesedla.

NESMÍTE ČEKAT NIC VÍC NEŽ MINIMALISMUS

Ve finále je ale Mini Motorways přesně to, co byste od odpočinkové, minimalistické hry očekávali. Jen je potřeba vědět, že to není žádný komplexní simulátor a nenabídne vám nepřeberné množství nástrojů a typů silnic. Její koncept je však skvělý a pokaždé budete rádi začínat od nuly s nově získanými znalostmi ve stavbě vaší logistické silniční sítě. Hře bych tak vytknul především právě divnou obtížnostní křivku a dále už jen několik maličkostí, které jsem v průběhu recenze již zmínil.

Možná je trochu škoda, že se tým za touto hrou nerozhodl jít komplexnější cestou a nevnesl do hry více strategických prvků. Později ve hře už mi totiž často přišlo, že jen napojuji silnice k sobě a nemůžu věci plánovat tak, jak bych chtěl. I proto tedy osobně zůstanu u jejího podzemního předchůdce.